ДАН ЧИСТЕ ЕНЕРГИЈЕ: Обновљива енергија је камен темељац за борбу против климатских промена

Novosti online

31. 01. 2024. у 18:09

ДАН чисте енергије је дан који се обележава сваке године 26. јануара, са циљем да се подигне свест о значају коришћења обновљивих извора енергије и смањења емисије гасова који имају ефекат стаклене баште који доприносе климатским променама.

ДАН ЧИСТЕ ЕНЕРГИЈЕ: Обновљива енергија је камен темељац за борбу против климатских промена

Foto: Shutterstock

Овај дан је такође прилика да се истакну постојећи и нови пројекти и иницијативе које се баве производњом и потрошњом чисте енергије у различитим секторима и земљама.

Чиста енергија је она која се добија из природних извора који се могу обновити или регенерисати, као што су сунце, ветар, вода, биомаса и геотермална енергија.

Дан чисте енергије је први пут обележен 2017. године, на иницијативу Међународне агенције за обновљиву енергију (ИРЕНА) и Уједињених нација. Циљ је био да се подрже циљеви одрживог развоја и Париског споразума о клими, који се залажу за прелазак на нискоемисиону енергетику и ограничавање пораста температуре на испод два степена Целзијуса.

Од тада, сваке године се организују разне активности и догађаји широм света, као што су конференције, изложбе, радионице, кампање, конкурси и образовни програми, који имају за циљ да промовишу и подстакну употребу чисте енергије у разним областима.

Веза између чисте енергије, друштвено-економског развоја и одрживости животне средине је кључна у решавању проблема са којима се суочавају угрожене заједнице широм света.

За становништво које нема приступ чистој енергији, недостатак поуздане електричне енергије отежава образовање, здравствену заштиту и економске могућности. Ако се тренутни трендови наставе, до 2030. године свака четврта особа ће и даље користити небезбедне, нездраве и неефикасне системе за кување, као што су спаљивање дрвета или балеге.

Неки од примера успешних пројеката и иницијатива који се баве чистом енергијом су:

- Соларни парк Нур: највећа соларна електрана на свету, која се налази у Мароку и која може да снабдева електричном енергијом више од милион домаћинстава.

- Нуклеарна фузија: процес који имитира начин на који се сунце и звезде греју и светле, а који би могао да обезбеди огромне количине чисте енергије за цео свет.

Ови и многи други примери показују да је чиста енергија будућност која нам омогућава да задовољимо наше енергетске потребе, али и да очувамо нашу планету и животну средину. Дан чисте енергије је дан када треба да се подсетимо на важност овог циља и да се придружимо глобалном напору за његово остварење.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!