СУ-57 ПОНОВО У АКЦИЈИ: Кијев тврди да је Русија употребила нову ракету специјално дизајнирану за свој стелт ловац (ФОТО/ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

20. 02. 2024. у 07:16

ПРЕ неки дан су Оружане снаге Украјине тврдиле да су Оружане снаге Русије користиле, ни мање ни више, хиперсоничну ракету „циркон“ дуж далековода у Кијеву.

СУ-57 ПОНОВО У АКЦИЈИ: Кијев тврди да је Русија употребила нову ракету специјално дизајнирану за свој стелт ловац (ФОТО/ВИДЕО)

Фото Rosoboronexport

Сада је објављена наводна употреба „модернизоване верзије ракете Х-59“.

О томе пише портал WarZone, позивајући се на неименована украјинска војна лица. Информација се шири и руским и украјинским медијима. Наведено је да су Оружане снаге Русије „користиле ракету Х-69“. У питању је стелт ракета ваздух-земља.

Вероватно је најновија руска ракета по карактеристикама слична „сторм шедоу“. Истовремено, у Украјини се ништа не говори о томе да је ракета оборена.

Ниједна званична информација о овом питању није објављена. Сходно томе, објаве у штампи могу имати за циљ да још једном покушају да убеде Конгрес САД у „неопходност“ доделе војне помоћи, тврде руски извори.

Према западним изворима, наводно први извештаји сугерисали су да су руске снаге, по први пут, употребиле крстарећу ракету Х-59 друге генерације у свом текућем ангажману у Украјини. Посебно дизајнирана за ловац пете генерације Су-57, ова ракета се може лансирати из унутрашњих одељака за оружје.

Међутим, ближа инспекција остатака касније је наводно показала да би пројектил који је заправо употребљен могао бити Х-69 (енгл. Кх-69), што је открило значајну забуну у номенклатури.

Х-59МК2 се првобитно сматрао благим напретком Х-59МК, али је на крају постало очигледно да је ракета претрпела значајну надоградњу, што је чини готово неповезаним са својим претходницима.

Да би се решила ова забуна, уведена је класификација Х-69. НАТО ову ракету назива АС-22, иако се исто име користи и за Х-555, који никако нису повезани, тако да употреба термина АС-22 није сасвим јасна.

Украјински извори тврде да се прво распоређивање такве ракете догодило 7. фебруара, али такве изјаве о врстама коришћеног оружја могу бити упитне, често укључујући оружје намењено за извоз и које се активно не користи у Оружаним снагама Русије.

Три за које се сумња да су Х-69 наводно су биле усмерене на украјинске циљеве у ноћи између 7. и 8. фебруара, што је довело до спекулација о потенцијалној умешаности Су-57 у прецизне нападе током тог периода.

Ако се прича о употреби Х-69 заиста потврди, то имплицира да је Су-57 био њен носач, јер је ова ракета посебно дизајнирана за овај ловачки авион. Старију верзију, Х-59МК2, могли су користити Су-30, Су-34 или Су-35.

Постоји могућност да је још један авион, ловац Су-34 који често виђамо у актуелном сукобу, могао да се користи за почетне борбене тестове пре почетка борбеног тестирања на Су-57.

Прва теренска испитивања Х-59МК2 су обављена у Сирији 2018. године. Пројектил је дизајниран као главно оружје ваздух-земља Су-57, савршен је за уклањање компактних, ојачаних циљева на удаљености до 300 км.

Фото принтскрин youtube military update

Ракета носи пенетрациону бојеву главу од 320 кг, а може бити наоружана и мањом дисперзивном бојевом главом дизајнираном за удар на већем подручју. Други потенцијални типови бојевих глава укључују јачи пенетратор или носач касетне муниције.

Фото принтскрин рг.ру

Упркос својој подзвучној брзини и релативно мањој величини, ова ракета покрива широк домет и позната је по својој флексибилности да мења своју мету у току лета. Номенклатура "Х-69” је широко коришћена у последње време, вероватно се односи на верзију са варијацијама бојеве главе, система за навођење или оног намењеног за извоз.

Тренутно није познато да било који други ловац пете генерације користи ракету у истој класи као Х-59МК2. С обзиром на то да су Су-57 у Украјини спорадично пријављени од средине 2022. године, постоји вероватноћа да су ове ракете коришћене и раније, али то нису документовали украјински извори.

Дакле, уколико се информација испостави тачном, репутација Су-57 као највише тестираног ловца пете генерације расте, са његовим операцијама које се протежу даље од једноставних удара ваздух-земља и укључују компликовано потискивање ваздушне одбране и сукобе ваздух-ваздух изван визуелног домета.

oruzjeonline.com

БОНУС ВИДЕО - ШОЈГУ ИЗНЕО ПОДАТКЕ О КОНТРАОФАНЗИВИ Украјина изгубила 125.000 војника и 16.000 комада војне технике

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!