ДЕСЕТ МИТОВА О ПОДМОРНИЦАМА: Могу да зароне и изроне кад хоће, ратују исључиво под водом

Novosti online

04. 04. 2022. у 23:37

КОНЦЕПТ прве подморнице настао је током ренесансе. Вековима касније, писац научне фантастике Жил Верн популаризовао је технологију у свом роману 20.000 миља под морем.

ДЕСЕТ МИТОВА О ПОДМОРНИЦАМА: Могу да зароне и изроне кад хоће, ратују исључиво под водом

Фото Танјуг/АП

Званично, прву подморницу је у Немачкој изумео Вилхелм Бауер 1850. године, а његов први потопљени брод био је потпуна смртоносна замка.

Затим је 1914. године, током Првог светског рата, Немачка прилагодила своју подморницу и тако увела подморничко ратовање у свет. Најозлоглашенија употреба подморничког ратовања догодила се 1915. године када је Немачка потопила Лузитанију, британски путнички брод са држављанима САД. Од тада, подморнице су биле кључне за научне и поморске операције свих врста. Али, иако ове машине постоје вековима, шира јавност и даље верује у неке прилично глупе ствари о њима. Ево неких од најчуднијих митова о подморницама у које људи још увек верују.

Некада су направљени од отровне живе

Уобичајени мит који се појавио када су Немци први пут представили своје подморнице био је да угрожавају своју посаду због отровне живе у баластном металу који се користи за израду њихових подморница.

Иако је истина да су неке подморнице носиле живу у својим баластима, укупно их је било само 9. Скоро сви немачки чамци су користили оловне баласте, они са живином су били чисто експериментални. Међутим, немачке подморнице су понекад носиле нешто живе као терет, посебно свом савезнику Јапану у Другом светском рату. Такође нема забележених случајева да су посаде подморница патиле од тровања живом. Међутим, неколико подморница које су превозиле живу су или заробиле или потопиле САД током Другог светског рата.

Немачка подморница је једном пристала и поново изронила да купи намирнице

Причало се да су немачке подморнице тајно пристајале у Северној Америци све време током Првог светског рата. Овде има трага истине, јер би се понекад непријатељске подморнице криле дуж обала Северне Америке, обично за шпијунажу, праћење времена или саботажне кампање.

Међутим, кружила је једна гласина да у заробљеној подморници Немци носе храну америчких брендова, па је посада подморнице мора да је пристала и спремила залихе у америчкој продавници. Не постоји евиденција о немачкој подморници која је превозила америчку робу јер су залихе следовања. То је смешна прича, али вероватно није истина, посебно када се сети да је храна стриктно ограничена на подморнице како би се осигурало да могу да остану потопљене што је дуже могуће.

Пространи су и величине бродова за крстарење

Више анегдотски мит, али који се посебно преноси у холивудским филмовима о подморничком ратовању, или чак у епизодама Симпсонових. Наравно, подморнице могу доћи у неким импресивним величинама, али чак и највеће подморнице нуде уске просторе изнутра.

Ако би неко проценио величину подморнице на основу филмова, помислио би да су невероватно простране, скоро као подводни брод за крстарење. Савршен пример је класични Лов на Црвени октобар где је унутрашњост подморнице била толико велика да је омогућила капетану и посади да удобно вијугају једно око другог. Непотребно је рећи да је чак и на највећим пловилима живот под морем, у стварности, прилично скучен. И ниједна подморница није велика као брод за крстарење, тачка.

Да су регрути у морнарици „додељени“ на подморничку дужност

Још један мит у који јавност верује захваљујући филмовима и телевизији је да се поморски регрути додељују на подморничку дужност. У филмовима би неко поверовао да су војни задаци готово произвољни; Да када се придружите снагама попут морнарице, само вас анализирају и додељују вам позицију коју морате заузети без сумње.

Истина, војска анализира ваше вештине пре него што вам додекли место, али нико у стварном животу није „додељен“ на подморничку дужност. У ствари, све посаде подморница су добровољци. Да, постоје људи у америчкој морнарици који одлуче да живе под водом по 90 дана.

Људи могу да чују пингове сонара

Још једна заблуда која постоји захваљујући медијима. Свако ко посматра било шта што на даљину укључује подморницу видео је како користе сонар и чули су „ПИНГ“ који сонари користе као облик ехолокације, на неки начин, за навигацију око подморских препрека као што су пећине, гребени, чак и потопљена пловила.

