ЗДРАВЉЕ ЈЕ НАЈВЕЋЕ БОГАТСТВО: Можемо да изградимо здравији, праведнији и одрживији свет

Novosti online

15. 12. 2023. у 09:46

УНИВЕРЗАЛНИ дан здравствене заштите је међународни дан који се обележава 12. децембра сваке године, са циљем да се подигне свест о важности квалитетне и приступачне здравствене заштите за све људе на свету.

ЗДРАВЉЕ ЈЕ НАЈВЕЋЕ БОГАТСТВО: Можемо да изградимо здравији, праведнији и одрживији свет

Foto: Shutterstock

Овај дан је установљен 2017. године од стране Генералне скупштине Уједињених нација, која је прогласила универзалну здравствену заштиту као један од кључних елемената остварења циљева одрживог развоја до 2030. године.

Универзална здравствена заштита значи да сваки појединац и заједница имају право на потребну здравствену услугу, без дискриминације, финансијских препрека или других баријера. То подразумева да се обезбеди широк спектар промотивних, превентивних, рехабилитационих и палијативних здравствених интервенција, које су ефикасне, сигурне, квалитетне и прихватљиве за кориснике. Такође, то подразумева да се смањи ризик од сиромаштва и неједнакости услед високих трошкова здравствене заштите, који могу да доведу до катастрофалних последица по појединце и породице.

Међутим, универзална здравствена заштита је још увек далеко од стварности за многе људе широм света.

Према подацима Светске здравствене организације, око половине светске популације нема пун приступ основним здравственим услугама, а око 100 милиона људи је гурнуто у екстремно сиромаштво због плаћања здравствених трошкова.

Зато је неопходно да се унапреди финансијска подршка и друштвена мобилизација за постизање универзалне здравствене заштите на глобалном, регионалном и националном нивоу. Грађанско друштво, приватни сектор, медији и академска заједница треба да се укључе у заговарање, надзор и партнерство за универзалну здравствену заштиту. Сваки појединац треба да преузме одговорност за своје здравље и да поштује права и потребе других.

Унапређењу здравствене заштите могу да допринесу и одговорне компаније бригом о здрављу својих запослених, али и читаве заједнице. У нашој земљи добар пример је компанија НИС која за своје запослене организује редовне годишње систематске здравствене прегледе, као и бројне едукативне кампање које за циљ имају повећање свести о важности превенције и увођења здравих навика. Поред тога, НИС запосленима омогућава да се о трошку компаније баве рекреативним спортским активностима што је од велике важности за превентивно очување здравља.

Поводом Светског дана борбе против рака дојке у Компанији је за запослене организовано предавање у сарадњи са представницима Женског центра „Милица“, са циљем подизања свести о важности ове теме и значају превентивних прегледа.

FOTO: НИС

Од изузетног значаја је и подршка компаније НИС здрављу шире заједнице. У 2022. години у фокусу Компаније НИС била је подршка репродуктивном здрављу и важном националном приоритету – повећању наталитета, кроз програмски циклус „Заједници заједно“. Тако је НИС прошле године укупно подржао 40 здравствених установа у више од 30 општина и градова наше земље. Средства у износу од 118,5 милиона динара била су усмерена на реализацију 22 пројекта у 13 градова и општина у којима су здравствене установе добиле: 13 ЦТГ апарата и колпоскопа, 13 ултразвучних апарата савремене генерације, 21 медицински апарат за различите намене и 14 гинеколошких столица и порођајних столова прилагођених особама са инвалидитетом.

FOTO: НИС

Додатно, компанија је пружила подршку и породилиштима у мање развијеним општинама на југу и истоку Србије, којима је донирала ЦТГ апарате и инкубаторе, док је уједно даровала и 225 вредних поклон пакета за прворођене бебе у 2023. години у 15 породилишта широм земље.


 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!