ЗА БОЉЕ СУТРА: Светски дан образовања о заштити животне средине

Novosti online

25. 01. 2024. у 10:25

Заштита животне средине је један од најважнијих и најхитнијих задатака савременог човечанства. Образовање је кључни алат и фактор за заштиту животне средине, јер омогућава људима да стекну знања, вештине и ставове који су потребни за разумевање, поштовање и очување животне средине, као и за решавање еколошких проблема и изазова.

ЗА БОЉЕ СУТРА: Светски дан образовања о заштити животне средине

Foto: Shutterstock

Животна средина је основа нашег опстанка, здравља и квалитета живота, али је истовремено и угрожена и оштећена због наших активности, као што су сеча шума, прекомерна потрошња, губитак биодиверзитета, климатске промене и сл. Зато је неопходно да се подигне свест и одговорност за заштиту животне средине, како би се спречили даљи негативни ефекти и обезбедила одржива и зелена будућност за нас и наше потомке.

Образовање о заштити животне средине треба да буде целовито, интердисциплинарно и партиципативно, како би се обухватили различити аспекти и димензије животне средине, као што су природни, друштвени, економски, политички, културни и етички. Оно треба да буде усмерено на развој критичког мишљења, креативног решавања проблема, сарадње и акције, како би се подстакла промена понашања и пракси у корист животне средине.

Светски дан образовања о заштити животне средине је иницијатива која има за циљ да промовише и подржи образовање о заштити животне средине на глобалном нивоу, као и да укаже на његов значај и потребу.

Светски дан образовања о заштити животне средине се обележава сваке године 26. јануара, на дан када је усвојена Декларација о образовању за одрживи развој на Светском самиту о одрживом развоју у Јоханесбургу 2002. године.

Овај дан је прилика да се прославе достигнућа и примери добре праксе у образовању о заштити животне средине, као и да се подстакну нове иницијативе и пројекти у овој области.

Тема Светског дана образовања о заштити животне средине за 2024. годину је "Образовање за климатску акцију" (Едуцатион фор Цлимате Ацтион). Ова тема је инспирисана хитношћу и важношћу реаговања на климатску кризу, која представља највећу претњу за животну средину и човечанство. Тема наглашава улогу и допринос образовања за климатску акцију, како би се повећала свест и знање о узроцима и последицама климатских промена, као и о могућим решењима и мерама за ублажавање и прилагођавање климатским променама. Такође, истиче потребу за укључивањем и оснаживањем младих, који су најпогођенији и најангажованији у борби против климатских промена, као и за сарадњу и солидарност међу различитим актерима и секторима, који су укључени или заинтересовани за климатску акцију.

Образовање о заштити животне средине је право и дужност сваког човека, као и заједничка одговорност и корист за цело човечанство. Образовање о заштити животне средине је такође изазов и прилика за иновацију, трансформацију и сарадњу, како би се обезбедило квалитетно, релевантно и инклузивно образовање о заштити животне средине за све, као и за јачање климатске акције и отпорности у суочавању са климатским променама.

Зато, нека нам Светски дан образовања о заштити животне средине буде инспирација и мотивација, и нека нам образовање о заштити животне средине буде визија и мисија.

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!