И НЕМАЧКОЈ ПРЕТИ РЕЦЕСИЈА: Канцелар у Берлину убеђује сународнике да ће успешно пребродити зиму, експерти сумњају у обећања политичара

Ивана Станојевић

25. 09. 2022. у 06:20

ПОСЛЕДЊЕГ дана септембра, министри енергетике чланица ЕУ сешће за сто да се договоре о мерама за ублажавање последица раста цене енергената.

И НЕМАЧКОЈ ПРЕТИ РЕЦЕСИЈА: Канцелар у Берлину убеђује сународнике да ће успешно пребродити зиму, експерти сумњају у обећања политичара

Финансијски центар Немачке, Фото АП

Челници енергетски најугроженијих европских земаља, оних чија је зависност од увоза из Русије највиша, не признају, међутим, да су у незавидном положају. Тако је, ових дана, немачки канцелар Олаф Шолц, у намери да умири сународнике, изјавио да "Немачка има добре изгледе да успешно преброди зиму, упркос смањеном дотоку гаса из Русије".

Шолц, ипак, није могао да прође без признања да је ова оптимистична визура могућа искључиво захваљујући мерама које укључују продужење животног века две нуклеарне електране, мада се Берлин клео да ће затворити "прљаву производњу енергије".

Попуњеност складишта гаса у Немачкој, додуше, већа је него у ово време лане и наставиће, вели Шолц, да се допуњава пре зиме, али, остаје сумња да ће то бити довољно.

Олаф Шолц, Фото АП

Кад је енергетски "балон" изнад Немачке почео да попушта и енергетичари почели да сугеришу да би могао да пукне, Шолц је свечано, не без патетике, више пута изјављивао да савезна влада планира пакет помоћи грађанима, уз напомену "да нико неће бити препуштен сам себи". Будући, међутим, да експерти предвиђају пораст инфлације и улазак земље у рецесију, јасно је да ће Шолц своје обећање тешко испунити. Институт за економска истраживања (ИФО), ревидирао је првобитну прогнозу привредног раста на само 1,6 одсто, што је незапамћено.

- Улазимо у зимску рецесију - упозорава Тимо Фолмерсхаузер, шеф одељења за прогнозе у ИФО.

- Очекује се да ће инфлација ове године износити у просеку 8,1 а следеће 9,3 одсто.

Смањење испоруке гаса из Русије током лета и услед тога драстично повећање цена, праве пустош кад је реч о економском опоравку после пандемије короне. Не очекујемо повратак у нормалу до 2024. када евентуално можемо да се надамо економском расту од 1,8 одсто и инфлацији од 2,5 процената.

Снабдевачи грађана и привреде енергентима, значајно ће прилагођавати цене струје и гаса растућим трошковима набавке, нарочито почетком идуће године. Као резултат тога, реални приходи домаћинстава нагло ће пасти, а са њима, приметно, и куповна моћ.

- Пад куповне моћи, мерен падом реалних плата по глави становника, износиће ове и следеће године око три процента, што је више него у било ком тренутку откад је уведен садашњи систем националних рачуна 1970. - упозорава Фолмерсхаузер.

По мишљењу Георга Тила, председника федералног Завода за статистику, главни узрочници инфлаторног скока су, као и увек, поскупљења енергената и с тим у вези, прехрамбених производа. Иако је држава током лета покушала да демфује цене кључних артикала, позитивни тренд је изостао.

Министарство за привреду истиче да се шок, узрокован вртоглавим скоком енергената услед редукције руског гаса, шири на све стране у облику концентричних кругова и захвата све већи део националне економије.

- Висока инфлација прети да сурва привреду у рецесију. Услед рапидног опадања куповне моћи, током зиме бисмо могли да имамо страховито смањење потрошње, што директно води у рецесију. Досадашњи пакети за растерећење крајњих корисника не смеју да се примењују у истом облику. Ефекат је могућ једино што хитнијом применом најављеног лимитирања цене струје, као и истовременим ограничењем цене коштања гаса - констатује Себастијан Дулијен, научни директор Института за истраживање макроекономије и конјунктуре.

Председник Савезне мрежне агенције Клаус Милер упозорава на масовну употребу грејалица које су Немци купили у страху да ће остати без руског гаса.

