МЕРЦ НИЈЕ ИЗАБРАН ЗА НОВОГ КАНЦЕЛАРА: Ово се није десило у историји земље - шта сада следи у Немачкој?

НЕМАЧКИ конзервативни лидер Фридрих Мерц није успео да освоји већину потребну да постане канцелар у првом кругу гласања у Бундестагу, што је неочекивани пораз за његову нову коалицију са Социјалдемократама левог центра, преноси Ројтерс.

МЕРЦ НИЈЕ ИЗАБРАН ЗА НОВОГ КАНЦЕЛАРА: Ово се није десило у историји земље - шта сада следи у Немачкој?

Фото: Tanjug/AP

Мерц (69), који је предводио своје конзервативце ЦДУ/ЦСУ до победе на савезним изборима у фебруару и од тада осигурао коалициони споразум са  Социјалдемократском партијом (СПД) левог центра, освојио је само 310 гласова у доњем дому парламента, рекла је председница Бундестага Јулија Клокнер.

Против избора Мерца било је 307, а уздржаних три.

Било му је потребно 316 да обезбеди већину.

ЦДУ/ЦСУ (208) и СПД (120) заједно имају 328 мандата, што је само 12 више него што им је било потребно.

Клокнер је рекла да прекида парламентарну седницу како би се посланичке групе могле консултовати о даљим корацима.    

Како наводи Билд, никада раније се десило да именовани канцелар након успешних коалиционих преговора, не буде изабран у првом кругу гласања.

Доњи дом парламента, или Бундестаг, сада има 14 дана да изабере Мерца или другог кандидата за канцелара апсолутном већином и могао би да покуша још једно гласање већ у уторак.

Мерцов конзервативни блок ЦДУ-ЦСУ победио је на националним изборима у фебруару, али са 28,5 одсто гласова, због чега му је потребан бар један коалициони партнер.

Мерц је пристао да формира коалицију са Социјалдемократама, које су освојиле само 16,4 одсто, што је њихов најгори резултат у немачкој послератној историји.

(Танјуг)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

ОБЈАВЉЕНЕ ТАЧНЕ АДРЕСЕ У ЕУ: Немачка главна база за производњу оружја за Украјину Чека се реакција Москве

ОБЈАВЉЕНЕ ТАЧНЕ АДРЕСЕ У ЕУ: "Немачка главна база за производњу оружја за Украјину" Чека се реакција Москве

НЕМАЧКА је практично постала главна индустријска база украјинског војно-индустријског комплекса у рату против Русије, а управо Берлин стоји иза терористичких напада на руске цивилне циљеве, рекао је лидер покрета „Друга Украјина“ Виктор Медведчук. Истовремено, он је открио адресе најважнијих немачких компанија које производе оружје за Украјину.

13. 07. 2026. у 12:47

Коментари (0)

Delta Real Estate лидер зелене градње у Србији