КРВАВИ ОТИСЦИ ШИРОМ ИРАНА: После смрти Махсе Амини, свакодневно у демонстрацијама у Ирану људи страдају од униформисаних

И. СТАНОЈЕВИЋ

28. 09. 2022. у 07:52

ИРАНСКА трагедија постаје све крвавија, а крај јој се не назире. Широм земље букнуле су демонстрације пошто је преминула Махса Амини (22), девојка коју је претукла полиција за морал, јер није правилно носила исламску мараму, хиџаб.

КРВАВИ  ОТИСЦИ  ШИРОМ  ИРАНА: После смрти Махсе Амини, свакодневно у демонстрацијама у Ирану људи страдају од униформисаних

Махса Амини (22), Фото АП

У вишедневним нередима у осамдесетак градова смртно је страдало најмање 50 људи, међу којима су и полицајци, а на стотине је повређених. Према тврдњама групе "Иран хјуман рајтс" са седиштем у Норвешкој, у протестима је погинуло најмање 60 особа.

Сви светски медији јавили су да је још једна девојка Хадис Наџафи (20) изгубила живот тако што јој је у груди, лице и врат испаљено шест хитаца. Наџафијева се, међутим, јавила персијској редакцији британског Би-Би-Сија и објавила: "Још сам жива и борим се за Махсу!" Наџафијева, чији снимак на коме везује косу у реп не силази са друштвених мрежа и која је постала планетарни симбол храбрости демонстраната на улицама Ирана, објаснила је да је вест о њеној смрти дезинформација.

Први пут, теократска власт у Техерану суочава се са општим бесом због понашања "моралне полиције" која, од победе Исламске револуције 1979. године, брине да се јавни живот одвија у складу са строгим нормама исламских, шеријатских закона. Протести су планули у Курдистану и Табризу, па захватили Техеран, Есфахан, Керман, Шираз и конзервативни шиитски свети град Машад.

Фото АП

Ирански редитељ Асгар Фархади назвао је смрт Махсе Амини "злочином". Можда ће се, под притиском јавности, обистинити речи уклесане на њеном гробу у Сакезу: "Нећеш умрети, твоје име ће постати закон". Неколико универзитетских професора поднело је оставке, наводи се у њиховим изјавама на друштвеним мрежама. Студенти више универзитета одбили су да учествују у настави у знак протеста против широко распрострањеног хапшења студената. Величина и силина протеста подстакла је надлежне да обећају "независну истрагу".

Реформистичка партија Етемад Мели позвала је ирански парламент да укине закон о обавезном ношењу хиџаба и препоручила председнику Раисију да расформира "моралну полицију".

За време владавине прозападњачки настројеног вође Мухамеда Резе Пахлавија, мини-сукње и непокривена коса нису били неуобичајен призор, али пошто је, пре 43 године, свргнут са власти, за жене у овој држави уследила су другачија правила.

Исламска Република је ставила катанац на све организације за права жена. Хиџаб је постао обавезан на радним местима, а од 1983. жене које га не носе, могу да буду кажњене са 74 ударца бичем. Потом је уведена и казна до 60 дана затвора.

Када је, лане, на власт дошао садашњи председник Ебрахим Раиси, припадник тврде верске струје, уведена су још строжа ограничења и новчане казне, а постављене су и камере за надзор.

Истовремено са демонстрантима провладини људи изашли су на улице и позивају на погубљење оних који протестују против режима. Раиси поручује да "Иран мора одлучно да се позабави свима који нарушавају безбедност и мир" и да "провладине демонстрације показују моћ Исламске Републике". 

"ХАМНЕИ ЈЕ СРАМОТА ЗА ЗЕМЉУ!"

ДЕМОНСТРАНТИ пале полицијске аутомобиле и вичу "Живот, слобода и жене!", "Не желимо Исламску Републику!", док снаге реда уз подршку паравојне милиције Басиџа узвраћају пуцњима, сузавцем, пребијањем и хапшењима. На осам универзитета у Техерану, Караџу и Табризу, ајатолах Али Хамнеи, врховни вођа Ирана од 1989. године, назван је "срамотом" за земљу и захтева се његов одлазак. Шире се снимци који показују како Иранке демонстративно јавно скидају и пале хиџабе. Мушкарци и жене, укључујући уметнике и спортисте, пред камерама брију главе.

ПОРОДИЦА: ЖРТВА ТОРТУРЕ

ПРОШЛЕ недеље Махса Амини је из родног Сакеза, у провинцији Курдистан, стигла са породицом у Техеран, где је убрзо приведена због "неприкладног" ношења хиџаба.

Званичници тврде да је у центру за преваспитавање добила "изненадни срчани удар". Потом је пала у кому и после три дана преминула. Породица демантује тврдње полиције да је девојка имала историју тежих болести.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

А СРБИЈА?! Питали Русе За кога ћете да навијате на ЕУРО 2024? - овако су одговорили