ЖЕНСКА РЕВОЛУЦИЈА У ИРАНУ СВЕ ЈАЧА: Мушкарци тражили потврде од гинеколога за невиност својих будућих жена

Новости онлајн

26. 09. 2022. у 16:36

И ПОСЛЕ више од четири деценије, жене нису успеле да се изборе за слободан живот без ограничења, те је тренутно у Ирану у јеку женка револуција

ЖЕНСКА РЕВОЛУЦИЈА У ИРАНУ СВЕ ЈАЧА: Мушкарци тражили потврде од гинеколога за невиност својих будућих жена

FOTO: EPA

Иранске безбедносне снаге су у среду пуцале у Хадис Наџафи и убиле је у граду Караџ, шест метака завршили су у пределу стомака, врата, срца и шаке.

Након, овог бруталног убиства уследиле су реакције њених пријатеља, породице и присталица, који су делили видео снимке живахне младе жене у њеном елементу: плеше, пева уз песме и зрачи радосним животом. Организација народних муџахедина Ирана (МЕК) саопштила је да је 1.800 људи ухапшено само у Техерану док су беснели протести у 31 провинцији широм земље.

Жене у Ирану годинама живе покушавајући да се снађу у комплексној мрежи забрана, наметнутих закона и обичаја. Међутим, као бомба су одјекнуле вести у светској јавности о бруталним убиствима две девојке - Маше Амини и Хадис Наџафи, које су храбро рекле "не" ношењу хиџаба, као и свим другим нехуманим правилима.

Постале су преко ноћи симбол женског страдања, а у Ирану су букнули протести! Хиљаде и хиљаде жена је изашло на улице, не желећи више да ћуте и да се повлаче. А да ли су две младе особе заиста морале да изгубе живот, како би се можда нешто у будућности променило?

Убрзо по доласку на власт, нови Врховни вођа Ирана Ајатола Рухола Кхомеини наредио је да све жене морају да носе вео - без обзира на религију или националност. Тако је хиџаб први пут постао обавезан у јавности за иранске жене и девојчице старије од девет година након Исламске револуције 1979. године.

И после више од четири деценије, жене нису успеле да се изборе за слободан живот без ограничења, те је тренутно у Ирану у јеку женка револуција! Нажалост, резултат тога је на стотине повређених и похапшених људи. Постале су преко ноћи симбол женског страдања.

Демонстрације које су избиле пре више од недељу дана на сахрани 22-годишње Курдкиње по имену Махса Амини, која је умрла у притвору након што ју је ухапсила полиција која је спроводила строга ограничења Исламске Републике на облачење жена, претвориле су се у највец́е протесте у задње три године.

Настављени су сукоби између снага безбедности и демонстраната у неколико северозападних региона, према изворима у градовима Табриз, Урмија, Рашт и Хамедан.

Аминијева смрт поново је изазвала гнев у Ирану због питања укључујући ограничења личних слобода, строга правила облачења за жене и економију која је погођена санкцијама.

Жене су имале истакнуту улогу у протестима, машући и палећи велове. Неке су се јавно ошишали док је бесна маса позивала на пад врховног вође ајатолаха Алија Хамнеија.

Протести су највећи који су захватили земљу од демонстрација због цена горива 2019. године када је Ројтерс известио да је 1.500 људи убијено у гушењу демонстраната - најкрвавијем нападу унутрашњих немира у историји Исламске Републике.

Деценијама се припаднице нежнијег пола у овој земљи боре против следећих ограничења:

ЗАБРАНА ПОЈАВЉИВАЊА У РЕКЛАМАМА

У јулу је најављено од Иранских власти да ће женама бити строго забрањено да се појављују у рекламама, а све је покренуо промотивни видео компаније сладоледа "Домино", јер је глумица на крају носила зимски капут и шешир, грицкајући ову летњу посластицу.

Владина агенција је тај материјал прогласио "злочином", рекавши да такви огласи воде ка "промоцији неморала" у друштву. Тај потез уследио је у тренутку када се власти све више обрачунавају са женама за које се сматра да крше закон о ношење хиџаба у јавности.

НЕВИНОСТ

У Ирану је невиност пре брака важна за многе девојке и њихове породице. Жене у брак улазе углавном невине, врло су ретки пример који одступају од овог културолошки дубоко укорењеног "правила".

Није необично ни да мушкарци траже од својих будућих супруга потврду од гинеколога да пре тога нису спавале ни са једним мушкарцем, што је пракса коју је Светска здравствена организација (СЗО) прогласила кршењем људских права.

ДОБИЈАЊЕ ПАСОША

Капетаница иранског женског фудбалског тима није имала могућност да продужи пасош како би отпутовала на Азијски куп након што јој је муж одбио дати потпис који јој је био потребан за то. Ово је само један од проблема са којима се жене данас суочавају у овој земљи.

ОБРАЗОВАЊЕ ПОД ЛУПОМ

У Ирану је женама дозвољено да изваде возачку дозволу и возе релативно слободно. Лепе су вести да нема ограничења за жене по питању основног и средњошколског образовања. Међутим, на универзитетима постоје забране приступа одређеним предавањима за жене, а то се поготово односи на предмете који се тичу технологије и инжењерства.

СТОГА ПРАВИЛА ОБЛАЧЕЊА

Када излазе напоље, жене обавезно прекривају главу марамом, а уз то морају носити и дугачки мантил, познат као ’манто’ (мантеау), а алтернатива је и црна тканина која прекрива већи део тела која се назива чадор. У урбанијим срединама, попут главног града Техерана жене често носе шарене мараме са занимљивим узорцима, док је у руралним срединама присутнији чадор.

ПРАВО НА РАД И ПОСАО

Жене су генерално добро прихваћене на радним местима у Ирану, али мушкарцима је дозвољено да забране својој супрузи да ради уколико сматрају да то није у складу са интересима породице и ако се коси са жениним достојанством.

(Ало)

БОНУС ВИДЕО: 

ПРИПРЕМЕ ЗА РЕФЕРЕНДУМ: У ДНР и ЛНР све спремно за гласање о припајању Русији

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (1)

УКРАЈИНА ПОВЛАЧИ РАДИКАЛНИ ПОТЕЗ: Ово многи нису очекивали, чак су и Руси збуњени пред Олимпијске игре Париз 2024