ЗАШТО ЈЕ ЗЕМЉОТРЕС У ТУРСКОЈ ЈЕДАН ОД НАЈСМРТОНОСНИЈИХ ИКАДА: Катастрофа потресла свет, а ево због чега има оволико мртвих

Novosti online

11. 02. 2023. у 08:52

ВИШЕ од 24.000 људи је погинуло, а десетине хиљада повређено је у разорним земљотресима који су у понедељак током раног јутра потресли Турску и Сирију.

ЗАШТО ЈЕ ЗЕМЉОТРЕС У ТУРСКОЈ ЈЕДАН ОД НАЈСМРТОНОСНИЈИХ ИКАДА: Катастрофа потресла свет, а ево због чега има оволико мртвих

Фото: МУП

Спасилачки тимови и даље очајнички трагају за било каквим знацима живота испод рушевина срушених зграда у тешким условима, али неколико дана након огромног подрхтавања, шансе да се пронађу преживели се смањују са сваким сатом.

Ево шта знамо о земљотресу и зашто је био тако смртоносан.

Где је погодио земљотрес?

Један од најснажнијих земљотреса који је погодио регион у овом веку уздрмао је становнике из сна у раним јутарњим сатима у понедељак ујутру око 4 сата ујутро. дубине од 24,1 километар, саопштио је Геолошки завод Сједињених Држава (УСГС).

Серија накнадних потреса одјекнула је регионом у наредних неколико сати након првобитног инцидента. Потрес јачине 6,7 степени по Рихтеровој скали уследио је 11 минута након првог земљотреса, али је највећи земљотрес јачине 7,5 степени по Рихтеру погодио око девет сати касније. До сада је забележено више од 650 накнадних потреса.

Спасиоци се сада утркују са временом и временским неприликама да извуку преживеле испод рушевина са обе стране границе. Више од 5.700 зграда у Турској се срушило, саопштила је државна агенција за катастрофе.

Потрес који се догодио у понедељак је такође био један од најјачих које је Турска доживела у прошлом веку – земљотрес јачине 7,8 степени Рихтерове скале погодио је исток земље 1939. године, што је резултирало више од 30.000 смртних случајева, према УСГС-у.

Зашто је овај потрес био тако смртоносан?

Бројни фактори су допринели да овај земљотрес буде тако смртоносан. Један од њих је доба дана када се догодио. Пошто је земљотрес погодио рано ујутро, многи људи су у том тренутку били у својим креветима, а сада су заробљени испод рушевина својих домова.

Поред тога, са системом хладног и влажног времена који се креће кроз регион, лоши услови додатно су отежали допирање до погођених подручја, а напоре спасавања и опоравка са обе стране границе учинили су знатно изазовнијим након што су тимови стигли.

Температуре су биле изузетно ниске, а у неколико наврата су чак пале су неколико степени испод нуле.

Уз местимичне пљускове и снег у региону који ће се наставити, непогоде доводе животе заробљених испод рушевина – који су већ данима без хране и воде – у опасност од хипотермије. У међувремену, званичници су замолили становнике да напусте зграде због сопствене безбедности због страха од појаве још накнадних потреса.

Зашто је толико зграда сравњено?

Више од 5.700 зграда у Турској се срушило, наводи агенција за катастрофе те земље, а постављана су и питања о интегритету структура у неким областима погођених региона.

 - Оно што највише погађа је тип колапса – оно што зовемо колапс палачинки – а то је тип колапса који ми инжењери никако не волимо да видимо - рекао је Мустафа Ердик, професор земљотресног инжењерства на Универзитету Богазици у Истанбулу - У таквим колапсима, тешко је, као што видите, и веома трагично спасавати животе. То отежава рад тимова за потрагу и спасавање. -

Ердик је за ЦНН рекао да слике широко распрострањеног разарања и рушевина указују „да постоји велики диверзитет у квалитету дизајна и конструкције“.

Он каже да приликом земљотреса обично дође до делимичног урушавања зграда, те бар један део остане да стоји и не дође до тоталног колапса.

 - Тотални колапси су нешто што увек покушавате да избегнете и у прорачунима и у стварном дизајну - додао је он.

Грађевински инжењер УСГС-а Кишор Џајсвал рекао је за ЦНН у уторак да је Турска у прошлости доживела значајне земљотресе, укључујући земљотрес 1999. године који је погодио југозапад Турске и убио више од 14.000 људи. Због тога, рекао је он, многи делови Турске имају регионалне грађевинске прописе како би се осигурало да грађевински пројекти могу да издрже овакве врсте догађаја.

Али нису све зграде изграђене у складу са модерним турским сеизмичким стандардом, рекао је Џајсвал. Недостаци у пројектовању и изградњи, посебно код старијих објеката, значе да многе зграде нису могле да издрже јачину удара.

Колико дуго људи могу да преживе под рушевинама?

