ГЛОБАЛНИ ФОРУМ О ЕТИЦИ ВЕШТАЧКЕ ИНТЕЛИГЕНЦИЈЕ: Ка разумевању и управљању новим изазовима

Novosti online

12. 02. 2024. у 08:56

ВЕШТАЧКА интелигенција (АИ) је технологија која има велики потенцијал да унапреди различите аспекте људског живота, као што су здравство, образовање, економија, култура и друштво. Међутим, АИ такође носи и бројне изазове и ризике, који се тичу етичких, правних, социјалних и политичких питања. Како би се осигурало да АИ буде развијана и коришћена на начин који поштује људска права, достојанство и демократију, потребно је успоставити јасне и одговорне оквире за њено управљање.

ГЛОБАЛНИ ФОРУМ О ЕТИЦИ ВЕШТАЧКЕ ИНТЕЛИГЕНЦИЈЕ: Ка разумевању и управљању новим изазовима

Foto: pixabay

Глобални форум о етици вештачке интелигенције је међународни догађај који има за циљ да окупи различите актере из јавног и приватног сектора, академске заједнице, цивилног друштва и међународних организација, како би разменили искуства, знања и мишљења о етичким аспектима АИ. Форум се спроводи под покровитељством УНЕСЦО, који је 2021. године усвојио прву глобалну препоруку о етици АИ, која садржи универзалне принципе и вредности за одговорно коришћење АИ у складу са циљевима одрживог развоја.

Форум се фокусира на две главне теме: "Вештачка интелигенција помаже индустријском развоју" и "Етика и управљање технологијом вештачке интелигенције".

Глобални Форум о етици вештачке интелигенције представља кључни механизам за истраживање, расправу и доношење смерница како бисмо осигурали да АИ служи човечанству на најбољи могући начин. 

Ово је од суштинског значаја јер омогућава да се различити гласови чују и да се различите перспективе узму у обзир приликом доношења одлука које ће утицати на све нас. Расправа о питањима попут аутоматизације послова, дискриминације алгоритама и транспарентности система АИ кључна је за обликовање инклузивне и одговорне технолошке будућности.

Фото: пиxабаy

Стратегија развоја вештачке интелигенције у Републици Србији

Етична и безбедна примена вештачке интелигенције представља управо један од пет циљева Стратегије развоја вештачке интелигенције у Републици Србији за период 2020–2025. године чиме је наглашен изузетни значај овог аспекта развоја АИ. Остварење овог циља подразумева увођење превентивних механизама који ће омогућити одговоран развој вештачке интелигенције и начине верификације да су системи засновани на машинском учењу у складу са највишим етичким и безбедносним стандардима.

Овај важни аспект прожима и остале делове Стратегије чиме се обезбеђује да се све активности реализују у складу са овим циљем.

Одговорне компаније које у Србији већ обучавају своје запослене за област етике у АИ 

Овим питањем све чешће се бавимо и у Србији. Први АИ Мастер Цласс „Регулисање вештачке интелигенције: правни и етички изазови“ је организован у синергији Истраживачко-развојног института за вештачку интелигенцију Србије и Факултета организационих наука Универзитета у Београду.

Такође, алати вештачке интелигенције се све чешће користе у оперативним процесима наших компанија. Један од примера је и компанија НИС где се нове технологије користе у областима као што су истраживање резерви нафте и гаса, производња нафте и гаса, промет нафтних деривата на бензинским станицама. Поред тога, НИС користи АИ и као својеврсну подршку у процесима окренутим запосленима у компанији како би им што више олакшала административне процесе.

Међутим,  примена АИ са собом доноси и изазове као што је  питање етике. Само неки од примера таквих изазова су (не)разумевање одлука вештачке интелигенције, неовлашћено коришћење података, одсуство транспарентности приликом креирања и развоја система вештачке интелигенције, правна одговорност за одлуке које се доносе на основу коришћења алата вештачке интелигенција, сајбер безбедност система вештачке интелигенције, специфичност заштите интелектуалне својине ових система. У оквиру обука које се организују за консултанте за вештачку интелигенцију, једна од неизоставних тема је етика примене АИ. Такође, планира се да се овај део обуке додатно развије за запослене у привреди.

Због тога је  од великог значаја да компаније обучавају  запослене који поседују посебна знања и вештине о правним и етичким аспектима примене система вештачке интелигенције, како би се на најбољи начин искористиле све предности коришћења ове технологије.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!