ЖИКИН ПАДОБРАН ОСТАО ЗАКАЧЕН ЗА БОМБАРДЕР: Откривена истина о страдању јагодинског ваздухопловног наредника 1941. године

З. ГЛИГОРИЈЕВИЋ

13. 03. 2023. у 07:00

ПОГИБИЈА једног од бранилаца југословенског неба у Другом светском рату, Животија Којадиновића (29) из Јагодине, припадника 210. ескадриле, у саставу 64. групе, 3. бомбардерског пука, деценијама је била мистерија. Испредале су се разне приче о начину на који је погинуо, а постојало је и неколико верзија самог догађаја.

ЖИКИН ПАДОБРАН ОСТАО ЗАКАЧЕН ЗА БОМБАРДЕР: Откривена истина о страдању јагодинског ваздухопловног наредника 1941. године

FOTO: Privatna arhiva

Истину о његовом трагичном страдању у Качаничкој клисури породица је сазнала тек после 66 година. Његов унук, Бранислав Ђери из Београда, каже да још "немамо комплетан увид у оно што се дешавало у тим кобним данима по наш народ 1941. године, да је донедавно било срамота да се прича да се неко борио за краља и отаџбину и бранио своју земљу".

ФОТО: Приватна архива

Да није Бориса Циглића и Драгана Савића, аутора књиге Дорниер До 17, који су податке београдског Музеја војног ваздухопловства комбиновали са извештајима немачких јединица, породица не би знала како је Животије погинуо.

ФОТО: Приватна архива

- Кобног дана деда Жикин бомбардер дорниер 17к гађао је колоне немачких тенкова које су из Бугарске надирале у нашу земљу. Када су се враћали из трећег налета, немачки авион погодио је њихов бомбардер, који се потом запалио. По наредби пилота Јосипа Телара, деда Жика је искочио из бомбардера, али је пребрзо повукао ручицу падобрана. Он се закачио за реп бомбардера, који га је вукао док је понирао. Иако је хидраулика отказала, пилот је приземљио авион. Деда Жика је погинуо када је пао на ледину, а наредник Душан Михаиловић када се бомбардер приземљио. Спасао се само пилот, вратио се у Хрватску, прикључио се НДХ и наставио да се бори у Хрватском ратном зракопловству - каже Ђери за "Новости".

ФОТО: Приватна архива

Бранислав Ђерин

Живојин је у Скопљу имао вереницу Марику Георгијев са којом је требало да се венча за два месеца. Нажалост, уместо да спрема свадбу, Марика, којој су првој јавили да је Животије погинуо, свог вољеног сахранила је на војничком гробљу у скопској Тврђави. Вест о његовој смрти у Јагодину је стигла тек 30. априла.

ФОТО: Приватна архива

Јуче је било 112 година од Животијевог рођења, а 8. априла биће 82 године од његове погибије. Јагодинац о коме се у његовом родном граду мало зна, завршио је Стројарску школу Ратне морнарице 1932. године, а потом прешао у Армијско ваздухопловство. Био је стациониран у Скопљу, где је опслуживао бомбардере најновије генерације - дорниер 17к. 

ОДМАЗДЕ КОМУНИСТА

БРАНИСЛАВ Ђери каже да се "годинама затирало све што

се односило на припаднике Краљевске војске у отаџбини", "краљевцима" су их звали, а њихове породице биле су "обележене". Жикин рођени брат, Влада био је припадник Краљеве гарде, а Ђеријев деда Милутин Крстић власник радње колонијалне робе.

- Деда Милутин је градио кућу, а један од помоћних радника

био је касније чувени Милош Живановић. Једног дана су га
гестаповци тражили, али је он каснио на посао. Деда га није одао, а кад је дошао, посаветовао га је да "бежи у шуму".
Када су по завршетку рата партизани и Руси ушли у село, тај исти Живановић, кога је деда спасао, дошао је до њега и нане Милке. Малтретирали су их, а потом су их одвели пред дедину радњу. Живановић је деду натерао да је откључа, а онда је окупљенима поручио: "Народе, послужи се. Ови су се обогатили од вас!" Потом су деду одвели у затвор у ком је био шест месеци - преноси Ђери речи бака Милке.

ФОТО: Приватна архива

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЊУЈОРК ТАЈМС: Руси прешли северну границу таквом брзином и снагом, Украјинци били потпуно изненађени

ЊУЈОРК ТАЈМС: Руси прешли северну границу таквом брзином и снагом, Украјинци били потпуно изненађени

ОФАНЗИВА руских снага на харковском правцу показала се толико брзом и снажном да им оскудне одбрамбене структуре Украјине нису постале препрека, а осиромашени редови украјинских оружаних снага нису били спремни да бране своје положаје, пише Њујорк тајмс.

19. 05. 2024. у 07:38

КАКО ЈЕ КОСОВО И МЕТОХИЈА ДОБИЛО ИМЕ? Различито порекло и велика симболка - назив користе САМО СРБИ

КАКО ЈЕ КОСОВО И МЕТОХИЈА ДОБИЛО ИМЕ? Различито порекло и велика симболка - назив користе САМО СРБИ

КОСОВО и Метохија веома су значајан део српске историје и традиције, али ретки су они који знају како је тако важно поднебље нашег постанка и идентитета добило име. Обе речи у називу нађе јужне покрајине имају различито порекло и велику симболику.

18. 05. 2024. у 11:47

ШОК: Фудбалер Србије се опростио од репрезентације