НОВА САЗНАЊА О ВИРУСУ КОРОНА: Научници из Вухана утврдили - ова група људи има двоструко већи ризик од смрт

Новости онлине

08. 08. 2020. у 16:52

ОБОЛЕЛИ од ковида-19 којима је ниво шећера у крви висок изложени су двоструко већем ризику од смрти, чак и ако нису дијабетичари, показује студија спроведена у Вухану.

НОВА САЗНАЊА О ВИРУСУ КОРОНА: Научници из Вухана утврдили - ова група људи има двоструко већи ризик од смрт

Фото: ЕПА

Раније студије показале су да постоји веза између абнормално високог нивоа шећера у крви и појачане опасности од смрти од последица запаљења плућа, можданог удара, инфаркта, трауме и операције.

Сада је, међутим, потврђено и да постоји веза и између дијабетеса и појачаног ризика од смрти код пацијената оболелих од ковида-19, саопштио је тим научника са Универзитета за науку и технологију Хуанџонг, у Вухану. Штавише, чак и у случајевима ковида-19 код којих није диганостикован дијабетес, висок ниво шећера у крви повећава ризик од смрти.

Због свега овога, научници препоручују болницама да пацијентима које приме због симптома корона вируса измере ниво шећера у крви.

Студија, којим је обухваћено 605 пацијената, укључујући и њих 114 који су умрли у две болнице у Вухану, показује да је 34 осто њих патило од других болести, најчешће од високог крвног притиска, али да нису били дијабетичари.

Скоро трећина је имала толико висок ниво шећера у крви да би им, у случају да је стално био тако висок, сигурно био дијагностикован дијабетес типа 2.

Резултати су показали да су пацијенти са највишим нивоом шећера у крви изложени 2,3 пута већем ризику од смрти него они са најнижим нивоом. Они из средње групе били су изложени 71 одсто већем ризику од смрти него они у најнижој групи.

Најзад, студија је показала да је код мушкараца који су примљени у болницу са повишеним нивоом шећера у крви ризик од смрти био 75 одсто већи него код жена са приближно истим нивоом.

Према томе, висок ниво шећера у крви може бити показатељ појачане опасности од смрти услед корона вируса.

Аутори студије верују да у механизме који стоје иза појачаног ризика можда спадају промене у стварању крвних угрушака, али и функцији зидова крвних судова.

Још једна могућност јесте претерана производња инфламаторних цитокина (малих протеина важних за преношење ћелијских информација), које ствара имунолошки систем – тзв. цитокинска олуја.

(Блиц)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

РУСИЈА ЈЕ ЗГРОЖЕНА: Ово је најновији услов за Русе да би учествовали на Играма Париз 2024