АЛИ ХАМНЕИ ДОНЕО ОДЛУКУ: Помиловано преко двадесет хиљада демостраната

Ђ.Г.

13. 03. 2023. у 21:05

ИРАНСКИ врховни вођа, ајатолах Али Хамнеи, помиловао је 22.628 људи ухапшених током демонстрација које су уследиле након смрти 22-годишње Курдкиње Махсе Амини у полицијском притвору прошле године. Шеф правосуђа Голамхосеин Мохсени Ејеи објавио је то у изјави у понедељак коју су пренели ирански државни медији.

АЛИ ХАМНЕИ ДОНЕО ОДЛУКУ: Помиловано преко двадесет хиљада демостраната

Фото Танјуг-АП

Ејеи је појаснио да они који су добили помиловања нису оптужени за крађу или насилни злочин, шпијунирање или чланство у одређеним групама.  

Све у свему, Хамнеи је помиловао укупно 82.656 иранских затвореника и појединаца који су суочени са оптужбама у масовној амнестији, којом се обележава 44. годишњица Исламске револуције 1979. године. Најава такође долази недељу дана пре прославе персијске нове године Новруза и почетка муслиманског светог месеца Рамазана.   

Масовна амнестија је први пут објављена прошлог месеца, када је ајатолах пристао да помилује „ десетине хиљада “ затвореника. Међу њима би могли бити сви учесници недавних нереда који нису оптужени за шпијунажу или умешаност са страним обавештајним агентима, који нису оштетили државну имовину и никога нису повредили или убили током нереда. 

Опозиционе групе и активисти који су позивали на ослобађање затвореника протестаната захтевају да ирански званичници буду „ одговорни ” за оно што је заменик директора Центра за људска права са седиштем у Ирану описао као „ произвољно затварање десетина хиљада”.  

Иран је оптужио САД и Израел да су подстакли немире који су избили у септембру након што се Амини, коју је такозвана морална полиција притворила због ношења „ неприкладног “ хиџаба, срушила и умрла док је била у притвору. Док је медицински преглед приписао њену смрт вишеструком отказу органа који је проистекао из претходног стања, антивладине невладине организације и групе које подржавају САД тврдиле су да ју је полиција претукла на смрт.  

Аминијева смрт постала је вапај за често насилне демонстрације за које Иран тврди да су намерно организоване да изазову полицијску акцију коју би Запад могао да искористи као оправдање за додатне санкције Исламској Републици.  

Напор ЕУ да прати САД тако што ће прогласити Корпус гарде исламске револуције терористичком организацијом угашен је у последњем тренутку у јануару. Високи представник Уније за спољну политику и безбедност Жозеп Борел признао је да би земља ЕУ прво морала да прогласи иранску војну организацију кривом за тероризам, пренео је РТ.

БОНУС ВИДЕО: ПОГЛЕДАЈТЕ КАКО СЕ "ДЕМОКРАТСКА ЕВРОПА" ОДНОСИ ПРЕМА ЉУДИМА - Узнемирујући снимак шири се мрежама

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

АМЕРИ У ШОКУ: Српски монах им открио како је Дарко Миличић успео, а он - зашто се одрекао кошарке, купио 10.000 риба и нокаутирао коња