ПТИЧЈИ ГРИП СВЕ ПРИСУТНИЈИ У ЕВРОПИ: Како га препознати и колико је опасан по људско здравље?

Novosti online

04. 01. 2023. у 13:42

ОД прошлог октобра до септембра 2022. вирус птичјег грипа појавио се у 37 европских земаља.

ПТИЧЈИ ГРИП СВЕ ПРИСУТНИЈИ У ЕВРОПИ: Како га препознати и колико је опасан по људско здравље?

Фото А. Станковић

Овај вирус је потврђен у петак на фарми пилића у заједници "Брод на Тихој", у чешком региону Тачовск. Ово је највећа епидемија птичјег грипа у Чешкој до сада, а заправо и најфаталнија у историји Европе.

Птичји грип је заразна болест коју узрокује вирус инфлуенца А. Овај вирус је подложан мутацијама, па зато постоји у великом броју подтипова.

Мањи број подтипова узрокује болест код птица, наводе стручњаци. Вирус се на човека углавном преноси директним контактом са зараженом животињом. Пацијенти, као и код најчешћих облика грипа, имају високу температуру, кашаљ, болове у мишићима.

Путеви преношења су заражена столица или секрети, животиње се заражавају директним контактом са зараженом јединком, загађеним ваздухом, водом или храном као и преко људи који раде са живином.

Симптоми нископатогеног облика вируса код живине су накострешено перје и пад у продукцији јаја, те лако може да прође незапажен. С друге стране, високопатогени облик је много драматичнији, брзо се шири јатом узрокујући болест која напада све унутрашње органе и смртност у року од 48 сати.

Дивље барске птице се сматрају природним носиоцима свих инфлуенца А вируса, а поред птица и живина од птичјег грипа могу да оболе свиње, глодари, мачке, а у једном зоолошком врту у Азији оболели су и лавови, тигрови и леопарди, при чему су само лавови преживели, пише "Стетоскоп".

Такође фоке и други морски сисари могу да буду преносиоци вируса, па нам све ове чињенице указују на то да вирус почиње да прескаче баријере.

Епидемиолог проф. др Радмило Петровић је средином ове године казао за "еКлинику" да за сада нема случајева преноса вируса са човека на човека, али да та могућност постоји све док постоји могућност инфекције људи.

Да ли је Х5Н1 опасан по људе?

Распрострањеност овог вируса у перади носи два главна ризика за људе. Први ризик је директна инфекција фекално-оралним путем, пре свега директним контактом са зараженом јединком, а други пут преношења је индиректан преко заражене хране, воде, опреме, одеће и обуће радника који раде са оболелом живином преко прљавих руку, пацова, инфицираних птица и свиња.

Највећи ризик је могућност да вирус у повољним условима постане високо патоген за људе и да се лако преноси са човека на човека. У том случају могло би доћи до пандемије.

Симптоми птичјег грипа код човека

Реч је о јединственој клиничкој слици код људи. Постоје три форме болести у зависности од тога који органи су захваћени.

У једној форми су захваћене очи, у другој респираторни тракт и у трећој дигестивни тракт, па се испољава у облику ретке столице.

Диспнеа или осећај недостатка ваздуха такође је знак ове болести.

Када је реч о лечењу, спроводи се симптоматско лечење - снижавање температуре, лежање, узимање доста течности, смањење симптома кашља.

Да ли постоји бојазан од пандемије птичјег грипа?

За настанак пандемије потребна су три факотра:

- Стварање новог соја вируса према ком људи немају имуну заштиту или је изразито слаба.

- Доказ да зараза птичјим грипом има тежак клинички ток (према подацима Светске здравствене организације од 2003. до 2006. године оболело је 258 људи, а преминуло 154).
- Доказ да се вирус лако преноси са човека на човека.

(Телеграф.рс)

БОНУС ВИДЕО: ЖЕНЕ У ИРАНУ: Пуно је митова, а овако изгледа истина

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ПОЈАВИО СЕ НОВИ СНИМАК! Ево како је Новак Ђоковић погођен флашом у главу (ВИДЕО)