КАКО ДА РАЗГОВАРАТЕ СА ВАШИМ ТИНЕЈЏЕРОМ: Будите заинтересовани али не и радознали

Бојана Јовановић

13. 03. 2024. у 17:00

Једно од најосетљивијих доба у одрастању свакако је тинејџ период, како за децу тако и за родитеље. Ако имате тинејџера врло добро знате о чему причамо јер се сигурно каткад питате где се крије упутство за руковање овим чудним бићем које је преотело тело вашег детета.

КАКО ДА РАЗГОВАРАТЕ СА ВАШИМ ТИНЕЈЏЕРОМ: Будите заинтересовани али не и радознали

Фото Shutterstock

Једно од најосетљивијих доба у одрастању свакако је тинејџ период, како за децу тако и за родитеље. Ако имате тинејџера врло добро знате о чему причамо јер се сигурно каткад питате где се крије упутство за руковање овим чудним бићем које је преотело тело вашег детета. Међутим, уз неколико савета за лакшу комуникацију, биће вам једноставније да се разумете са вашим дететом и функционишете као тим.

Слушајте

Ако вас занима шта се дешава у животу вашег тинејџера, постављање директних питања можда неће бити тако ефикасно као једноставно седење и слушање. Већа је вероватноћа да ће деца бити отворена са родитељима ако не осећају притисак да деле информације. Имајте на уму да је чак и њихов неочекивани коментар о нечему што се догодило током дана начин да изокола допру до вас, и вероватно ћете чути више ако останете отворени и заинтересовани за тему, али не и радознали.

Потврдите њихова осећања

Родитељи често имају тенденцију да покушају да реше проблеме уместо детета, или да умање њихова разочарања. Али, рећи нешто попут: „Ионако није био прави за тебе“, након романтичног краха које је ваше дете доживело, може деловати као презир. Уместо тога, покажите му да разумете и саосећате, тако што ћете рећи, на пример: „Вау, то звучи тешко”.

Покажите поверење

Тинејџери желе да их сви схватају озбиљно, посебно родитељи. Зато потражите начине помоћу којих ћете показати да верујете свом детету. Рецимо, ако га замолите за услугу, то показује да се на њега ослањате и мислите да може да поднесе ту врсту обавезе. Ако свом детету дате до знања да верујете у њега, подићи ћете његово самопоуздање, али и поверење у вас.

Не будите диктатор

У овом периоду живота још морате детету да постављате правила, али будите спремни и да их објасните. Иако је померање граница природна реакција и потреба адолесцената, ако дете чује ваше промишљено објашњење о томе зашто журке током вечери у школској радној недељи нису дозвољене, правило ће му изгледати разумније, па и прихватљивије.

Похвалите га

Готово сви родитељи склони су да више хвале децу када су млађа, али адолесцентима је исто толико потребно подизање самопоштовања кроз похвалу. Тинејџери се могу понашати као да су превише кул да би бринули о томе шта њихови родитељи мисле, али истина је да и даље желе ваше одобрење за оно што раде. Траже прилику у којој ћете бити позитивни и охрабривати га...

Контролишите своје емоције

Врло лако ће вам темперамент “букнути“ када је тинејџер груб према вама, али покушајте да се уздржите и не одговорите му на исти начин. Запамтите да сте одрасли и да су они мање способни да контролишу своје емоције или логично размишљају када су узнемирени. Бројите до десет или дубоко удахните пре него што одговорите. Ако сте обоје превише узнемирени да бисте разговарали, направите паузу док се не умирите.

Радите ствари заједно

Разговор није једини начин комуникације, а током пубертетских година вашег малишана сјајно је ако можете да проведете време заједно, радећи ствари у којима обоје уживате. Било да је реч о кувању, планинарењу или одласку у биоскоп, а да притом не причате ни о чему личном. За децу је важно да знају да могу бити у близини родитеља и да размењују позитивна искуства са њима, без бриге да ће они постављати наметљива питања или им давати задужења.

Једите у кругу породице

Седење за столом, док једете заједно, као породица, још један је одличан начин да останете блиски. Разговори током вечере дају сваком члану породице прилику да учествује и опуштено ћаска о спорту, телевизији или политици. Деца која се осећају пријатно док разговарају са родитељима о свакодневним стварима вероватно ће бити отворенија и када на репертоар дођу теже ствари за причу. Уведите једно правило: употреба телефона није дозвољена током оброка.

Будите пажљиви

Нормално је да деца пролазе кроз промене док сазревају, али обратите пажњу ако приметите разлике у њиховом расположењу, понашању, нивоу енергије или апетиту. Исто тако, потрудите се да приметите ако престану да желе да раде ствари које су их чиниле срећнима или ако се често изолују. Уколико видите промену у свакодневној способности вашег тинејџера да функционише, питајте га о томе и подржите (без осуђивања). Можда му је потребна ваша помоћ, а овакво понашање могло би да буде знак да би требало да поразговарају са стручњаком за ментално здравље.

БОНУС ВИДЕО -  ДР Новости: Када треба почети са анти-аге рутином

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

БИЛЕ ПОСЕБНО ВЕЗАНЕ: Ко је била мајка Бојане Јанковић - преминула пре неколико месеци (ФОТО)

БИЛЕ ПОСЕБНО ВЕЗАНЕ: Ко је била мајка Бојане Јанковић - преминула пре неколико месеци (ФОТО)

ВОДИТЕЉКА Бојана Јанковић сахрањена је на Новом гробљу у Београду, њу су на вечни починак испратили у великом броју пријатељи, породица, а њен бивши супруг Огњен Јанковић одржао је потресан говор.

29. 04. 2024. у 13:49

Коментари (0)

Нови Samsung Neo QLED телевизори померају границе кућне забаве