ЂАЦИ - ЧУВАРИ ВИНСКЕ КРАЉИЦЕ СРБИЈЕ: Пољопривредна школа у Букову код Неготина једина у нашој земљи узгаја древну сорту лозе, црну тамјанику

Љ. Бегенишић

04. 01. 2023. у 10:33

ЈЕДИНА школа у Србији која чува црну тамјанику - вино које у Неготинској Крајини, али и у Србији, има готово митски карактер је Пољопривредна школа "Рајко Боснић" у Букову.

ЂАЦИ - ЧУВАРИ ВИНСКЕ КРАЉИЦЕ СРБИЈЕ: Пољопривредна школа у Букову код Неготина једина у нашој земљи узгаја древну сорту лозе, црну тамјанику

Фото Фејсбук/ПССС Неготин

Али, осим као чувар овог трофејног вина, ова школа код Неготина, позната је и по свом чувеном ђаку - академику Добрици Ћосићу, а познати писац с поносом је истицао да је био њен ђак.

Корени ове школе посађени су, међутим, много пре него што је писац "Корена" почео у њој да се школује. Основана је крајем 19. века и то захваљујући - црној тамјаници. Предлог за њено формирање дали су крајински виноградари, окупљени у првој Крајинској виноградарској задрузи која је у Неготину основана 1890. године. Годину касније на земљишту закупљеном од манастира Буково указом краља Александра Првог Обреновића основана је Школа за винодеље и воћарство. Врло брзо након оснивања школе, од 1892. до 1895. године изграђен је и Подрум Пољопривредне школе из кога су у свет отишле хиљаде литара првокласног вина.

Школа је у данашњем издању формирана 1921, али њен пуни процват отпочео је наредних година када је управу преузео архимандрит Рувим који је, такође, завршио пољопривредну школу али у Дижону у Француској. Одмах је почео додатно да развија воћарство и виноградарство.

Фото С. М. Јовановић

Током целог постојања школа и манастир на чијем имању је изграђена - нераскидиво су везани. Тако игуман манастира Буково, Козма подсећа да је после Другог светског рата манастиру била одузета сва имовина, па су виногради са црном тамјаником припали Пољопривредној школи која је наставила да гаји ову сорту.

- Њиховом добротом добили смо саднице црне тамјанике, размножили их и посадили виноград на два хектара. Црна тамјаника наших предака сада живи - поручује игуман Козма.

А директорка ове образовне установе Снежана Ђорђевић каже нам да је Воћарско-виноградарска школа тих давних година основана са задатком да оспособи кадрове крајинског виногорја које је било уништено од филоксере. Реч је о ситној биљној ваши која живи на корену и листу винове лозе и убраја се у најопасније штеточине.

Фото Фејсбук/ПССС Неготин

- Школа у Букову је од првих година постојања имала задатак да савременим уређењем и радом делује на српско село као пример како треба организовати и водити домаћинство - објашњава Ђорђевићева. - Већ у првој години рада успостављена је сарадња са једном од најбољих пољопривредних школа Европе, оном из Монпељеа. Школа је одувек била позната по производњи вина и то највише по производњи црне тамјанике која је иначе аутохтона сорта буковског брда, на коме се налазе виногради школе.

Фото Фејсбук/ПССС Неготин

За ова вина су још пре Првог светског рата добијене бројне златне медаље. Наша саговорница наглашава и да вредне руке ђака ове школе, осим тамјанике припремају и бело вино - буковско бело од сорти грожђа, као што су рајнски и италијански ризлинг, али и семијон и жупљанка.

Ова Пољопривредна школа је веома цењена не само у Србији, а у свом крају је и популарна, нарочито због тога што има и ђачки дом. Као и све друге образовне установе у Србији суочавала се са проблемима организовања наставе у време ковид-инфекције, али их је уз много труда успешно превазилазила. У стручним школама нарочиту бригу представљала је практична настава, али је у Пољопривредној школи у Букову тај проблем реалативно лако превазиђен јер се пракса одвија на отвореном па опасности од заразе није било.

Фото Фејсбук/ПССС Неготин

Занимљиво је и да пољопривредна школа у Букову, као школску обележава славу винара - Светог Трифуна која се слави 14. фебруара.

ИМЕ ПО ХЕРОЈУ

ПОЉОПРИВРЕДНА школа у Букову крај Неготина име је добила по народном хероју Рајку Боснићу који је рођен у Дрвару у Босни и Херцеговини, а био је ђак ове школе. Погинуо је у 1942. године, а његова некадашња школа поносно носи његово име.

Фото П. Митић

Добрица Ћосић

СТРПЉЕЊЕ И МАЈСТОРСТВО

ЦРНА тамјаника је древна мускатна сорта, једна од најстаријих у свету, која се у Србији сматра аутохтоном и узгаја се још од 14. века. Изузетно је ретка у свету јер је специфична и тешка за узгајање због проблема са цветањем. Осим тога, даје врло мали принос, а сорти је неопходан и опрашивач. За њен узгој, тврде винари, неопходни су огромно стрпљење и мајсторство. Због свега тога била је готово заборављена, а у Србији је сачувана, сви се слажу, само захваљујући селу Букову - тамошњем манастиру и Пољопривредној школи.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!