КАЧИНСКИ ПОТВРДИО: Купили смо спајвер од Израелаца, нећемо да шпијунирамо опозицију
НАЈМОЋНИЈИ пољски политичар Јарослав Качински потврдио је да је та земља купила напредни спајвер (такозвани шпијунски софтвер) од израелске безбедносне софверске компаније НСО, али је негирао да ће он бити коришћен за надзор политичких опонената, пренео је АП.
Фото Depositphotos
Качински, лидер пољске владајуће конзервативне партије Закон и правда рекао је да тајне службе у многим земљама користе софтвер Пегазус да се боре против криминала и корупције.
Он је додао да коришћење оваквог спајвера одговор на повећање шифрованих података, које су превазишле раније технологије за надзор.
Хаковањем телефона, спајвер омогућава властима да прате комуникацију, као и разговоре у реалном времену, који нису шифровани.
-Било би лоше да пољске службе немају овакву алатку, казао је Качински у интервјуу који ће у понедељак бити објављен у недељном магазину Сјечи, чије делове је данас објавио портал политyце.пл.
Интервју је дошао након извештаја Асошијетед Преса да је сајбер надзорна група на Универзитету Торонто, Ситизен Лаб, открила да су тројица критичара пољске владе хакована уз помоћ НСО Пегазус.
Открића о хаковању су уздрмала Пољску, након чега су настала поређења са скандалом Вотергејт из седамдесетих година прослог века у САД и стварање истражне комисије у парламенту због овога.
Ипак, Качински је рекао да не види разлог да се формира таква комисија, и он је негирао да је надгледање, које се догодило 2019. године, имало било какву улогу у исходу избора те године.
-Овде нема ничега, никаквих чињеница, осим хистерије опозције. Случај Пегазус не постоји, није било надзора. Никакав Пегазус, служба, нити тајно прибављена информација није играла никакву улогу у изборној кампањи 2019. године. Изгубили су јер су изгубили. Не треба данас да траже такве изговоре, навео је Качински.
БОНУС ВИДЕО - Фејсбук забранио ширење "највеће теорије завере на свету"
Препоручујемо
МЕДВЕДЕВ БРУТАЛНО ЗАПРЕТИО УКРАЈИНИ, ФРАНЦУСКОЈ И БРИТАНИЈИ: Русија би морала одговорити нуклеарним ударом
ЗАМЕНИК председника руског Савета безбедности Дмитриј Медведев запретио је да би Русија могла употребити тактичко нуклеарно оружје против Украјине, Француске и Уједињеног Краљевства уколико би Париз и Лондон Кијеву пружили нуклеарну технологију.
24. 02. 2026. у 13:45
ВАШИНГТОНУ СТИГЛО УПОЗОРЕЊЕ: Не покушавајте да нарушите наше односе са Москвом
БЕЛОРУСКИ председник Александар Лукашенко изјавио је данас да је на почетку преговора између Белорусије и САД упозорио Вашингтон да не покушава да наруши односе између Минска и Москве.
16. 02. 2026. у 15:09
"НЕМА КО ДА НАСЕЧЕ ДРВА": Руско село изгубило скоро све мушкарце у рату у Украјини
У РИБАРСКОМ селу Седанка, на руском далеком истоку, свакодневни живот је био тежак и пре рата у Украјини. Већина кућа нема основну инфраструктуру, као што су вода, унутрашњи тоалети или централно грејање, иако зимске температуре често падну и на -10 степени Целзијуса.
24. 02. 2026. у 09:43
Коментари (0)