Сада је 100% тачно да подморнице користе сонар за навигацију, али пинг који користе је обично фреквенција коју људско ухо не може да региструје. Пингови се такође користе да помогну подморницама да упозоре друга пловила на њихову локацију.

Све подморнице активно користе сонар

Можда звучи збуњујуће, али иако подморнице користе сонар, није тачно да све подморнице активно користе сонар све време. Чини се да многи верују да све док пловило ради, раде и сонарни системи.

Да је то тачно, онда би стелт подморнице стално упозоравале непријатеље на њихову локацију, чинећи их бескорисним. Због тога је немогуће да све подморнице увек користе активне сонарне пингове.

Нуклеарне подморнице могу експлодирати као атомске бомбе

То би могло бити једна од најпопуларнијих заблуда о нуклеарним реакторима који погоне нуклеарне подморнице. Опет, захваљујући филмовима, многи верују да проблем са језгром реактора може довести до катастрофалног распада и због тога проузроковати да подморница експлодира као атомске бомбе коришћене на Хирошими и Нагасакију.

Јасна је чињеница да ниједна нуклеарна подморница не носи нуклеарни материјал за оружје, тачка. Отапање језгра реактора би заиста могло довести до катастрофе за потопљену подморницу, али би експлозија била више ерупција паре него нуклеарна. Ипак, експлозија било које врсте на потопљеном броду значи пропаст за посаду.

Већина битака са подморницама се дешава док су све подморнице под водом

Још једном, филмови би нас натерали да верујемо да се подморнички рат дешава само када су обе подморнице испод воде. Међутим, војни документи показују само једну борбу између две потопљене подморнице. Другим речима, у историји подморничког ратовања, само једном су се две подморнице бориле под водом.

Подморнице су се заиста користиле у ратовању када су биле потопљене, али је то обично било за саботажу, а не за борбу. Најбољи пример је вероватно напад немачке подморнице на Лузитанију, која је, иако је био путнички брод (и иако су САД тврдиле да су неутралне у то време), такође носила експлозив и оружје као терет.

Капетанова наређења се увек морају поштовати без питања

У филму Гримизна Плима са Дензелом Вашингтоном и Џином Хекменом у главним улогама, капетан (Хекмен) губи контакт са америчким снагама и не зна да ли је још увек у обавези да изврши саботажну мисију против Русије. Капетан одлучује да изврши мисију, али без његовог знања, наређења су укинута.

Дензел Вашингтон игра потпоручника, другог команданта на било ком морнаричком броду, и он организује побуну против капетановог наређења да изврши мисију. Филм се завршава тако што су обојица мушкараца ослобођени оптужби за своје злочине, али то је велика погрешна представа о томе како командни ред функционише на подморници. Пре него што посада може да изврши било које наређење, и капетан и командант потпоручника морају да се сложе. Ако нису, посади није дозвољено да следи било које наређење док команданти не постигну консензус. Истина је да се свакодневна наређења капетана морају поштовати, али у борбеном сценарију, морнарица има стандарде деловања којих се мора стриктно придржавати, а филмови то често не прикажу.

Могу се заронити и поново изронити у било које време, без проблема

Највећа заблуда о подморницама је да након што су под притиском или без притиска, оне могу изронити и потопити, хтели не желите, кад год се капетану пожели.

Ово једноставно није тачно из неколико разлога. Као прво, стављање под притисак и смањење притиска било које подморнице траје неколико сати, може потрајати чак и данима у зависности од величине подморнице. Такође, циљ технологије подморница је да их задржи потопљене што је дуже могуће. Подморнице остају под водом најмање 90 дана.

(Курир/hotcars)

БОНУС ВИДЕО - ОСЛОБОЂЕЊЕ ЈЕ БЛИЗУ: Жестоке борбе у Мариупољу, Руси уништавају нацистичке јединице

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више патриота за Украјину

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више "патриота" за Украјину

ВАШИНГТОН још нема бесплатне системе противваздушне одбране "патриот" који би могли да буду пребачени у Украјину, произилази из интервјуа са америчким саветником за националну безбедност Џејком Саливаном за МСНБЦ.

26. 04. 2024. у 19:17

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!