СРБИ У РАТНОМ ОБРУЧУ: Ситуација у Судану и поред најављеног примирја напета, борбе се наставиле

А.Војиновић

22. 04. 2023. у 07:00

СИТУАЦИЈА у Судану је веома тешка. Евакуација је и даље немогућа, па наши држављани заједно са другим странцима који су се затекли у овој земљи и мештанима нестрпљиво чекају да буду избављени.

СРБИ У РАТНОМ ОБРУЧУ: Ситуација у Судану и поред најављеног примирја напета, борбе се наставиле

Tanjug

Ово у изјави за "Новости" каже амбасадор Србије у Египту Мирослав Шестовић. Ни седми дан откако су се чуле прве експлозије и пуцњи на улицама престонице Картума стање у овом граду, али и другим деловима Судана, није много промењено. Како наводи Шестовић, све стране амбасаде, заједно са другим међународним телима, упорно покушавају да пронађу решење за евакуацију становништва и позивају на деескалацију сукоба.

- Наши држављани се држе колико могу - прича Шестовић за наш лист. - Струје и даље нема у већем делу Картума. Сада су се појавиле и оружане банде у појединим квартовима, па се грађанима саветује посебан опрез и због њих. Апеловали смо на наше људе да поведу рачуна, да ако морају да изађу из кућа у набавку, иду до најближе самопослуге и не привлаче пажњу, као и да са собом не носе врене ствари.

Према речима нашег саговорника, током минулих дана било је доста напада и на особље међународних организација. Шестовић подсећа да је амбасадор Европске уније био нападнут и опљачкан у својој резиденцији у Картуму.

- Стале су и све активности хуманитарних организација у земљи - наводи Шестовић. - Многи Суданци су били принуђени да напусте земљу.

Иако су Снаге за брзу подршку (РСФ) јуче поново пристале на тродневно примирје, овога пута због муслиманског празника рамазанског Бајрама, који већина становништва обележава у Судану, и како би се отворили хуманитарни коридори за евакуацију грађана, сукоби су се на улицама, ипак, наставили. Како незванично сазнајемо, војска (САФ) генерала Абдела ел Бурхана не пристаје на обуставу ватре и наставља са оружаним сукобима, како би искористили прилику да заузму нове територије.

Према Уједињеним нацијама, до сада је око 20.000 људи побегло из Јужног Дарфура у суседни Чад од почетка сукоба, пренео је британски "Гардијан". Према последњим подацима, најмање 350 људи је изгубило живот у оружаним сукобима у Судану, а хиљаде су повређене.

Генерал Ел Бурхан се јуче први пут појавио пред телевизијским камерама, откако је заратио са својим доскорашњим замеником, а сада љутим противником, лидером снага РСФ, генералом Мухамедом Дагалом. У свом обраћању изразио је тугу због људи који су у сукобима настрадали и помолио се за миран Барјам, али није помињао примирје. Грађанима је поручио да се нада да ће из сукоба изаћи јединствена војска и народ.

Генерални секретар УН Антонио Гутерес поново је лидерима САФ и РСФ поручио да се придрже тродневног примирја, односно, до краја празничног викенда. Светски програм за храну упозорио је да би борбе у Судану могле да утичу на то да милиони људи гладују, с тим да се рекордан број већ суочио са овим проблемом и пре почетка сукоба. Из ове организације су додали да их борбе спречавају да испоруче преко потребу храну цивилима.

САД распоређују додатне снаге

ДРУГЕ државе, као и наша, смишљају најбоље начине како да евакуишу своје грађане из Судана. Америчко министарство одбране саопштило је да распоређује додатне капацитете у близини Судана како би обезбедио америчку амбасаду у овој земљи и помогло у потенцијалној евакуацији, ако ситуација то буде захтевала, преноси Си-Ен-Ен. Јапан је најавио да ће послати своје снаге да евакуишу 60 њихових држављана. Јужна Кореја је истакла да ће послати војни авион по своје грађане (има их 26) и да ће ситуацију пратити из америчке војне базе у Џибутију.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

РЕШИЛА ДА ПРОГОВОРИ! Због ње је химна Русије интонирана у Београду, па одједном прекинута - ево шта шампионка Европе сад каже о томе (ВИДЕО)