- Чак и уз високе цене гаса, њихово коришћење је скупље од грејања на гас. Осим тога, локалне електричне мреже могу бити гурнуте до својих граница ако много људи истовремено користи грејалице с вентилатором - рекао је он за "Тагешпигл".

Генерални директор Немачког удружења градова, Хелмут Деди позвао је све да не паниче, него удруже напоре:

- Градови желе да уштеде 20 одсто на гасу. Ако сви заједно следе овај циљ, видимо добре шансе да пребродимо зиму без нестанка струје. Међутим, истовремено се морају предузети и мере опреза. Нужне су резерве снаге за хитне случајеве. У цивилној заштити, државе и општине деле одговорност.

Влада у Берлину одобрила је пакет у вредности од 65 милијарди евра, који подразумева субвенције за одређену количину струје малим и средњим предузећима и домаћинствима, а могуће и за гас којим се греју станови. У пакету су и субвенције за станарину које ће, уместо досадашњих 640.000, добити око два милиона људи.

Министар финансија Кристијан Линднер наглашава да је пакет мера "тежак" 65 милијарди евра, али да ће савезна Влада морати да плати само 32 милијарде евра. Разлика би требало да стигне од такозваног случајног профита енергетских компанија и од савезних покрајина.

КИНА ПАРТНЕР

БЕРЛИН ради на припреми нове политике према Кини чији ће циљ бити да смањи зависност од Пекинга у погледу набавке сировина, батерија и полупроводника, изјавио је министар економије Немачке Роберт Хабек, истичући да је Кина била добродошао трговински партнер, али да Немачка мора да предузме мере против државног протекционизма. "Не смемо да дозволимо да нас уцењују", изјавио је он.

НОВИ ПОРЕЗ НА НАФТНЕ ДЕРИВАТЕ

ЕВРОПСКА комисија намерава да одустане од утврђивања горње границе цена руског гаса, али не и од плана о увођењу пореза на вишак профита енергетских компанија, наводи се у документу који је процурио у јавност. Предлог прописа у који је "Гардијан" имао увид, не садржи ни ограничење цене руског нити увозног гаса, пошто чланице нису могле да се договоре о ограничењима.

ВРТОГЛАВ РАСТ ЦЕНА

ЕНЕРГИЈА у Немачкој кошта 35,6 одсто више него у истом периоду лане. Нарочито је велико поскупљење струје у домаћинствима, за 46,4 процента. Уље за загревање станова скупље је за само годину дана за невероватних 111,5 одсто, а земни гас за 83,8 одсто. Прехрамбени артикли у просеку су скупљи 16,6 процената, колико и бензин. Млечни производи скупљи су 44,5 процената, месо и производи од меса 18,6, док су цене хлеба и пекарских прозвода више за 17,1 проценат.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПОВЛАЧИ СЕ ВАКЦИНА ПРОТИВ КОВИДА 19: Може да изазове ретке и опасне нуспојаве

ПОВЛАЧИ СЕ ВАКЦИНА ПРОТИВ КОВИДА 19: "Може да изазове ретке и опасне нуспојаве"

БРИТАНСКО-шведска фармацеутска компанија Астразенека саопштила је да повлачи своју вакцину против ковида 19 неколико месеци након што је на лондонском суду признала да ова вакцина може да изазове ретке и опасне нуспојаве.

08. 05. 2024. у 08:41

МАКРОНУ СЕ ОВЕ РЕЧИ НЕЋЕ ДОПАСТИ: Бићете збрисани са лица земље ако пошаљете трупе у Украјину...

МАКРОНУ СЕ ОВЕ РЕЧИ НЕЋЕ ДОПАСТИ: "Бићете збрисани са лица земље ако пошаљете трупе у Украјину..."

АКО Француска буде послала трупе у Украјину, Русија ће их уништити и погодити француске циљеве у Румунији, рекао је бивши обавештајац Војске САД Скот Ритер током интервјуа за Јутјуб канал "Џаџинг фридом".

08. 05. 2024. у 08:29

Коментари (0)

МРАЧНА СТРАНА ИСТИНЕ: У Украјини убијен двоструки шампион Европе - ружне прошлости