КОНТРОВЕРЗНА ГЛАСАЧКА МАШИНА: Да ли је "Доминион" украо Трампу победу? Американци имају право на одговор! (ВИДЕО)

Novosti online

13. 11. 2020. у 18:26

ВОДИТЕЉ Фокс Њуза, Шон Патрик Ханити, укључио се у актуелну расправу у вези са контроверзним системом гласања „Доминион“, који се широм Америке користио за гласање на изборима.

КОНТРОВЕРЗНА ГЛАСАЧКА МАШИНА: Да ли је Доминион украо Трампу победу? Американци имају право на одговор! (ВИДЕО)

Фото: Фокс њуз принтскрин

Амерички председник Доналд Трамп раније је објавио да су му гласачке машине избрисале 2,7 милиона гласова, а на стотине хиљада приписале противкандидату Џоу Бајдену.

„Доминион“, је канадска компанија, а седиште америчког дела је у Денверу. Прави машине за гласање као и софтвер који помаже владиним званичницима да организују и прате изборне резултате.

Адвокат предизборне кампање америчког председника Доналда Трампа захтевао је поновна бројања гласова у свакој држави која је користила софтвер ове компаније (најмање 28 држава), након што је откривено да је погрешно пребацио 6.000 гласова демократама у округу Антрим у држави Мичиген.

- Уколико је 30 држава користило софтвер, за који је доказано да је неисправан и да је само у једном округу погрешно пребројао 6.000 гласова, адвокати би требало да траже ручно пребројавање. Постизборна парница је веома важна како би се заштитио интегритет изборног процеса и  да би се заштитио и Устав - рекао је Секулов

Шон Ханити из Фокс Њуза рекао је да се чини да извештаји сугеришу да би у овој причи могло бити много више неправилности.

Још у јуну 2020. ђу држави Џорџији помињали су се бројни проблеми са машинама за гласање „Доминион“.

Њујорк Тајмс је известио да су „машине захтевале превише снаге, да су осигурачи прегорели и да машине нису могле да се укључе“. У другим случајевима, „радници су се мучили са подешавањима“.

Наведено је и да је било грешака. Такође је истицано да су „електронске анкетне књиге, доводиле до замрзавања софтвера и грешака.

Због свега наведеног телевизијски водитељ предложио да се постави питање: „Да ли су Доминион системи за гласање подложни људским грешкама?“

Сви Американци који су гласали за председника Доналда Трампа заслужују одговор, рекао је Ханити.

Коментатор је такође навео примере из претходних година, попут оног када је АП 2018. године написао да "Доминион" систем за гласање продаје и сервисира машину којом се гласа и табеларно приказује резултате, али да већ дуже време „штеди на сигурности у корист погодности“.

Подсећа се и на извештај државног секретара Тексаса од 19. јануара 2019. године који је открио проблеме са моделом машине истим који је коришћен у Пенсилванији, где су амерички медији прогласили тесну победу Бајдена.

У Тексасу се сматра „небезбедним“

Тексас је два пута одбио „Доминионове“ гласачке машине, 2013. и поново 2019. године, пошто су две државне канцеларије откриле, како су их назвали, „вишеструка хардверска и софтверска питања која спречавају Канцеларију државног секретара Тексаса да утврди да ли Доминиан задовољава све захтеве система гласања утврђене Изборним закоником Тексаса.

​У октобру 2019, канцеларија државног секретара Тексаса објаснила је да Доминион није испунио услове за сертификацију према тексашком изборном законику.

Поставља се питање да ли је систем Democracy Suite 5.5-A погодан за ефикасно и тачно функционисање и да ли је сигуран од превара или манипулација.

Усред тврдњи о неправилностима, Агенција за сајбер безбедност објавила је да су избори 2020. године били најсигурнији до данас.

Бајден је примио честитке од бројних светских лидера, а изнео је чак и своје прве кораке у Белој кући, упркос томе што је Доналд Трамп одбио да призна победу и довео у питање легалност пребројавања гласова у кључним државама на бојном пољу.

Председник Трамп инсистира на томе да је било масовних изборних превара и неправилности, оптужујући демократе за намештање избора у своју корист и оштро критикујући велике америчке медије што не извештавају о томе.

Трампова кампања покренула је низ тужби широм земље, наводећи недостатак транспарентности, блокаду републиканских посматрача да надгледају поступак пребројавања гласова и датирања гласања. Већина захтева односи се на државе Мичиген, Џорџија, Аризона и Пенсилванија.

(Спутњик)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (1)

КОЈА ЈЕ ЦЕНА СЛОМЉЕНОГ ДЕЧЈЕГ СРЦА? Како су Хрвати, Бугари и Словенци расплакали малишане из Србије