ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ РАЗОРИО БЕОГРАД: Дан када је нацистичка Немачка сасула 440 тона бомби на главни град (ФОТО/ВИДЕО)

Новости онлајн

06. 04. 2023. у 11:42

У РАНО недељно јутро уснула престоница, тачно у 6.30 часова, пробудила се у кошмару који је донела немачка авијација засипајући град са 440 тона бомби. Подмукли напад без најаве ужасом је прекрио лица људи. Бомбардовање Београда је почело. Операција бомбардовања Београда добила је тајни назив "Страшни суд".

ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ РАЗОРИО БЕОГРАД: Дан када је нацистичка Немачка сасула 440 тона бомби на главни град (ФОТО/ВИДЕО)

Фото: Википедија/Профимедиа

Тачан број људи који је изгубио живот у овом стравичном чину агресије никада није тачно утврђен, али се процењује да је настрадало између 2.271 - 4.000 душа, а нове жртве однеле су и Луфтвафе "штуке" када су, њих тридесетак, у поподневним часовима осуле паљбу по људима који су у паници бежали из уништеног Београда.

Међу првим објектима који су уништени налазила се Народна библиотека са 350.000 књига, а овај циљ, како се касније сазнало, одабрао је лично немачки канцелар Адолф Хитлер подстакнут својом егоманијом.

Пуч који је Хитлера довео до лудила

Европа је увелико била захваћена пламеном Другог светског рата, а Хитлер је желео да продре ка Русији. На том путу налазила се Краљевина Југославија. Како би олакшала остваривање својих планова фашистичка Немачка шаље понуду Влади Краљевине Југославије да приступи Тројном пакту који су чиниле Немачка, Италија и Јапан. 25. марта 1941, Драгиша Цветковић и Владко Мачек, тадашњи политички лидери, у Бечу потписују приступање овом пакту.

Међутим, Велика Британија није желела да дозволи овај савез, сматрајући да ће бити кобан по остатак Европе. Преко своје агентуре у Београду, само два дана касније, организује војни пуч који су предводили официри војске Југославије са бригадним генералом војног ваздухопловства Боривојем Мирковићем на челу.

Операција је започета огромним демонстрацијама у Београду и повицима "Боље рат, него пакт" и "Боље гроб, него роб".

У најраћем року, кнез Павле Карађорђевић, др Раденко Станковић и др Ива Перовић, који су чинили краљевско намесништво бивају збачени са власти, Влада Цветковић – Мачек распуштена, а Протокол о приступању Тројном пакту поништен.

Ова вест разбеснела је Хитлера у Берлину. Разјарен, повређеног поноса и на ивици разума, немачки канцелар одлучује да Београд сравни са земљом, а операцији даје назив Страфгерицхт - Страшни суд.

Директива 25 – одлука која је запечатила судбину Београда

Истог дана када је извршен пуч у Краљевини Југославији, 27. марта 1941. Хитлер потписује Директиву 25 у којој наводи:

- Намерававам да упаднем у Југославију снажним продорима из подручја Ријеке, Софије са општим правцем ка Београду и даље ка југу са циљем да се југословенској војсци зада одлучујући пораз, као и да се јужни део Југославије одсече од осталог дела земље и претвори у базу за даље операције немачко-италијанских снага против Грчке. Посебно наређујем: да чим се заврши концентрација снага и чим то дозволе метеоролошки услови, сва југословенска површинска постројења као и сам Београд морају бити уништени непрекидним дневним и ноћним ваздушним нападима.

Немачки фелдмаршал Евалд фон Клајст, на суђењу нацистима после рата, дао је своје виђење ове Хитлерове одлуке.

- Ваздушни напад на Београд 1941. године имао је првенствено политичко-терористички карактер и није имао ништа заједничко са ратом. То бомбардовање из ваздуха било је ствар Хитлерове сујете, његове личне освете.

Бомбардовање Београда 6. априла 1941. стављено је под команду пуковника Александера Лера и његове 4. ваздушне флоте. Сам пуковник добио је лично од Хитлера посебно наређење – прво срушити Народну библиотеку.

Генералу Леру је, после рата, пред војним судом Југословенске армије суђено за ратне злочине. Проглашен је кривим, а казна је била смрт. Током саслушања Лер је потврдио да је од Хитлера добио директно наређење за уништење Београда у бомбардовању.

- У првом налету требало је да срушимо Народну библиотеку, па тек онда оно што је за нас војнички било интересантно. То је наређено зато што је у тој установи сачувано оно што је вековима чинило културни идентитет тог народа - нагласио је Лер.

Град претворен у огањ и дим, Фото Википедија

 

Храбра југословенска одбрана

Расположиве снаге за одбрану Београда биле су безначајне. Противваздушна одбрана није постојала, а употребљива авијација бројала је свега 150 авиона који су имали било какве шансе против модерних летелица Луфтвафеа.

Окосница одбране сачињена је од 1. ваздухопловне ловачке бригаде којом је командовао пуковник Драгутин Рупчић, и 6. ловачког пука из Земуна под командом пуковника Божидара Костића.

Након првог бомбардовања, ескадриле разних бригада бивају придодате за одбрану града.

Југословенско краљевско ратно ваздухопловство и противваздушна одбрана су 6. и 7. априла успели да оборе између 90 и 100 непријатељских авиона, док је ЈКРВ у само прва два дана изгубио 24 авиона у одбрамбеним мисијама и 40 на земљи.

Нажалост, немачки блицкриг и напад без објаве рата спречили су озбиљнији отпор одбране Београда. Упркос томе јунаци домаће војске пружили су максималан отпор окупаторима.

Свим жртвама које су страдале у бомбардовању Београда 6. априла 1941. на Новом гробљу 1966. године подигнуто је Спомен-гробље чији је аутор арх. Милица Момчиловић.

Двадесет девет мермерних плоча налази се на осам озиданих бетонских хумки, које подсећају на ровове у којима су примарно сахрањивани пострадали. На посебним плочама исписана су имена 646 идентификованих жртава и подаци о 909 неидентификованих мушкараца, 393 жене и 59 деце.

(Национална географија)

БОНУС ВИДЕО: ТРАМП НАПУСТИО СУДНИЦУ - Тренутак кад некадашњи председник САД одлази уз велике мере обезбеђења

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УЖАС НА ДУНАВУ: Сударила се два брода, има мртвих, трага се за несталима

УЖАС НА ДУНАВУ: Сударила се два брода, има мртвих, трага се за несталима

ДВЕ особе су погинуле, а пет се води као нестало када су се два брода сударила на Дунаву, код мађарског града Вероце, око 50 километара северно од Будимпеште, саопштила је данас полиција.

19. 05. 2024. у 12:04

Коментари (5)

Знамо где провести лето, пријатно и повољно! Проверите!