ПЧИЊСКИ НАКИТ И У ВАШИНГТОНУ: Врањанка Мирјана Николић чува особености народних ношњи свог краја

Јелена Стојковић
Јелена Стојковић

26. 07. 2023. у 19:00

ПЧИЊСКУ ношњу коју историчари, колекционари и љубитељи традиције покушавају да сачувају од заборава, карактерише специфичан накит од ситних перли, који израђује свега неколико жена у Србији, једна од њих је и Мирјана Николић, из Врања.

ПЧИЊСКИ НАКИТ И У ВАШИНГТОНУ: Врањанка Мирјана Николић чува особености народних ношњи свог краја

Фото: Приватна архива

Каже да јој је то изазов и нека врста терапије. Али, скромност јој не дозвољава да каже колико заиста то вешто и добро ради. Да није тако не би њени радови недавно били приказани на модној ревији у Вашингтону.  

Фото: Приватна архива

 

- Комплет накита за Пчињску ношњу сам радила колекционару Биљани Реган, из Вашингтона, и посебно ми је задовољство што је презентован у далеком свету. Ретко захтеван посао, велики изазов и спој традиције, али и неке врсте правила које је нужно испоштовати. Радим старом оригиналном техником по узорцима из музеја. Лично је то за мене терапија, јер ме тај прецизан и захтеван посао опушта - прича нам Мирјана.

Бојан Ристић, који истражује традиционалне ношње и обичаје на терену, и сам колекционар, објашњава за "Новости" због чега је овај накит толико особен и нарочит.

- Ношње из других области у Србији немају овакав накит. Изузетак је гњилански накит, али је он симболичан и у много мањој мери се користи као додатак на ношњи - тврди Ристић. 

Фото: Приватна архива

 

Према његовим речима, пчињски накит је аутентичан, пре свега по избору мотива који се налазе на њему, а главни је ромб који се приказује у готово сваком комаду накита уз промену боја или величине. Пчињски накит је свеобухватан и по врсти накита као и по његовој примени.

- Огрлице различитих величина и украса, такозвани ћустеци и белезике, мање огрлице за врат, неколико врста накита за груди, као и накит за извођење обичаја Лазарица, израђују се у неколико техника хеклања и мрежастог повезивања малих пластичних перлица - каже Ристић. 

Фото: Приватна архива

 

Накит је био неизоставни део пчињске ношње и носио се у свакој прилици. У свакодневном одевању се носило мање накита, а у свечаним приликама попут породичних весеља или празника носила се већина, док се приликом Лазаричког обреда носио комплетан накит.

- Троуглови на накиту су "гугутке", детаљи слични кокошјим ножицама су "ћустек", а раде се и такозване мрежице - прича Мирјана.  

Фото: Приватна архива

 

У поставци Народног музеја у Врању налази се „Женска Пчињска ношња“, коју чине кошуља, фута, јелек, појас, марама, чарапе, долама,  опанци и обиље украса.

Фото: Приватна архива

 

Као важну карактеристику ове ношње из музеја издвајају накит од перли, тачније од "манистри", који је хеклан, заправо низан. Јављају се мрежице за врат и груди. Занимљиво је да овај накит није био специфичан само када је реч о женској ношњи, већ је заступљен и у мушкој, најчешће као ланац за сат.

ЛИТАК ИЗ ЦРНЕ ТРАВЕ

МИРЈАНА Николић каже да јој је посебно драго што је поред накита имала прилику да ради и литаке, за подручје Црне Траве. Реч је о хаљини. По њој се везе перлицама и гајтанима, и поставља се посебна чипка са перлицама:

- Урадила сам је према старом узорку и назвала "свекрва", јер има очи попут свих свекрва које виде и шта треба и шта не треба. 

Фото: Приватна ар

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УЖАС НА ДУНАВУ: Сударила се два брода, има мртвих, трага се за несталима

УЖАС НА ДУНАВУ: Сударила се два брода, има мртвих, трага се за несталима

ДВЕ особе су погинуле, а пет се води као нестало када су се два брода сударила на Дунаву, код мађарског града Вероце, око 50 километара северно од Будимпеште, саопштила је данас полиција.

19. 05. 2024. у 12:04

Коментари (0)

СНИМАК СУКОБА! Туча у Арени - Нанели и Лазаревић у клинчу, ево како се све десило (ВИДЕО)