КИНЕСКА ОДМАЗДА ЗА АМЕРИЧКЕ САНКЦИЈЕ: Контрола галијума директно погађа производњу АЕСА радара за ловце Ф-35/Ф-18/Ф-16

П. З. С. / bulgarianmilitary.com

06. 07. 2023. у 20:00

ПОСЛЕДЊИ корак Кине да уведе контролу извоза галијума могао би потенцијално да уздрма америчку одбрамбену индустрију.

КИНЕСКА ОДМАЗДА ЗА АМЕРИЧКЕ САНКЦИЈЕ: Контрола галијума директно погађа производњу АЕСА радара за ловце Ф-35/Ф-18/Ф-16

Фото: Профимедиа/Илустрација


То је зато што је галијум, материјал у коме Кина држи круну као највећи светски произвођач и добављач, критична компонента у напредним радарским системима. Ови системи су саставни део ратних авиона, ратних бродова и копнених инсталација, како су стручњаци истакли овог уторка.

Од 1. августа извоз галијума и германијума, заједно са неколико хемијских једињења која укључују ова два материјала, биће под строгом контролом Кине. Ова одлука је пренета путем обавештења кинеског Министарства трговине и Опште управе царина у понедељак.

Најава је јасно ставила до знања - било који предмет са специфичним особинама неће напустити земљу без званичног печата одобрења. У циљу јачања националне безбедности и интереса, овај потез је подједнако стратешки колико и тактички, наводи се у објављеном саопштењу.

За оне који нису упознати, галијум и германијум су кључни играчи у индустрији полупроводника и других електронских компоненти, приметили су посматрачи. Кинески војни стручњаци верују да би ове контроле извоза, посебно галијума, могле да задају значајан ударац америчкој одбрамбеној индустрији. Ово долази у тренутку када САД настоје да обуздају кинески војни раст.

Радари активног електронског скенирајућег низа (АЕСА), који се у великој мери користе у савременим ратним авионима, ратним бродовима и земаљским инсталацијама, у великој мери зависе од основних материјала галијум арсенида [GaAs] и галијум нитрида [GaN]. Ови елементи су стручни домен Fu Qianshao, реномираног кинеског специјалисте за војну авијацију, како је недавно објавио Глобал Тајмс.

Посебно, амерички одбрамбени гиганти као што су Raytheon и Northrop Grumman су на ивици лансирања нових АЕСА радарских система који се првенствено ослањају на GaN. Ови системи обећавају супериорне перформансе у поређењу са својим претходницима заснованим на GaAs. Ова напредна технологија се већ интегрише у радаре за морнарички борбени авион Ф/А-18Е/Ф са носача авиона и Ф-35 стелт борбени авион.

Занимљиво је да су и GaN и GaAs тренутно подвргнути контроли извоза у Кини. С обзиром да Кина има око 85% светских резерви галијума, западне земље, укључујући САД, суочавају се са значајним трошковима ако желе да заобиђу коришћење кинеских материјала. Ово запажање је направио сам Фу.

Аналитичари су приметили да САД рутински распоређују своје ратне авионе и ратне бродове у близини кинеских територијалних вода за извиђање, провокативне транзите, вежбе и вежбе одвраћања. Ово, заједно са континуираном продајом оружја Тајвану, сматра се јасним покушајем да се угуши развој Кине и наруши њена национална безбедност и интереси.

БОНУС ВИДЕО - ХЕЛИКОПТЕР Ка-52: Припрема посаде за извођење дејстава у области Красног Лимана

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (2)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!