ЦРЊАНСКИ ЈЕ БИО НЕПОТКУПЉИВ: Професорка Горана Раичевић, ауторка монографије о великом српском писцу која је награђена "Лазом Костићем"

Јованка Симић

30. 03. 2021. у 11:34

МИЛОШ Црњански имао је 27 година када је 1920. продао очеву кућу и отпутовао у Париз на студије у жељи да напише докторат о Лази Костићу.

ЦРЊАНСКИ ЈЕ БИО НЕПОТКУПЉИВ: Професорка Горана Раичевић, ауторка монографије о  великом српском писцу која је награђена Лазом Костићем

Фото Приватна архива

Животне околности су га омеле, докторат није написао, али је доцнијих година истицао да Лазину песму "Спомен на Руварца" сматра најлепшим изданком романтизма свих европских литература.

Ово је само један детаљ из научне монографије "Агон и меланхолија. Живот и дело Милоша Црњанског" Горане Раичевић, професорке на одсеку за српску књижевност и језик новосадског Филозофског факултета. Монографија (у едицији "Академске књиге" и директорке Боре Бабић) на 767 страница, награђена је на недавном Сајму књига у Новом Саду признањем "Лаза Костић".

Двојица великана Црњански и Костић спојени у вашем делу и у овом престижном признању. Преплет судбине?

- Црњански је изникао из традиције српског романтизма зато што су ови песници, као и он сам, с једне стране неговали индивидуалистичку, а с друге колективистичку осећајност. Био је својевремено јако огорчен што су критичари попут Јована Скерлића и Богдана Поповића оспоравали вредност поезије Бранка Радичевића и Костића. Лазина политичка борбеност и стваралачка као и животна меланхолија препознатљиве су и код писца Црњанског.

Фото Приватна архива

Фото Приватна архива

Са каквим сте се искушењима суочавали током рада на монографији?

- Када желите да напишете овакву књигу, морате да знате све: а то значи да није довољно само прочитати целокупна дела једног аутора, у овом случају Црњанског, и оно што је о томе раније писано. Морате познавати историјске и политичке околности, доћи до целокупне доступне преписке, ишчитати мемоарске књиге његових савременика, а да не говорим о томе колико је важно да се наслути онај скривени, дубински слој његове личности.

Црњанском, за његовог живота али и касније, приписују се различити негативни судови, везани углавном за његов идеолошки став, али и за карактер. Ко му је све био ненаклоњен?

- Управо његова личност, а мање стваралаштво, била је на мети критике различитих људи који су и сами припадали различитим друштвеним миљеима и идеологијама. Не зна се заправо ко га је више мрзео: припадници српске емиграције или комунисти. Открити правог Црњанског, оно што је он стварно био као човек и стваралац, представљало је велики изазов. Можда је нескромно, али ја мислим да сам у томе успела, да је мој Црњански, "прави" Црњански.

Двобој није мит

А Да ли је двобој између Црњанскоги ваздухопловног официра Сондермајера 1926. заиста произашао из расправе о томе јесу ли бољи квалитету француски или немачки авиони?

- Мислим да се прави разлог овог сукоба не зна. У књизи сам изнела своје претпоставке на основу најновијих истраживања које је објавио Борис Милосављевић. Постоје и различита сведочанства о томе шта је о двобоју говорио Црњански. Занимљиво је да је Црњанском било веома стало до записника који је тада вођен. Из преписке са Драганом Аћимовићем, његовим издавачем, види се да је овај документ остао у Риму, заједно са другим стварима брачног пара Црњански, када су они, по избијању рата, отпутовали у Лондон. Црњански је молио Аћимовића да га пронађе. Данас је записник са двобоја у Легату Црњанског у Народној библиотеци. И говори много боље о самом писцу, и о његовом понашању у том догађају, него што је он то после и сам желео да представи.

Може ли овакво штиво бити подједнако занимљиво и академској и широј читалачкој публици?

- Уверена сам да може. Ово је прича о животу човека - великог писца, животу који је сам по себи био занимљив, јер сведочи о најзначајнијим догађајима 20. века. Различити читаоци могу у њој да пронађу различите нивое: од приватног живота, преко политичке биографије, до анализе основних идеја и осећајности његове поезије и прозе. Први пут све ово обједињено је на једном месту и говори колико о писцу Црњанском толико и о нама самима: о историји српског народа у 20. веку из перспективе једне људске судбине. А ја се надам да сви ми желимо да откријемо ко смо били, ко смо сада и куда идемо.

Фото Приватна архива

На која нова, до сада недовољно осветљена места у биографији Црњанског, сте наишли у истраживању?

