КАКО МИКРОСТРЕС ШТЕТИ ЗДРАВЉУ: Не може да се пореди са "макростресорима", али њихова кумулација црпи енергију штети здрављу

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

05. 04. 2024. у 00:11

ДОК се микрострес појединачно може чинити безопасним, кумулативно може знатно да црпи енергију и оштети ваше физичко и емоционално здравље, упозоравају амерички научници.

КАКО МИКРОСТРЕС ШТЕТИ ЗДРАВЉУ: Не може да се пореди са макростресорима, али њихова кумулација црпи енергију штети здрављу

Фото: Unsplash

Сви смо ми изложени бројним "микростресорима", неки од нас више од других. Те "неравнине" на путу наших живота тако су незнатне и кратке да их једва региструјемо, али нам могу проузроковати велике здравствене проблеме.

Микростресори се не могу поредити с "макростресорима", попут рецимо јурњаве аутомобилом у којем превозите трудницу која само што није родила или чињенице да се возите аутомобилом с поквареним кочницама.

Али, иако се микрострес појединачно може чинити безопасним, кумулативно може знатно утицати на физичко и емоционално здравље, пишу хрватски медији.

У чланку објављеном у часопису Харвард Бизнис Ривју, који се темељи на истраживању обрасца живљења 300 особа запослених на врло одговорним радним местима у мултинационалним организацијама и на глобалном узорку од више од 11.000 људи, научници Роб Крос, Карен Дилон и Кевин Мартин изнели су на који начин идентификовати изворе учесталих микростресора и како умањити њихове последице.

Крос и Дилон, коаутори недавно објављене књиге "Учинак микростреса: Како се мале ствари гомилају и стварају велике проблеме - и шта предузети у вези с тим", препоручили су три начина која би могла да вам помогну да ставите микростресоре под контролу:

ЗАПОЧНИТЕ МАЛИМ СТВАРИМА

Најбоље је започети тако да недељно покушате да решите један мањи проблем.

Учини ли вам се да не можете у потпуности веровати својим сарадницима, могли бисте, на пример, с њима о томе пријатељски поразговарати. Кажите им на чему све радите те недеље и питајте их како се носе с властитим пословним обавезама. То би могло допринети изградњи међусобног поверења и смањити вам бриге.

 

УПРАВЉАЈТЕ СВОЈИМ ОДНОСИМА

Главни микростресор који је навела већина испитаника односио се на "исцрпљујућу или негативну интеракцију" с члановима породице или с пријатељима.

Решавање овог микростресора неће значити прекид контакта с тим људима, јер најчешће их не можете избећи, већ преобликовање међусобних интеракција које ће на најбољи начин ограничити извор микростреса, кажу истраживачи.

Један испитаник се присетио редовних двоипосатних и дужих посета својим родитељима суботом или недељом, које су за њега биле посебно стресне јер им је трајање било неодређено.

"Лек" за то је на крају била одлука о једноипосатном ручку с мајком након ранијег одласка с посла петком после подне. Тако је испитаник добио слободан викенд за своје остале активности и приоритете.

ПОКУШАЈТЕ ПРИМЕНУ "МУЛТИДИМЕНЗИОНАЛНОГ" НАЧИНА ЖИВОТА

Било да се ради о волонтерском раду, новом хобију или ширењу друштвеног круга, додавање нове димензије вашем животу може допринети смањењу утицаја микростресора, открили су истраживачи.

Казали су да су најсретнији саговорници укључени у њихову студију били способнији да ставе микростресоре у ширу перспективу и препознају тривијалности, великим делом зато што су нове особе припадале двема или трима скупинама људи изван њиховог пословног и породичног круга, што им је омогућило да почну да се баве њима важним активностима.

То их је у суштини "вакцинисало" против микростреса и помогло им да се "уздигну изнад" ствари које нису могли контролисати и на које нису могли да утичу.

sputnikportal.rs

БОНУС ВИДЕО - РУСКИ БОМБАРДЕРИ У АКЦИЈИ: Борбена мисија у правцу јужног Доњецка

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ДА ЛИ ЈЕ ЈУТАРЊА РАКИЈИЦА ОТРОВ ИЛИ ЛЕК? Стручњак за токсикологију разбила митове (ВИДЕО)