(ИСПРАВКА) Научници са Универзитета Бостон нису створили нови смртоносни сој ковида

Novosti online

18. 10. 2022. у 19:17

ГРУПА истраживача са Универзитета у Бостону креирала је нову врсту САРС-КоВ-2, вируса који изазива ковид 19, који је далеко вирулентнији и смртоноснији од било ког претходног соја, објавио је "Спутњик", а пренео и наш портал То, међутим, није тачно.

(ИСПРАВКА) Научници са Универзитета Бостон нису створили нови смртоносни сој ковида

Фото Shutterstock

На то нам је у својој анализи указао портал Раскринкавање.ба.

Након што су дуго инсинуирали да је Кина одговорна за пандемију короне због ризичних експеримената у биолабораторији у Вухану, научници у америчкој лабораторији су створили мутантни сој који је далеко најзаразнији и најсмртоноснији до сада и то је вест коју смо преузели са портала "Спутњик", а на коју нам је Раскринкавање.ба указало.

Према истраживању научника, које је објављено на биолошком серверу биоРкив, комбиновали су две варијанте, стављањем шиљастог протеина омикрон варијанте на вирус оригиналног САРС-КоВ-2 соја који је био присутан у Вухану крајем 2019. Шиљасти протеин је механизам који вирус користи да уђе у ћелију коју напада, а омикронов еволуирани шиљасти протеин је далеко бољи у томе од ранијих варијанти, омогућавајући му да избегне имунолошку одбрану створену као одговор на претходну инфекцију или вакцинацију.

Добијени вирусни сој другачији је од било чега што су научници раније видели. Према њиховом истраживању, док је редован сој омикрона изазвао „благу, нефаталну инфекцију“ код свих мишева на којима је тестиран, мутантна варијанта „изазива тешку болест са стопом смртности од 80 одсто“, наводе истраживачи, а управо тај део је споран, према анализи Раскринкавања.

У чланку преузетом од "Спутњика" наводи се знатно мања смртност оригиналне варијанте вируса код људи и пореди се с резултатима експеримента на мишевима.

НАПОМЕНА - УПОЗОРЕЊЕ РАСКРИНКАВАЊА.БА:

“Мутант” верзија има смртност од 80% на мишевима, што је чини смртоноснијом од омикрон, али истовремено мање смртоносном од оригиналног соја – и то само на мишевима.

Тако је тврдња да је направљена “најсмртоноснија верзија короне”, објављена на порталу Спутник Србија, манипулација чињеницама. Смртоносност варијанти у овом случају може се посматрати и о њој закључивати само у оквирима студије проведене на мишевима, али и не успоредбом са смртношћу код људи.

Дакле, научници/е су студију провели/е како би боље разумјели/е омикрон варијанту и, да би то урадили/е, направили/е су нови сој вируса за који се тестом испоставило да је смртоноснији за мишеве од оригиналног омикрон соја.

У варијанти Вухан, смртност је била мања од 2 одсто, према подацима Универзитета Џонс Хопкинс, иако је у неким срединама, попут Њујорка, где су болнице биле преплављене пацијентима у пролеће 2020, смртност достигла 10 одсто.

Такође је утврђено да је мутантна варијанта коју су створили научници пет пута инфективнија од омикрона, најзаразније од било које варијанте САРС-коВ-2 и оне која је одговорна за већину инфекција широм света ове године.

Међутим, научници упозоравају да је мало вероватно да ће њихова хибридна варијанта бити смртоносна за људе као што је за мишеве, због значајних разлика између имуних одговора код ове две врсте.

Желе да истраже нове начине за спречавање инфекције

Научници су навели да је њихов циљ био да истраже улогу протеина шиљака у укупној патогености, или његову способност да изазову болест. Истраживање може пружити нове начине за дизајнирање антитела за боље лечење или спречавање инфекције варијантом омикрон, истичу истраживачи.

„Показали смо да шиљак, најмутиранији протеин у омикрону, има непотпуну улогу у слабљењу омикрона“, навели су.

"Ово сугерише да су мутације изван шиљка главне детерминанте ослабљене патогености омикрона."

То је делимично последица чињенице да сој из Вухана преферира да се размножава у плућним алвеолама или малим врећама унутар плућа које се пуне ваздухом када удишемо. Међутим, омикрон преферира да инфицира бронхиоле, или гранасте путеве који повезују алвеоле са грлом, реплицирајући се много лошије у дубљим деловима плућа.

Рад је обављен у Националној лабораторији за нове заразне болести, једној од 13 лабораторија нивоа 4 биолошке безбедности у САД.

Такве лабораторије су једине овлашћене да се баве најопаснијим патогенима на свету, као што су ебола, Марбург, птичји грип и изумрли вируси као што су Вариола (малих богиња) и говеђа куга. Такве лабораторије се обично користе за истраживање начина лечења повезаних болести или за осмишљавање одбране од потенцијалног биолошког оружја. Међутим, све је већа забринутост због употребе таквих лабораторија за само стварање биолошког оружја или због неправилног руковања патогенима, преноси међународни Спутњик.

Извињавамо се читаоцима за преношење непроверених информација.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (7)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!