НАУЧНИЦИ ОБЈАСНИЛИ: Кoje чудне ствари би се догађале првим људима на Марсу

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

12. 04. 2024. у 00:50

КАДА је реч о проналажењу нове планете за живот, најочитији кандидат је наш планетарни сусед Марс, иако постоји читав низ фактора који би живот на овој планети људима учинили невероватно тешким.

НАУЧНИЦИ ОБЈАСНИЛИ: Кoje чудне ствари би се догађале првим људима на Марсу

Фото: Пиксабеј

Ако говоримо о нашим другим изгледима у Сунчевом систему, тада Марс изгледа као најбоља опција међу лошим изборима, будући да бисмо могли или изгорети на Венери или умрети на Јупитеру у једној од олуја које погађају његову површину, које су саме по себи много веће од Земље, пише портал УНИЛАД.

Седам месеци да стигнемо

Марс је, евидентно, најочигледнији избор за нас, али НАСА процењује да би нам и даље требало око седам месеци да стигнемо тамо. Човечанство се можда на Марсу не би суочавало с изазовима ових других планета, али постоје бројни разлози из којих би било који насељеник Марса могао награбусити.

Примера ради, оно што на Земљи узимамо здраво за готово је - дисање. На Земљи најчешћи елемент у атмосфери је азот, 78 посто, с 0,04 посто угљен-диоксида. На Марсу ниво CO2 је невероватних 95 посто. Поређења ради, атмосфера с 10 посто CO2 довољна је да некога онесвести у року од 10-15 минута, а 15 посто је ипак мало превише. Дакле, 95 посто може бити повећи проблем.

Следећа је температура, при чему је најнижа забележена температура на Земљи она на Антарктику -93,2 °C. Међутим, на Марсу температуре редовно падају на -125 °C.

Једна особа истражила је како бисмо се могли прилагодити непријатељском окружењу на Црвеној планети. Биолог Скот Соломон објавио је књигу "Будући људи: У унутрашњости науке наше континуиране еволуције", која се бави управо овим.

Соломон предлаже да би људи могли постати предмет "оснивачког учинка". То је ситуација у којој се врста мора врло брзо, у еволуцијском смислу, прилагодити с малом популацијом у новом окружењу. Такве околности стварају генетско “грло боце”, што значи да мутације настају брже, што је у еволуцијском смислу неколико стотина генерација, пише портал.

6.000 година еволуције

То би могло бити само 6.000 година, дакле мало више од свих забележених људских историја.

Соломон пише у својој књизи: "То се рутински догађа животињама и биљкама изолованим на острвима... али док специјација на острвима може трајати хиљаде година, убрзана стопа мутација на Марсу и оштри контрасти између услова на Марсу и Земљи вероватно би убрзали процес."

На пример, мања гравитација на Марсу могла би довести до губитка густине костију, што би могло узроковати чешће ломове.

-Након много генерација, људи с Марса могли би завршити с природно дебљим костима... дајући им робуснији изглед, каже Соломон.

sputnikportal.rs

БОНУС ВИДЕО - РУСКИ БОМБАРДЕРИ У АКЦИЈИ: Борбена мисија у правцу јужног Доњецка

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Dolce Vita на обали Саве: Станови на овој локацији су за оне који живе своје снове

Dolce Vita на обали Саве: Станови на овој локацији су за оне који живе своје снове

Можете ли да замислите лепоту свакодневице која почиње на обали Саве до које стижете лаганом шетњом кроз јединствену луксузну пешачку зону, а завршава се испијањем вина на вашој пространој тераси с погледом на реку или у врхунском ресторану до ког стижете пешке? У истом дану сте с лакоћом обавили посао, одрадили тренинг, уживали у куповини нових комада гардеробе најлуксузнијих брендова у непосредном комшилуку, а стигли сте и да са децом проведете време у зеленилу, јер се све што вам треба налази надохват руке.

14. 05. 2024. у 10:00

Коментари (0)

ВЕЋ ОД 380 ЕВРА: Ево како да посетите ову егзотичну дестинацију за мало пара и то на 8, 11 или 12 дана авионом