ЗАХТЕВАЈУ ХУМАНИТАРНУ ПАУЗУ: Позив европских лидера са самита у Бриселу поводом ситуације на Блиском истоку

Лидери земаља чланица ЕУ упутили су, са дводневног самита који је у петак завршен у Биселу, позив на успостављање "хуманитарних пауза" у сукобу између Израела и Хамаса. У овој језичкој формулацији и множини у изразу пронађен је заједнички садржалац става двадесетседморке.

ЗАХТЕВАЈУ ХУМАНИТАРНУ ПАУЗУ: Позив европских лидера са самита у Бриселу поводом ситуације на Блиском истоку

Фото АП

Као што то често бива, унутар ЕУ створио се пре састанка блок који је, с једне стране, предводила Француска, а с друге Немачка. Французи су, заједно с Белгијанцима, Шпанцима и неких другим земљама, захтевали хуманитарно примирје, да би се грађанима Газе доставила помоћ.

С друге стране, немачким властима придружиле су се оне чланице које, попут Чешке, сматрају да би такво заустављање операција смањило одбрамбене капацитете Изрела и самим тим било у супротности с правом ове земље да се брани од терористичког напада. Званични Берлин је овде нарочито био децидиран, имајући у виду мрачну улогу Немачке кроз историју, када су у питању Јевреји.

Сви су се слагали с потребом пружања помоћи становништву Газе, али нису могли да се усагласе о приоритетима, око тога шта је важније, борити се против тероризма, или изаћи у сусрет народу у невољи.

Проблем је решен језичким пребацивањем израза "хуманитарна пауза" у множину, што пректично значи да је усаглашени став двадесетседморке да Израел може да настави војне операције, али да треба с времена на време да их прекине да би хуманитарни конвоји стигли у појас Газе.

Истовремено, лидери земаља чланица ЕУ су позвали на отварање кулоара којима би ова помоћ требало да буде упућена на подручје где тренутно свега недостаје. У позиву се истиче да пролаз потрепштина мора да буде континуиран, брз, сигуран и без препрека. Такође, лидери су изразили дубоку забринутост због погоршања хуманитарне ситуације у Гази.

Ово није први пут од почетка напада Хамаса на Израел да су чланице ЕУ морале да ваде кестење из ватре, због различитог става према ситуацији у овом делу Блиског истока. Из дела Европске комисије раније су већ стизале исхитрене најаве да би помоћ могла да буде обустављена.

Пре шефова држава или влада око слања хуманитарне помоћи почетком седмице нису могли да се договоре шефови диполоматија, а кружили су разни изрази који су долазили из европских престоница као што су прекид ватре, примирје, пауза, врата за помоћ и слично.

Лингвистичка дилема је коначно разрешена, а од ње на неки начин зависи и напета ситуација у Европи, јер постоји опасност да се сукоб са Блиског истока пресели и на улице Старог континента, имајући у виду бројност и анимозитет између јеврејске и арапске популације. Драстичан пораст броја антисемитских аката говори томе у прилог.  

Брисел би могао да допринесе прекиду непријатељстава имајући у виду и чињеницу да у рукама има могућност утицаја на обе стране, јер је ЕУ, истовремено, највећи трговински партнер Израела, и најјачи организатор хуманитарне помоћи за Палестинце. Али, међу двадесетседморком за сада не постоји сагласност око заједничког става у ком правцу би се посредовало за примирје, кроз призму права Израела да се брани против тероризма.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

АКО ВУЧИЋ НЕ ПОБЕДИ, СРБИЈУ ЧЕКАЈУ ТЕШКИ ДАНИ ПО СВИМ ПИТАЊИМА... Дарко Миличић послао важну поруку о актуелној политичкој ситуацији (ВИДЕО)