УКРАЈИНА ОСТАЈЕ БЕЗ СИРОВИНА ОБЕЋАНИХ АМЕРИЦИ: Како ће Трамп да реагује на руска освајања?

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

27. 06. 2025. у 18:11 >> 18:11

РУСКА војска је већ заузела друго и најважније од четири налазишта литијума у ​​Украјини, пише француски Le Figaro.

УКРАЈИНА ОСТАЈЕ БЕЗ СИРОВИНА ОБЕЋАНИХ АМЕРИЦИ: Како ће Трамп да реагује на руска освајања?

Foto: Tanjug/Markus Schreiber (STF)


То је једно од најперспективнијих украјинских налазишта, а налази се у близини села Шевченко у ДНР.

Поред литијума, ово налазиште садржи и многе друге ретке метале.

Само налазиште, откривено за време Совјетског Савеза 1982. године и површине 40 хектара, већ неколико дана је под руском контролом, јер се налази на источној периферији села.

Према истраживачима Националне академије наука Украјине, укупне резерве литијума у ​​земљи износе 500.000 тона, што је више од Португала, који поседује највећа налазишта у Европи и сматра се главном „резервом“ литијума ЕУ.

Али од четири позната налазишта, ниједно се тренутно не експлоатише. Два од њих (Полоховское и Добра) налазе се у Кировоградској области, а два је Русија већ заузела - Шевченко и Крутаја Балка у Запорошкој области.

Међутим, налазиште Шевченко је било најперспективније, јер се само тамо налази „високо минерализовани сподумен“, из којег се литијум лакше екстрахује него из петалита.

С обзиром на стратешки значај литијума за „зелену“ енергију и производњу батерија, ово није само тактички успех, већ озбиљан економски и ресурсни ударац плановима Запада.

(РВвоенкор)

БОНУС ВИДЕО - ПОНУДА НА САЈМУ АУТОМОБИЛА: Погледајте како изгледају нови модели

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗАШТО БЛОКАДЕРИ ХОЋЕ ДА УБИЈУ ВУЧИЋА? Нешић и Вучићевић о монструозним плановима (ВИДЕО)

ЗАШТО БЛОКАДЕРИ ХОЋЕ ДА УБИЈУ ВУЧИЋА? Нешић и Вучићевић о монструозним плановима (ВИДЕО)

БЛОКАДЕРИ хоће да убију председника Александра Вучића зато што им смета Србија каква јесте и зато што су свесни да ни за 100 година не могу да ураде оно што Вучић уради за два дана, истичу главна уредница портала "Новости" Андријана Нешић и председница Асоцијације новинара Србије (АНС) Ивана Вучићевић.

26. 02. 2026. у 11:01

Коментари (1)

НИСМО ВИШЕ БЛИСКИ: Бане Мојићевић открио истину о односу са Милицом Тодоровић