ОТЕРАЛИ СРБЕ, А САД БЕЖЕ И ХРВАТИ: Попис показао да је све мање наших сународника у Хрватској, али се смањује и укупан број грађана

Јурица КЕРБЛЕР - стални дописник из Загреба

20. 05. 2022. у 07:13

БРОЈ Срба у Хрватској у односу на укупан број становника пао је на четири одсто, а настави ли се садашњи тренд, ускоро их више неће ни бити. Показују то прелиминарни подаци последњег пописа становника у Хрватској из којих се види да је Срба мање и у односу на пре десет година, када их је било 4,36 одсто.

ОТЕРАЛИ СРБЕ, А САД БЕЖЕ И ХРВАТИ: Попис показао да је све мање наших сународника у Хрватској, али се смањује и укупан број грађана

Вуковар / Фото Ж. Кнежевић

Но, попис је показао и да није опао број православних верника у Хрватској. За разлику од Хрвата, код којих пада број верника, а расте број атеиста. У односу на прошле пописе када је било 88 одсто римокатоличких верника, сада их је 80 одсто, а пет одсто је атеиста, којих је пре двадесетак година било свега два одсто.

За многе стални пад броја Срба у Хрватској није изненађење, јер однос према Србима најбоље илуструје избор Ање Шимпраге за потпредседницу владе и графити који су осванули у Загребу на којима пише "врати се натраг на трактор". Колико год се премијер Андреј Пленковић труди да створи услове за нормалан живот српске мањине и колико год су забележени помаци да српска села добију струју и воду, Срби су и даље у неким срединама под притиском националистичке деснице и тешко могу наћи запослење. У великим градовима бележи се све чешће процес асимилације, јер Срби крију свој национални идентитет како би дошли до посла, посебно високо образовани.

Уз проблеме стамбеног збрињавања у великим градовима, од Загреба до Сплита, Ријеке и Осијека, већина хрватских Срба живи у малим местима. Много је и места у којима су некад живели Срби, а данас су посве пуста. Пример је село Дабар, између Врлике и Сиња, у којем уз порушени православни храм живи само бака Милица, која је прешла деведесету.

Нешто млађих људи има само у Источној Славонији и Барањи, а у Далмацији, на Кордуну и Банији остали су само старци, док млади беже. Но, то вреди и за младе Хрвате, јер тежак живот и недостатак добро плаћених послова подједнако погађају и Србе и Хрвате у Хрватској. Попис је показао да у Хрватској живи 3,88 милиона људи, што је значајан пад у односу на онај од пре десет година.

"ПОДНОШЉИВА МЕРА"

ДОК су почетком 20. века Срби чинили 16 одсто становништва у Хрватској, почетком деведесетих, пре протеривања после "Олује", у Хрватској је живело 580.000 Срба који су чинили 12,2 одсто становника. На попису од пре 20 година било их је свега 201.000, а десет година касније 186.000, да би сада драстично пао и тај број. - Свођење мањина на "подношљиву меру" може да буде опасан национални пројект - каже Милорад Пуповац, лидер Срба у Хрватској, стално под ударом десних снага.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више патриота за Украјину

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више "патриота" за Украјину

ВАШИНГТОН још нема бесплатне системе противваздушне одбране "патриот" који би могли да буду пребачени у Украјину, произилази из интервјуа са америчким саветником за националну безбедност Џејком Саливаном за МСНБЦ.

26. 04. 2024. у 19:17

Коментари (5)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!