МАЛТЕШКИ РИБАРИ ВРАТИЛИ У СТРОЈ 500 СОЛУНАЦА: Спасавали кадете и реконвалесценте са брода "Полинезија" који су торпедовали Немци

Борис Субашић

06. 09. 2023. у 07:00

ПОЖРТВОВАНИ Малтежани из рибарског села Марсаскала су пре 105 година на својим бродићима похитали у помоћ српским бродоломницима са брода "Полинезија" упркос немачкој подморници која их је још вребала.

МАЛТЕШКИ РИБАРИ ВРАТИЛИ У СТРОЈ 500 СОЛУНАЦА: Спасавали кадете и реконвалесценте са брода Полинезија који су торпедовали Немци

vikipedija

Француске новине су известиле о торпедовању Полинезијана са српским војницима

 Спасли су више од 500 Срба, кадета и реконвалесцената из северноафричких болница који су пловили у борбу, на Солунски фронт.

 

M.A. Muscat

Српски војници спасени са Полинезијана

M.A. Muscat

Српски војници са Полинезијана у болници на Малти

Међу спасенима је била и легендарна Милунка Савић која је са саборцима збринута у малтешкој тврђави Рикасоли и у болници Котонера, садашњем Колеџу "Сент Едвардс". Одатле су још борбенији, упркос немачким "сумаренима", првим следећим конвојем запловили ка Грчкој. Из Солуна су колоне васкрсле српске војске оснажене добровољцима који су стизали из Африке, Америке и далекоисточних лука Русије марширале у одлучни бој за ослобођење Србије.

vikipedija

Српски војници из Северне Африке крећу на Солунски фронт

Водећи малтешки дневник "Тајмс оф Малта" објавио је пре неколико дана да ће у Марсаскали бити подигнут споменик сећања и захвалности за спасавање српских бродоломника на иницијативу Српског просветног и културног центра "Света Јелена Анжујска" са Малте, а у сарадњи са овдашњом водећом културном институцијом Баштина Малте и локалним саветом Марсаскале.

Times of Malta

Најава изградње споменика спасиоцима српских војника

Овај меморијал биће нови светионик на још нерасветљеном интерконтиненталном путу српских војничких сеоба у Великом рату.

Његова велика и важна станица налазила се у Северној Африци, у Тунису, где се од 1916. до 1919. налазио један од најудаљенијих делова "Србије у егзилу". Последњи брод са Србима упутио се ка Солуну 18. августа 1919. године.

Први Срби који су у јануару 1916. стигли у Бизерту, француску поморску базу у Тунису, били су мученици који су преживели Албанску голготу, а за које није било места у лечилиштима на већ крцатом Крфу. Првобитни план француске врховне команде био је да се српски војници лече и опорављају у - Сахари, али то је одлучно осујетио адмирал Емил Гепрат. Он је наредио да се болни ратници сместе у Бизерту и тако заслужио најлепши комплимент од Срба који су старог бркатог адмирала великог срца назвали "Српска мајка".

vikipedija

Адмирал Гепрат

Следећи талас српских рањеника уследио је 1916. после првих тешких борби на Солунском фронту, а у трећој великој групи били су добровољци из Америке који су дошли на обуку после које су упућивани на Солунски фронт.

Бизерта је тако постао прави "српски град" у коме је свакодневно боравило бар 5.000 наших сународника. Крај њега је подигнут велики српски војни логор Лазуаз, за обуку добровољаца и реконвалесцената у коме је формиран и наставни центар за подофицире. У Бизерти се изводила реедукација инвалида и створене су културне и медијске институције.

Команда српских резервних трупа и подофицирских школа у Бизерти су организовали различита културна дешавања ради дизања морала.

Саграђено је Српско војничко логорско позориште Лазуаз чије је представе посећивало и више од 1.200 људи, одржавани су концерти српске војне музике, уметничке изложбе, спортски догађаји и прославе верских празника. Подигнута је и православна црква у којој се нису прослављали само велики празници као Божић и Ускрс, већ и војничке крсне славе, одржавани помени изгинулим саборцима и молило Богу за ближње у далекој Србији, на другом континенту. У Бизерти је почео да излази и српски лист "Напред", а академски сликари - реконвалесценти су излагали своје радове.

vikipedija

Милунка Савић спасена је са Полинезијана

Од 1916. су између Бизерте и Солуна непрестано кружили бродски конвоји: једни су довозили рањене Србе са Солунског фронта, а други су ратнике који су прездравили са добровољцима враћали у рат. Кроз војни логор Лазуаз, до краја рата је прошло више од 61.000 војника, међу којима је било и 499 српских кадета и неколицина официра који су се 7. августа 1918. укрцали на 152 метра дуг брод Полинезијан, последњи у конвоју који је пловио ка Солунском фронту.

Око 10.30 ујутру брод је потресла страховита експлозија торпеда испаљеног из немачке подморнице. Огромна рупа на средини трупа није дозволила посади да се приближи Марсаскали на обали Малте удаљеној око три колометра. Знатан број српских војника се укрцао на спасилачке чамце, а остале су спасли малтешки рибари. Нажалост, најмање 11 чланова посаде и путника су погинули.

Олупина брода "Полинезијан" који је потонуо на дубину од 65 метара данас је светска атракција за љубитеље роњења.

ГРОБЉА У БИЗЕРТИ И МЕНЗЕЛ БУРГИБИ

Ј.Матијевић

Гробље српских ратника у Мензел Бургиби
 

СРПСКИ ратници, њих 41.153 лечени су од рана, тифуса, маларије и крајње исцрпљености, у болницама у Тунису, али и у Алжиру и Мароку. У туниском граду Бизерта, на хришћанском гробљу налази се парцела на којој је спомен-костурница и око ње неколико гробова у којој почивају укупно 833 српска ратника, а још 1.790 њих сахрањено је на Српском војничком гробљу у двадесетак километара удаљеном месту Мензел Бургиба (некада Фервил).

ГЕПРАТА НОСИЛИ НА РУКАМА

vikipedija

Цео Београд дочекао адмирала Гепрата

ЗАХВАЉУЈУЋИ адмиралу Гепрату француска администрација и грађани у Тунису прихватили су Србе као своје, о чему сведочи и веома популарни француско-српски речник који су аутори Веселин Чајкановић и Албер Офор штампали баш у Бизерти. Да Срби нису заборавили његову доброту показало се 1930. када је адмирал Гепрат по први пут посетио Београд. Грађани су га улицом која и данас носи његово име на рукама однели од Железничке станице до Славије.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ТИТО ТРАЖИО БАТИ ДА МУ ИСПРИЧА ВИЦ О ЊЕМУ: Овај одговор је добио од глумца (ВИДЕО)