Упркос растућим изазовима, грађевински инжењер и хуманитарни координатор позвали су спасиоце да не губе наду јер се преживели могу наћи и до "неколико недеља“ након што је велики земљотрес погодио регион. Кит Мијамото, председник непрофитне организације Мијамото Глобална помоћ у случају катастрофе, такође је похвалио заједницу у Турској која се окупила и „урадила свој део“ након што је земљотрес погодио.

Али други стручњаци упозоравају да се прозор за потрагу и спасавање након земљотреса брзо затвара. Илан Келман, професор катастрофа и здравља на Универзитетском колеџу у Лондону, рекао је:

 - Обично је неколико преживелих извучено након 72 сата – али је сваки спасен живот од суштинског значаја, а неки људи се извлаче после много дана. Време је увек непријатељ, као што се види у Турској и Сирији. Људи умиру услед стања која захтевају хитну медицинску интервенцију, као што је крварење до смрти или подлегну повредама од гњечења; услед накнадних потреса који урушавају нестабилне структуре са људима који се налазе испид, а због времена које ноћу падне испод нуле, а дању је свакако хладно, људи умиру од хипотермије. Многи умиру од недостатка хране и воде док чекају спас - додао је он.

Зашто има толико земљотреса у Турској?

ЦНН-ов метеоролог и стручњак за тешке временске прилике Чед Мајерс рекао је: „Ми увек говоримо о епицентру, али у овом случају треба да говоримо о епи-линији.

Две масивне тектонске плоче – арапска и евроазијска – састају се испод југоисточних турских провинција. Дуж ове линије раседа, „око 160 километара с једне стране на другу, земља је склизнула“, наставио је Мајерс.

Сеизмолози овај догађај називају „проклизавањем“ – „где се плоче додирују и одједном клизе у страну“, рекао је Мајерс.

Ово се разликује од Ватреног прстена, који се протеже дуж западне обале Сједињених Држава. У овој зони, земљотреси и цунамији су често узроковани субдукцијом - где једна плоча клизи испод друге.

Али у „склизнућу“, плоче се померају хоризонтално, а не вертикално.

 - То је важно зато што зграде не желе да иду напред-назад. А онда и секундарни таласи почињу да иду напред-назад - додао је Мајерс.

Због природе овог сеизмичког догађаја, накнадни потреси би могли да трају „недељама и месецима“, каже метеоролог ЦНН-а Карен Магиннис.

Како се овај земљотрес може поредити на глобалном нивоу?

У поређењу са другим великим земљотресима широм света, земљотрес и цунами у Јапану 2011. године – у којима је погинуло или нестало више од 22.000 људи – регистровали су магнитуду од 9,1.

Тај инцидент изазвао је велика разарања након што су водени зидови прогутали читаве градове, извукли куће на аутопутеве и изазвали најгору нуклеарну катастрофу у држави до сада.

Годину дана раније, 2010., процењује се да је земљотрес јачине 7,0 на Хаитију убио између 220.000 и 300.000 људи. Још 300.000 људи је повређено, а милиони су расељени.

Године 2004. земљотрес јачине 9,1 степен по Рихтеровој скали погодио је обалу Суматре у Индонезији, изазвавши цунами у којем је 227.898 људи мртво или регистровано као нестали, те се претпоставља да су мртви.

Најјачи земљотрес у историји био је магнитуде 9,5 у Чилеу 1960. године, према УСГС-у.

(Пинк)

БОНУС ВИДЕО:

ТУЖНА СЛИКА ИЗ СВЕМИРА: Сателитски снимци локација у Турској у близини епицентра земљотреса

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЊУЈОРК ТАЈМС: Руси прешли северну границу таквом брзином и снагом, Украјинци били потпуно изненађени

ЊУЈОРК ТАЈМС: Руси прешли северну границу таквом брзином и снагом, Украјинци били потпуно изненађени

ОФАНЗИВА руских снага на харковском правцу показала се толико брзом и снажном да им оскудне одбрамбене структуре Украјине нису постале препрека, а осиромашени редови украјинских оружаних снага нису били спремни да бране своје положаје, пише Њујорк тајмс.

19. 05. 2024. у 07:38

КАКО ЈЕ КОСОВО И МЕТОХИЈА ДОБИЛО ИМЕ? Различито порекло и велика симболка - назив користе САМО СРБИ

КАКО ЈЕ КОСОВО И МЕТОХИЈА ДОБИЛО ИМЕ? Различито порекло и велика симболка - назив користе САМО СРБИ

КОСОВО и Метохија веома су значајан део српске историје и традиције, али ретки су они који знају како је тако важно поднебље нашег постанка и идентитета добило име. Обе речи у називу нађе јужне покрајине имају различито порекло и велику симболику.

18. 05. 2024. у 11:47

Коментари (0)

ЛЕТОВАЊЕ ОД 380 ЕВРА: Хит понуда - авионом на 8, 11 или 12 дана на овој дестинацији (ФОТО)