ИСТОРИЈСКИ ТРЕНУТАК У САВЕТУ БЕЗБЕДНОСТИ: Русија и САД први пут успеле да се договоре

Новости онлајн

09. 07. 2021. у 22:50

РЕЗОЛУЦИЈА о продужавању прекограничне испоруке хуманитарне помоћи Сирији требало би да постане најважнија фаза у решавању кризе у Сирији и превазилажењу њених последица, изјавио је стални представник Русије при СБ УН Василиј Небензја.

ИСТОРИЈСКИ ТРЕНУТАК У САВЕТУ БЕЗБЕДНОСТИ: Русија и САД први пут успеле да се договоре

Фото АП

- Данас смо сведоци историјског тренутка: Русија и Сједињене Америчке Државе су први пут успеле не само да се договоре, него и да доставе заједнички текст који су подржале све наше колеге у Савету безбедности. Надамо се да ће овакав сценарио постати прекретница од које ће имати користи не само Сирија и блискоисточни регион, него и цео свет - рекао је Небензја.

Захвалио је свим учесницима СБ УН, као и америчким колегама „који су радили у духу споразума који су постигнути током самита Русија-САД у Женеви“.

Небензја је истакао да се у тексту резолуције „први пут ставља акценат на потребу побољшања снабдевања преко контакт-линија“.

- То је у потпуности у складу са принципима УН-а о испорукама хуманитарне помоћи. Чланови Савета су сагласни да би хуманитарни рад требало да се односи и на критичне потребе сиријског становништва као што су снабдевање водом, здравство и образовање - истакао је руски представник.

Према његовим речима, чланови Савета су дали зелено светло да се прекогранични механизам постепено допуњава и затим замењује испорукама преко контакт-линије. Москва ће пажљиво пратити тај процес у наредних пола године.

Раније је Савет безбедности УН једногласно усвојио резолуцију Русије, САД, Ирске и Норвешке о прелазу „Баб ел Хава“ на сиријској граници. У усвојеном документу наводи се да се рад граничног прелаза продужава на пола године ( до 10. јануара 2022.), а затим на још шест месеци под условом да генерални секретар УН-а објави извештај где ће посебну пажњу посветити „транспарентности“ прекограничних операција и напретку у осигуравању испорука хуманитарне помоћи преко контакт-линија.

Режим поједностављене испоруке хуманитарне и медицинске помоћи у Сирију из суседних држава, првенствено из Турске, преко контакт-линија и граничних прелаза на снази је од јула 2014. године. Како је сиријска војска почела да успоставља контролу на све већој територији, Дамаск и Москва су се залагали за постепено укидање рада граничних прелаза. Десетог јула је истицало ограничење за рад јединог преосталог прелаза на сиријског граници „Баб ел Хава“.

(Спутњик)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!