НОВ НАЧИН БОРБЕ ПРОТИВ ДРОНОВА: Овако ће изгледати одбрана тенкова или неких других возила и положаја

Novosti online

31. 01. 2022. у 20:07

СТРУЧЊАЦИ Војног универзитета Министарства одбране Русије смислили су нови начин борбе против роја малих дронова.

НОВ НАЧИН БОРБЕ ПРОТИВ ДРОНОВА: Овако ће изгледати одбрана тенкова или неких других возила и положаја

Фото: Принтсцреен

Они предлажу распршивање малих фрагмената муниције изнад заштићеног објекта из специјалног квадрокоптера, наводи се у документу објављеном на сајту „Роспатента“.

Према информацијама садржаним у материјалу, реч је се о минијатурној летелици опремљеној контролним блоком, вишецевним борбеним модулом и четири телескопска управљача хоризонтално окренута у страну и међусобно повезана мрежом. Та мрежа „распршује“ муницију у мале фрагменте који лете у различитим правцима.

Војска објашњава сврсисходност тог проналаска растућом претњом напада ројева дронова на важне објекте војне и цивилне инфраструктуре.

Интелигенција „роја“ предвиђа координисане активности великог броја „дронова-агената“ који сарађују међусобно и са окружењем. Упркос једноставности такве технике, беспилотне летелице у целини демонстрирају „изузетно сложено“ понашање, делујући као један велики организам.

Фото принтскрин Јутјуб твзвезда.ру

Захваљујући својој слабој приметности, рој може да има велики утицај на ток борбених дејстава помоћу извиђања и наносећи из ваздуха ударе по борбеним возилама, контролним пунктовима, концентрацији живе силе и технике, чак и условима супротстављања система ПВО и средстава за радио-електронску борбу.

Према мишљењу стручњака Војног универзитета, постојећа средства за пружање отпора ројевима дронова (противваздушна одбрана, радио-електронско ратовање, баражни системи, ловачка и војна авијација и стрељачко оружје) нису у стању да се адекватно изборе са овим задатком, а осим тога, њихово деловање захтева значајна средства.

Систем описан у документу моћи ће да прикрије заштићене објекте фрагментационим пољем. У борбеном положају, дрон виси у ваздуху изнад објекта са отвореном мрежом. Мрежни сензори очитавају кретање нападачког „роја“ и шаљу сигнал електричним капсулама за пуњење вишецевног борбеног модула. Након тога све његове цеви пуцају у исто време, а овако створено фрагментационо поље уништава непријатељске дронове.

rs.sputniknews.com

БОНУС ВИДЕО- КРИЗА КОЈА БРИНЕ ЦЕО СВЕТ: Да ли ће нарасле тензије око Украјине експлодирати у рат?

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!