- Да поменем, на пример, његов однос са Миланом Стојадиновићем, председником Владе Краљевине Југославије (1935-1939). Историчари су, на основу "Ембахада", тврдили да је Стојадиновић био једини човек коме се Црњански у овом мемоарском делу, у којем се сећа свог службовања у дипломатији, није подсмехнуо, да му се штавише целог живота дивио. Међутим, из њихове преписке (1952-1956), када Црњански постаје лондонски дописник Стојадиновићевог економског листа који излази у Аргентини, види се да, упркос томе што ради за милостињу, за мали новац који углавном пристиже са великим закашњењем, Црњански не подилази свом "шефу". Напротив! Милош Црњански је био непоткупљив: био је гладан тамо у Лондону, али се није понизио ни пред ким.

Које периоде живота Црњанског бисте издвојили као најинтересантније?

- Био је велики путник, радознао дух, са једне стране. Са друге, био је лојални службеник државе коју су желеле да сруше различите идеолошке и политичке групе. Пошто је био Србин рођен ван властите државе, он се за југословенску краљевину грчевито борио, уређујући 1934-1935. лист који се звао "Идеје" и који је, када је основан, заступао идеологију тзв. интегралног југословенства. Због тог листа, који су његови пријатељи-комунисти назвали фашистичким, Црњански је остао у Лондону све до 1965. године, јер се плашио да ће допасти затвора као многи неподобни интелектуалци.

Имају ли упоришта поједина мишљења да је био параноичан?

- Трећину свог живота он је провео у туђини. То је било тешко време, он и његова супруга били су и на ивици самоубиства. Није само немаштина била погубна, трпели су и психолошку тортуру. Неки су говорили да је Црњански био параноичан. Међутим, та "параноја" није била безразложна.

Шта кажу писма - јесу ли Црњански и Андрић били у некој врсти пријатељског односа?

- Писма Црњанског Иви Андрићу су, захваљујући Андрићу, сачувана. Андрићева писма Црњанском - не. Изгубљена је чак и једина разгледница коју је Андрић послао из Рима. На основу неких других Андрићевих писама види се да је њему било стало до мишљења Црњанског па и пријатељства. Андрић је исто тако био свестан талента и вредности оног што је Црњански написао, као и огромне разлике у односу јавности према њиховом делу. Андрићева каријера је ишла глатко, слављен је и хваљен, а Црњански је, како је то рекао један од његових биографа, до свега долазио тешко. На крају живота, Милош Црњански је говорио да нема пријатеља. Да најбољи пријатељ - не постоји. Његова удовица је као јединог његовог животног пријатеља наводила Мађара Ђулу, којег писац од детињства никада више није срео.

Од колике је важности управо у овом и оваквом времену неговати сећање на наше великане?

- Ми волимо да цитирамо странце - Черчила на пример, који је изрекао ону чувену тезу да у рату не би било шта да се брани да нема културе. Али и наши интелектуалци писали су о томе још у деветнаестом веку. Владимир Јовановић, отац Слободана Јовановића, рекао је, на пример, да је за опстанак једног народа много више од војне силе важан морални принцип који је постављен у култури и којим се као припадници тога народа руководимо. Ако упознамо великане које смо имали и вредности за које су се они борили (активно, енергично, бучно, или тихо, препуштајући се сумњи и меланхолији) можда ћемо више заволети себе. А то нам је, као и објективно, критичко сагледавање нашег кретања у историји, данас и те како важно и потребно.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
КИНЕСКИ АВИОН ИСПАЛИО РАКЕТЕ НА АУСТРАЛИЈСКИ ХЕЛИКОПТЕР: Драма изнад Жутог мора, хитно се огласио премијер

КИНЕСКИ АВИОН ИСПАЛИО РАКЕТЕ НА АУСТРАЛИЈСКИ ХЕЛИКОПТЕР: Драма изнад Жутог мора, хитно се огласио премијер

АУСТРАЛИЈА је оптужила кинески борбени авион да је прошлог викенда испалио сигналне ракете у правцу поморског хеликоптера који се кретао изнад међународних вода Жутог мора, у акцији коју је премијер Ентони Албаниз оценио као „потпуно неприхватљиву“, пише Си-Ен-Ен.

07. 05. 2024. у 09:13

ЦРНА ГОРА КЉУЧА ЗБОГ ПРЕПРАВКЕ РЕЗОЛУЦИЈЕ: Влада у Подгорици предлаже амандмане на спорни немачки документ

ЦРНА ГОРА КЉУЧА ЗБОГ ПРЕПРАВКЕ РЕЗОЛУЦИЈЕ: Влада у Подгорици предлаже амандмане на спорни немачки документ

ВЛАДА Црне Горе ће уз посредовање САД предати два амандмана на немачку Резолуцију о Сребреници у циљу постизања што бољих односа и смиривања политичке напетости у региону.

07. 05. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ШЕШЕЉ О ЧУДНОЈ ИЗЈАВИ ПРЕДСЕДНИКА УКРАЈИНЕ: Нико не схвата озбиљно то што Зеленски говори