ОТВАРА СЕ ХИЛАНДАРСКА СОБА: Сарадња Математичке гимназије и светиње са Свете Горе
У МАТЕМАТИЧКОЈ гимназији биће отворена "Хиландарска соба", а меморандум о сарадњи потписали су Мирјана Катић, директорка школе и архимандрит Методије, игуман манастира Хиландар.
Фото: Математичка гимназија
Меморандуом је предвиђено да се у ом простору одржавају часови, предавања и изложбе. Тим поводом у гимназији је отворена изложба фотографија "Хиландар у објективу монаха Милутина Хиландарца".
Простор ће опремити Свети Манастир Хиландар, а једном годишње школа ће расписивати литерарни конкурс на којем ће теме бити у вези са духовним, културним и историјским наслеђем Хиландара.
- Ове године наш манастир слави 825 година од оснивања тако да је цела ова година посвећена обележавању и прослави тог јубилеја, али овај наш данашњи догађај и овај сусрет и ово наше дружење је такође део те прославе - рекао је у беседи архимандрит Методије. - Ових дана сам често поновио да је манастир Хиландар настао негде 50 година после Оксфорда, а опет скоро 50 година пре Сорбоне. Тако да наш народ може да се похвали да у време када су настајали, у то време можда више као духовни, али паралелно и образовни центри и ми смо имали, не само манастир на Светој Гори већ и први српски Универзитет.
На крају програма, монаси са Хиландара предвођени архимандритом Методијем обишли су посебну просторију предвиђену да представља тзв. "Хиландарску собу", а за коју су Хиландарци припремили дарове - Свету књигу Псалтир, са благословом монаха Никодима, потом макету на којој је изображен крст са два кипариса, једног од симбола манастира Хиландара, који је уклесан у камен изнад улаза у пирг Светог Саве у манастиру и чај који је дељен као поклон када је принц Чарлс постао краљ.
Изложба ће бити отворена за све посетиоце до 6. децембра.
Препоручујемо
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
ДРАМА НА НЕБУ: Руски авиони избацили уређаје близу британског носача авиона, хитно дигнути Ф-35
ВЕЛИКА Британија пресрела је два руска авиона након што је преместила носач авиона ка Арктичком кругу ради подршке мисијама НАТО.
06. 07. 2026. у 09:38
НОВИНАРКА МАРИЈА НАЂЕНА МРТВА У АУТУ: Камере снимиле последње тренутке
ГРЧКУ је потресла вест о изненадној смрти новинарке Марије Антонијанаки, која је пронађена мртва у свом аутомобилу у Ираклиону на Криту.
06. 07. 2026. у 10:26
СТРАШНО: Предозирао се унук Ере Ојданића - драма у Реснику
УНУК Ере Ојданића, Андрија Ојданић данас се предозирао наркотицима, због чега је морала да реагује хитна помоћ.
03. 07. 2026. у 18:30
Коментари (0)