МОЛИТВА ЧУВА ОД ПОШАСТИ: Са јерејем Игором Вујисићем, старешином Успења пресвете Богородице у Ници

УЖАРЕНА кугла исијава јарком светлошћу над пучином. У сагласју са чемпресима око Ничеове терасе на узвишењу изнад града, лутајући међу катаркама јердилица и прамцима прескупих јахти, ова светлост шара најразличитије сенке у првом реду неокласицистичких фасада запљуснутих мирисом соли на кеју Наполеона Првог у старој луци у Ници, испод чијих колонада царује дубоки хлад. Чим се замакне у њихово зачеље, међу традиционалним архитектонским здањима која памте векове, сместила се и Српска православна црква Успења пресвете Богородице.

МОЛИТВА ЧУВА ОД ПОШАСТИ: Са јерејем Игором Вујисићем, старешином Успења пресвете Богородице у Ници

Фото: Горан Чворовић

- Служимо сваке недеље. Имамо бар педесетак редовних верника. Није то мало. Долазе људи. О великим празницима, не може да се уђе, дођу стотине. Лепо је благодарити Богу бар једном месечно. Да захвалимо што смо живи. Видите какав је свет данас, пошаст је завладала, само нас Црква и Бог чувају – дочекује нас пријатељском беседом јереј Игор Вујисић.

Занимљив је историјат ове цркве камених зидова. Заживела је почетком шездесетих, у приземљу зграде у историјском делу Нице, а основао је и касније као владика освештао руски свештеник и иконописац Евграф Ковалевски, свештено Јован, епископ православних Француза.

Ковалевски је за собом на зидовима цркве оставио раскошан животопис. Осликао је 12 апостола и исто толико локалних светитеља из првих векова, а све зачинио једнаким бројем стабала из овог питорескног региона, лимуновима, наранџама, мимозама, бадемима, палмама и осталим рајским растињем. Пастелни простор плени бајковитошћу. У прочељу, икона Преображења господњег.

- Има дух старинске прве цркве – сажима отац Игор.

Црква је од 2006. године под јурисдикцијом Западноевропске епархије СПЦ. Овде су пре Игора Вујисића, после Ковалевског, служили православни Французи Клеман и Лазар из Житомислића.

Власнички статус храма је посебна прича. Још није откупљен, тај процес је у току, а у томе свесрдно помажу Новак Ђоковић и његова породица. Ђоковићи су, из комшијског Монака, овде више пута долазили и ту налазили свој духовни мир.

Наследници власника су од овог светог простора хтели да учине ресторан или продавницу, било шта комерцијално. Преговори с њима још трају. Спасавање богомоље подржава и градоначелник Кристијан Естрози. Град Ница је одвојио и средства да се одштампа брошура с њеним фрескама.

У овом божанственом окружењу, јереј Игор Вујисић служи већ четврту годину. Стигао је из париског региона, где је дејствовао као ђакон у цркви Свети Сава. Послао га је епископ Лука, који је у међувремену преминуо, а рукоположио га је недавно, у фебруару ове године, на радост Срба из Нице и околине, владика Јустин.

Отац Игор је и учитељ. Предаје у француским основним школама, дипломирао је лингвистику, а сада завршава и мастер из теологије. Пореклом је из Мораче, рођен у Подгорици, а са породицом се у Француску доселио када је имао само три године. Рођен је, иначе, почетком седамдесетих, баш када је, игром случаја, Евграф Ковалевски напустио овај свет. Божја воља је тако хтела, да се на овај начин направи својеврсни континуитет.

Ускоро ће се божанствени ореол одавде ширити даље.

- И у оближњем Кану смо се умножили. Служићемо, тамо, ускоро, једном месечно – открива нам старешина цркве Успења пресвете Богородице.

Каже, српска заједница и наша црква топло су овде примљени, на Медитерану. 

- Лепо смо прихваћени у овдашњој братској хришћанској заједници, имамо одличне односе – истиче домаћин.

На одласку, чашица пријатељства, у хладу испод колонада, на Кеју Наполена Првог, с погледом на бескрајну ницејску пучину, уз наклон француских домаћина српском попу. 

ЕВГРАФОВА МИСИЈА

Животописац Евграф Ковалевски рођен је 1905. године у Санкт Петерсбургу у царској Русији, од оца Јевграфа Петровича Ковалевског, адвоката и политичара, и мајке Ине Владимировне Квалевскаје рођене Стрекалове, учитељице. Један од браће био му је чувени композитор Максим Ковалевски. Пребегли су после револуције из Севастопоља у Ницу, потом је у Паризу служио у катедрали Александра Невског, а затим се вратио у овај медитерански град. Од ране младости био је опчињен идејом да Французима донесе православну веру.   

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ДА ЛИ ЈЕ ЈУТАРЊА РАКИЈИЦА ОТРОВ ИЛИ ЛЕК? Стручњак за токсикологију разбила митове (ВИДЕО)