ПОЛА ПЕТРИЊЕ НЕСТАЛО У ТРЕНУ: Репортер "Новости" у подручју које је погодио разорни потрес

Јурица Керблер - стални дописник из Загреба

29. 12. 2020. у 21:03

СЛИКА разрушене Петриње делује застрашујуће. Док мрак пада над град којег готово да више нема, чују се јауци људи, родитељи са децом ходају улицама које су препуне цигала, црепова, шута...

ПОЛА ПЕТРИЊЕ НЕСТАЛО У ТРЕНУ: Репортер Новости у подручју које је погодио разорни потрес

Фото Танјуг

У овом часу је потврђено да је погинуло седам особа, међу њима је девојчица (13 година), у Мајским Пољанама мртав је један младић као и један мушкарац. У Глини су погинули отац и син. Више од двадесет људи је рањено, неколико веома тешко, али се бројке мењају из часа у час. Спасиоцима предстоји тешка ноћ да људе извуку из рушевина. Једну старију жену успели су да спасу након што је остала заробљена у рушевинама у градској већници.

Разрушена је и болница у Сиску, а оболели од вируса корона превезени су у Загреб. Док је репортер "Новости" улазио у град, колоне аутомобила кретале су се према Загребу, јер људи нису желели да ноћ проведу у разрушеној Петрињи. Експресно су укинуте пропуснице уведене због короне без којих се није могло путовати ових дана, како би људи могли отићи на безбедна места.

Све је почело у уторак у 12.19 када је Петрињу поново погодио снажан земљотрес снаге 6,3 по Рихтеру. Удар је био страшан, цео град одједном је био у диму, падале су фасаде, обрушавали се кровови, људи су бежали у паници. Саобраћај је обустављен јер су хрпе цигала са зграда онемогућавале возилима Хитне помоћи да дођу до унесрећених.

- Помозите нам, пола града више нема - поручивао је градоначелник Петриње Даринко Думбовић, а када смо вечерас дошли у центар места могли смо се уверити да Петриње заиста готово да и нема. Све је у рушевинама, нема зграде која није оштећена, влада општи хаос. Вечерас су многи грађани, упркос јакој киши, покушавали да поправе што се поправити може. Ватрогасне јединице које су дошле у град из свих крајева Хрватске чине надљудске напоре да нађу преживеле и помогну несрећним.

- Ово је катаклизма, осећам се као да сам преживео Хирошиму - рекао нам је градоначелник Думбовић док је очекивао хрватског премијера Андреја Пленковића и председника државе Зорана Милановића да дођу поново у град. - Више никада Петриња неће да буде оно што је била.

Тешко су страдала и околна села, а вести о последицама земљотреса долазе и из околног Сиска и Глине. Драматично је било и у сисачкој болници, док се једна жена порађала усред земљотреса, а друге су труднице евакуисане.

Од Загреба до Петриње треба аутомобилом око 40 минута и сада су у граду бројне службе које је главни град послао да помогну Банији. Сви су у шоку, боје се шта доноси ноћ. Изузетно је хладно, многи напуштају град или иду у хотеле који су им стављени на располагање.

- Јако нам је тешко, промрзли смо, а многи и даље немају информације где су њихови најмилији - каже нам млада девојка која се покрила ћебетом преко главе да не кисне. Родитељи су јој у викендици на мору и за који час ће и она тамо да крене.

- Мир, мир - чује се у центру Петриње док спасиоци покушавају да помогну људима. - Не прилазите, даље од зграда.

Центар пружа невероватну слику, нема делова зграда, ниједан кров није остао поштеђен. Тужне слике, чује се плач, неки су и сатима после земљотреса у шоку да не могу ни да говоре. Нема мештанина Петриње да није страдао, а тешко су оштећени и верски објекти.

- Све им је уништено, једна старица није успела ни најосновније да спасе - каже нам Драган Ретковић из села око Петриње који је дошао да помогне и који под окриљем мрака и уз јаку кишу иде од куће до куће да помаже. .

Под рушевинама пас трагач је пронашао једну жену. Укупно осам паса налазило се у уторак на терену у потрази за страдалима у рушевинама.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (1)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!