ПАРКИНГ ЗА ИЗБЕГЛИЦЕ У ДВА ЦЕНТРА У АЛБАНИЈИ: Постаће оперативни на пролеће за 36.000 избеглица годишње

Милица Остојић - Специјално за Новости РИМ

27. 02. 2024. у 09:38

УСВОЈЕНИ Споразуми о изградњи два сабирна центра за мигранте у Абанији које сакупе италијански бродови а којег су потписали албански председник Еди Рама и италијанска премијерка Ђорђа Мелони 23. новембра 2023. године ратификовани су, најпре у италијанском Сенату 15. фебрауара а потом и 22. фебруара у албанском Парламенту са низом детаља о функционисању Споразума.

ПАРКИНГ ЗА ИЗБЕГЛИЦЕ У ДВА ЦЕНТРА У АЛБАНИЈИ: Постаће оперативни на пролеће за 36.000 избеглица годишње

Foto: Tanjug

У протеклим месецима Споразум је доживео доста бурних реаговања у обе Земље, најпре суспендован од стране албанског суда, протествовале су италијанске партије леве оријенатције и дефинитивно је усвојен, у Италији је већ постао Закон о управљању мигрантима између Италије и Албаније. Споразум прати низ Протокола са укупно 14 поглавља у којима се појашњавају детаљи функционисања.

Албанија ће бесплатно уступити Италији територију на којој ће се градити центри, један на мору у области Шенгђин, 70 километара северно од Тиране, а други у месту Гјадер двадесетак километара северније у некадашњој војној области, а у ишчекивању азила или репатријације миграната, месечно ће моћи да приме 3.000 особа, значи годишње 36.000, план је да постану оперативни на пролеће под италијанском јурисдикцијом, са стопостотним италијанским финансирањем и коштаће између 650 и 750 милиона евра током 5 година трајања.

Тај Споразум подразумева правни и политички оквир нове сарадње којег је подржала ЕУ са образложењем да се тако „обогаћује сарадња између две Земље јер ниједна европска земља не може сама да се супротстави масовној илегалној имиграцији“, а Споразум не предвиђа смештај у Албанији малолетника, трудница и угрожених субјеката.

Шта још подразумева Споразум, изградња инфраструктура неоходних за функционисање Центара, система за безбедност, медицинску помоћ, а надлежности у сарадњи између две Змље су подељене тако да албанска страна брине о надзору над спољним структурама, поверен јој је и транспорт миграната из првог центра у други, а у унутрашњој вођење и процедура стопостотно припадају италијанској страни. Албанске снаге могу да уђу у Центре само у случају пожара или неких других озбиљних и непосредних опасности које захтевају хитну интервенцију. Италија треба да достави Албанији у року од 90 дана аванс од 16.5 милиона евра.

Италија ће послати у Албанију неке званичнике којима неће бити потребна боравишна дозвола или радна виза већ ће добити само „идентификациони документ“, а услови рада у погледу надокнада и пензионих доприноса пратиће италијанско законодавство. Мигранти ће моћи да остану у Албанији само „у стриктно време неоходно за споровођење граничних или репатријатријских процедура које захтевају италијански или европски прописи.

Ако мигрант нема право да остане потом у Италији биће премештен „одмах“ ван албанске територије. Током боравка у Албанији неће моћи да напусте центре, а центрима ће моћи да приступе адвокати, представници међународних организациа и ЕУ који намеравају да пруже правну помоћ  тражиоцима азила, како то налажу италијански, албански и европски закони. Споразум траје 5 годиана са могућношћу аутоматског обнављања осим ако једна од две стране не изрази своје неслагање и намеру о напуштању Споразума у року од 6 месеци од истека.

Споразум доживљава низ негативних оцена и протеста, у Италији левица подвлачи ризике кршења хуманитарних права и права на азил због преношења процедуре пријема миграната, односно ко ће имати право на азил у Италији а ко ће бити враћен у земљу порекла. Албанска опозиција протествује зашто се уступа територија другој земљи и одрицање од територијалног суверенитета, тамошња десница оптужује Владу и социјалисте Еди Раме за „угрожавање националне безбедности“.

Рама одговара да је веома задовољан што „пружа руку Италији“ и да такав Споразум не био могућан са било којом другом земљом ЕУ јер су односи две земље приатељски упоркос томе што Албанија није чланица ЕУ. Тако Италија планира да се са албанском руком супротстави трговини људима, спречавању нерегуларних токова миграната и прихватању само оних који имају право на међународну заштиту.

БОНУС ВИДЕО - РУСИ УНИШТИЛИ ПРВИ АБРАМС: Амерички тенк у пламену

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА Вучић положио цвеће у школи Владислав Рибникар (ФОТО)

"УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА" Вучић положио цвеће у школи "Владислав Рибникар" (ФОТО)

ПРЕДСЕДНИК Републике Србије Александар Вучић положио је цвеће у школи "Владислав Рибникар" на годишњицу убиства девет ученика и радника обезбеђења ове школе.

03. 05. 2024. у 07:26

Коментари (0)

УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА Вучић положио цвеће у школи Владислав Рибникар (ФОТО)