AБОРТУС ПОДЕЛИО АМЕРИКУ, АЛИ И СВЕТ: Одлука Врховног суда САД изазвала глобалне бурне реакције

Д. САВИЋ

27. 06. 2022. у 09:30

ОДЛУКА Врховног суда САД да поништи уставно право на абортус поделила је Америку, али и свет.

AБОРТУС ПОДЕЛИО АМЕРИКУ, АЛИ И СВЕТ: Одлука Врховног суда САД изазвала глобалне бурне реакције

Фото АП

Одлука је одвојила САД од њених кључних савезника, пошто је британски премијер Борис Џонсон назвао "великим кораком уназад", председник владе северног суседа Џастин Трудо "ужасавајућом", а од прошле године је и јужни амерички "комшија", Мексико, одлучио да је кажњавање побачаја неуставно. Само у Аустралији, као и у САД, приступ абортусу варира у свакој држави.

До петка, САД су биле једна од 56 земаља у којима је абортус био легалан на захтев жене, без оправдања. Права на абортус од сада ће, међутим, одређивати америчке државе, а више од половине их је најавило да ће га забранити.

Већина, Америци савезничких, земаља ЕУ дозвољава абортус са ограничењима трудноће, најчешће 12 недеља. Међутим, Европа се колеба. У Пољској је абортус дозвољен само у случајевима силовања или инцеста или када трудноћа угрожава живот мајке.

Године 1978. Италија је легализовала абортус, али је успон деснице, блиске Католичкој цркви, довео поново у фокус ту тему. Папа Фрања се није осврнуо на пресуду Врховног суда САД, али је стао у одбрану породице и осудио "културу отпада" за коју верује да стоји иза друштвеног прихватања абортуса.

Фото АП

Широм Ирске, где је абортус тек релативно недавно декриминализован, многи на страни избора су оживели сећања на Савити Халапанавар, која је умрла од сепсе у Ирској 2012. године, јер јој није био дозвољен абортус. Сад Ирци упозоравају Американце да се припреме за сличне смрти.

Јапан, Финска и Индија доносе одредбе за абортус у случајевима силовања или ризика по здравље жене, или на економским основама.

Али, широм Јужне Америке и Кариба закони о абортусу су кажњиви. У Бразилу је поступак незаконит осим због дефекта фетуса или силовања. Жене које прекину трудноћу под другим околностима суочавају са казном затвора - до три године иза решетака. У Никарагви и Салвадору абортус је потпуно илегалан у свим околностима, а затворске казне се протежу и до 40 година.

Ипак, Аргентина је постала највећа држава у Јужној Америци која је легализовала абортус, а у фебруару и Колумбија је следила тај пример.

У земљама у којима је абортус ограничен или илегалан, број процедура не опада, већ жене прибегавају ризичним "побачајима на улици", наводи СЗО. Скоро половина абортуса широм света није безбедна, а 97 одсто небезбедних абортуса је у земљама у развоју.

ПРЕДСЕДНИК ВУЧИЋ ПРОТИВ ЗАБРАНЕ

ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић рекао је да никада не би подржао забрану абортуса, јер сматра да је абортус право жене. - Никада не бих подржао тако нешто, зато што сматрам да је абортус право жена. Да ли ми се свиђа или не то је нешто друго. Имамо правила и законе који су јасни. Ми имамо законе и нисмо планирали да их мењамо по било ком питању - поручио је он.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО? Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

"НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО?" Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

УЧЕСНИЦИ међународне седнице о безбедности у Санкт Петербургу дошли су до закључка да је резолуција о наводном геноциду у Сребреници, коју Немачка промовише у УН, лицемерје и извртање чињеница, изјавио је секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев.

25. 04. 2024. у 18:08

Коментари (1)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!