ЗАВРШЕНА ВЕЛИКА РЕКОНСТРУКЦИЈА МУЗЕЈА НА СЛОБОДИШТУ: Сећање на жртве фашиста (ФОТО/ВИДЕО)

С.БАБОВИЋ

09. 06. 2023. у 15:18

ПОСЛЕ 20 година Меморијални комплекс Слободиште у Крушевцу, који је грађен од 1961. до 1965. године по идеји књижевника Добрице Ћосића поново ће оживети овог месеца.

ЗАВРШЕНА ВЕЛИКА РЕКОНСТРУКЦИЈА МУЗЕЈА НА СЛОБОДИШТУ: Сећање на жртве фашиста (ФОТО/ВИДЕО)

Foto:S.Babović

Дом меморијалног парка, подигнут 1978. године, „срце“ целог комплекса под заштитом државе, комплетно је реконструисан и обновљен и биће свечано отворен 26. јуна, уочи Видовдана. “Новости“ су добиле прилику да сниме простор, где ће се ускоро наћи и нова стална поставка.

Више од 22 милиона динара уложило је Министарство културе и Министарство рада у обнову музеја, који ће достојно чувати успомену на више од 1.600 цивила и родољуба страдалих у Другом светском рату.

- Објекат је у целости реконструисан кроз три фазе и спреман је за пријем посетилаца - предочава за „Новости“ Никола Пантелић, директор Народног музеја Крушевац, под чијим окриљем је Меморијални комплекс Слободиште са Домом.

- Радило се темељно и озбиљно. Радови су подразумевали обнављање хидроизолације, нове електричне инсталације, водоводне и канализационе линије, кречење, замену столарије, модерну и прилагођену расвету. Само је на спољној фасади коришћен специјалан материјал из Аустрије, чија је гаранција 30 година.

Уведен је савремен видео-надзор са сензорима за покрет, као и нов противпожарни систем. Музеј ће имати и сувенирницу, као и посебан простор за одржавање промоција, представљање књига, предавања и научних скупова.

- Меморијални комплекс је посвећен стрељању становника Крушевца и околине током фашистичке окупације, али ће се у сталној поставци наћи места и за експонате, који сведоче о другим злочинима у истом периоду, попут масакра у Кривој реци код Бруса - напомиње Пантелић.

- Приказаћемо архивску грађу, фотографије, сведочанства преживелих. 

Реконструкцију су пратили стручњаци Завода за заштиту споменика културе. И обнова није била једноставна. Јединствен музеј из ваздуха изгледа као да је укопан у земљу. Архитекта Богдан Богдановић реализовао је Ћосићеву замисао као велики споменик у природи. Простире се на читавих 80 хетара!

Садржи и драгоцене споменичке елементи Стратиште и Хумке, као и два амфитеатра – Долина поште, са јатом камених птица, као и Долину живих, којима се приступа кроз кружну Капију Сунца и где је амфитеатар. Дом Слободишта, нешто млађи од остатка комплекса, пројектовали су архитекте Богдановић и Светислав Живић. 

Суштина читавог комплекса одређена је двема сугестивним порукама: „Под овим небом, човече, усправи се“ и „Хлеб и слобода исто су нама“.

Слободиште је у другој половини 20. века било познато по одржавању ”Свечаности слободе”. У амфитеатру на отвореном извођене су позоришне и балетске представе, одржавани концерти, приређиване изложбе. Пре сталне, Дом Слободишта биће отворен вредном гостујућом изложбом Музеја жртава геноцида - "Пребиловци - Сећање које траје".

Поставка је сведочанство о усташком масакру у српском селу 1941. године: око 500 мештана Пребиловаца, међу којима 237 деце и 233 жена, бачено је у јаму.

ЛУКАВСТВО ГРАДИТЕЉА БОГДАНОВИЋА

“ИМА ствари које не треба гледати из даљине, у њих се понире. Рекао бих да и ову грађевину ваља прибројати таквима. Човека ваља увести у средиште, препустити га у свет облика у који мора да зађе, кроз који ће да прође, са којима мора нехотично да се и поистовети. Само тако разумеће их. Могло би то да се схвати и као лукавство градитеља, али то је лукавство у вишем циљу, па ће му се, ваљда, знати и опростити” - рекао је о Слободишту, пројектант, архитекта Богдан Богдановић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ОКО МЕНЕ ШПРИЦЕВИ, СЕКТЕ Бане објаснио зашто је морао да пусти децу да оду код мајке

"ОКО МЕНЕ ШПРИЦЕВИ, СЕКТЕ" Бане објаснио зашто је морао да пусти децу да оду код мајке

ИСТАКНУТИ глумац Бане Видаковић, који је пре три године осуђен због недозвољеног држања хероина за личну употребу, говорио је о породици и деци коју је, каже, управо због наркотика склонио из Србије.

29. 03. 2024. у 08:36

Коментари (0)

КОЈА ЈЕ ЦЕНА СЛОМЉЕНОГ ДЕЧЈЕГ СРЦА? Како су Хрвати, Бугари и Словенци расплакали малишане из Србије