ПРВИ У СВЕТУ Ердоган слави: Туски дрон уништио мету ракетом ваздух ваздух
БЕСПИЛОТНИ ловац Бајрактар Кизилелма, који је развила турска фирма Бајкар, 30. новембра је потврђено да је извршио своје прво уништење симулиране мете ракетом ваздух-ваздух ван визуелног домета, након што је извршено тестирање бојеве муниције изнад Црног мора.
Фото принтскрин militarywatchmagazine.com
Домаћа ракета Гокдоган је вођена против мете на млазни погон велике брзине, потврђујући револуционарну способност уништавања авиона ван визуелног домета. Иако је било спекулација да су програми беспилотних ловаца у Кини и Сједињеним Државама одавно показали сличне могућности, њихово тестирање је спроведено са знатно већом тајношћу. Турски сектор борбеног ваздухопловства добио је значајну подршку и трансфер технологије из целог западног света, а посебно из Сједињених Држава, са својом позицијом као граничне чланице НАТО-а што јачање њених капацитета за ваздушно ратовање чини веома корисним за шире интересе западног блока.
Иако летелицама попут Бајрактар Кизилелме недостају сензорске могућности потребне за олакшавање ваздушних сукоба на великим даљинама, оне се могу упарити са другим средствима као што су ловци Ф-35 и системи за рано упозоравање и контролу у ваздуху Е-7 како би пружиле податке о циљању. Очекује се да ће такве беспилотне летелице служити као „лајтмени“ за подршку ловцима са посадом. Турски планови за модернизацију својих капацитета за ваздушно ратовање значајно су успорени због њеног избацивања из програма Ф-35, што значи да ће јој и даље недостајати ловци најновијих генерација који би се упарили са беспилотним лајтменовима попут Бајрактар Кизилелме. Упаривање стелт ловаца са таквим пратећим беспилотним летелицама сматра се кључним захтевом за постизање могућности „5+ генерације“, а очекује се да ће ловци шесте генерације који су у развоју у Кини и Сједињеним Државама такође имати користи од такве беспилотне подршке.
Раније у новембру, Кинеско ратно ваздухопловство Народноослободилачке војске обележило је 76. годишњицу објављивањем филма који је први пут приказао беспилотни ловац GJ-11 „Тамни змај“ како лети у формацији са ловцем за ваздушну надмоћ J-20 и електронским јуришним авионом J-16D. У међувремену, очекује се да ће ривалски авион Boeing MQ-28 „Гоуст Бет“, који развијају Аустралија и Сједињене Државе за упаривање са F-35, у децембру извршити своје прво пробно лансирање активног радаром вођене ракете ваздух-ваздух AIM-120. Кинески J-20S је тренутно једини ловац пете генерације са конфигурацијом са два седишта и развијен је да буде пионир у операцијама као командни пункт за беспилотне летелице. Могућност официра на другом седишту да служи као контролор дрона чини дизајн оптималним за такве улоге. Иако је турска индустрија и даље много ограниченија у својој способности да самостално буде пионир у напретку у беспилотној авијацији, са обимом истраживања и развоја земље који је веома ограничен, када је имала користи од значајне подршке својих стратешких партнера на Западу, постигла је низ значајних успеха.
militarywatchmagazine.com
БОНУС ВИДЕО - ШАМПИОНИ У ФОКУСУ: Анђела Вуковић - Радозналост је њена супермоћ
Препоручујемо
ЈОШ ЈЕДАН ТАНКЕР НАПАДНУТ КОД ОБАЛЕ ТУРСКЕ: Брод плови под заставом Русије
02. 12. 2025. у 08:49
ЗАПАД У ШОКУ Британски ловац слетео у кинеску базу! Ево шта с стварно догодило
01. 12. 2025. у 17:22
ПОЛОВНИ ХРВАТСКИ "РАФАЛ" СЕ ПОКРАВИО ЧИМ ЈЕ ПОЛЕТЕО: Хитно морао да прекине лет
ЈЕДАН од борбених авиона „Рафал“ Хрватског ратног ваздухопловства морао је у четвртак да прекине планирани лет због техничких проблема који су се појавили при полетању.
16. 01. 2026. у 21:12
ОВО ЈЕ ГЛАВНИ УДАРАЦ ЗА НАТО И КИЈЕВ: У нападу „орешником“ уништена фабрика од великог значаја (ВИДЕО)
НАПАД „орешником“ онеспособио је Лавовску државну фабрику за поправку авиона, саопштило је Министарство одбране Русије.
12. 01. 2026. у 15:27
Шта значи кад је на Крстовдан ВЕДРО И ВЕТРОВИТО
КРСТОВДАН, који се обележава 18. јануара, један је од оних празника у српској традицији који тихо, али снажно повезује веру, природу и човека. Иако често остаје у сенци Богојављења, Крстовдан у народном памћењу носи једнаку симболику, као дан када се судбина године “запечати”, а вода, ветар и небо постају гласници онога што долази.
18. 01. 2026. у 11:39
Коментари (0)