ОТАЦ И СИНОВИ БАТРИЋЕВИЋ ИЗ УЛЦИЊА, ЧУВАРИ ЖИВОТА НА УШЋУ БОЈАНЕ У ЈАДРАН: Пружили руку спаса за више од 300 дављеника

Б. ДАБИЋ

15. 01. 2024. у 13:00

САМО ове године, од морских струја и подивљалих таласа избавили деветоро људи.

ОТАЦ И СИНОВИ БАТРИЋЕВИЋ ИЗ УЛЦИЊА, ЧУВАРИ ЖИВОТА НА УШЋУ БОЈАНЕ У ЈАДРАН: Пружили руку спаса за више од 300 дављеника

Фото: Б.Дабић

УЛЦИЊАНИН Перица Пешо Батрићевић (72) и његови синови Александар (48) и Петар (38), деценијама су чувари живота на ушћу Бојане у Јадран и на чувеној Великој плажи. Њихови познаници тврде да су, увек ризикујући свој живот, руку спаса пружили за више од 300 оних које су "преварили" јаке морске струје које на ушћу улазе у реку, пешчано дно које често бежи под ногама, таласи. Само 2023. од смрти су отргли девет живота.

Више од пола века Пешо је уз Бојану. Зналачки, искуствено говори о борби човека и воде, а свака прича је драма за себе.

- Често сам рискирао живот, нисам себе штедео, али опет бих. Први пут сам спасао једну девојку када сам имао 15 година. Био сам у снази, али дешавало се понекад и да је нестаје. Није лако против сила природе. Кад се човек утапа, ухвати га паника. Ја паничар никада нисам био, мозак мора да ради. То је многе људе спасло - објашњава Пешо.

Прича нам и да су понекад стотине људи гледале да се неко дави, али нису имали храбрости да им помогну. Батрићевићи познају и ћуди Бојане и мора, али и психологију људи у страху.

- Док прилазиш дављенику, ако је могуће мора да се прича са њим. А кад му коначно приђеш, држиш га чврсто и што је најважније: кад талас "ломи", не смеш да га испустиш - каже. 

Фото: Б. Дабић

Пешо са унуцима на Бојани

Уз Бојану су одрастала и Пешова деца: две ћерке и двојица синова, данас унучад. Сви су научили ћуди природе, струје и таласе на Великој плажи, специфичности реке Бојане. Старији Александар каже да је отац више пута гледао како он и Петар спасавају људе. Наставили су очеву племениту мисију. Питамо их како се осећа човек кад другог отргне од смрти?

МЕДАЉА

ПЕШО је познат као врсни спасилац људи из мора, али многи памте и његову храброст испољену током ризичних спасавања пострадалих у разорном земљотресу који је 1979. погодио Црну Гору. Тада је одликован Медаљом за храброст. 

- Човек се прво озари. Неописив је осећај кад се све добро заврши. Пре 20 година брат и ја смо спасли прве људе, а највише 2017, мада, верујте ми не знам тачно колико - каже нам Александар.

Његов брат Петар, по занимању кувар, додаје:

- Немате времена да размишљате. Страх, само понекад, дође увече, кад "враћамо филм", али и брзо прође.

Улцињ је мали град. Све се види и зна. Сви знају за Пеша и синове, али захвалности од градских власти никада није било:

- Нама је срце велико пред Свевишњим, пред Богом. Од званичника нико и не треба да нам се захваљује. Знају шта радимо, колико се мучимо, али њихове реакције никада није било. Бог нас је удомио на Бојани, а ми кад спасемо човека кажемо му: "Пођи, запали свећу и захвали се Богу". 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ШОК: Карлос Алкараз избачен са турнира у Мадриду! Имитирао Надала, па морао да пакује кофере, као и Рафа (ВИДЕО)