ЦЕНТАР НОВЕ АНГАЖОВАНЕ АВАНГАРДЕ: Пет бурних деценија београдског Студентског културног центра

И. М.

16. 03. 2021. у 17:14

САМО три дана после свечаног отварања Студентског културног центра, већ 6. априла 1971. године одржана је прва трибина, на којој је говорио академик САНУ Јован Радоњић.

ЦЕНТАР НОВЕ АНГАЖОВАНЕ АВАНГАРДЕ: Пет бурних деценија београдског Студентског културног центра

Архива

Излагао је на тему "Теорије лепог у средњовековној Србији". Сутрадан, 7. априла, тема трибине била је четворотомна књига "Србљак", поводом њеног изласка, а посвећена тој посебној врсти средњовековних литургијских зборника и житија светих. На трибини су говорили Војислав Ђурић, Андрија Стојковић, Божидар Ковачевић, Борислав Михајловић Михиз и Сретен Петровић.

Српске теме што би се данас рекло и што данас можда може изазвати и неку врсту забуне, пошто се готово све реконструкције места и улоге СКЦ - на овдашњој и широј културној сцени, првенствено концентришу на оне космополитске димензије његових програма и небројених акција. Ови програми и акције су значили повезивање СКЦ с најактуелнијим праксама европске и светске уметничке авангарде, с најважнијим правцима мишљења у светској филозофској и интелектуалној заједници, што је било праћено и снажним изражавањем солидарности са народима и друштвима широм света, која траже сопствено место под сунцем слободе, у борбама против колонијализма, империјализма, хегемоније и репресивних режима.

ЗАБУНИ, међутим, нема места. Управо су и поменуте две, прве трибине, за које смо условно навели да се баве "српским темама", показале да млади ствараоци окупљени око СКЦ-а, на самом почетку свог деловања, настоје да наводно локалне теме осветле с једног вишег, универзалног становишта, а осим тога, да их отргну из окриља табуа, ове или оне врсте, против кога су млади онако снажно и бескомпромисно устали у студентској побуни 1968. године.

СКЦ је, у ствари, од самих својих почетака, изражавао онај тешко премостиви јаз између остареле владавинске структуре и једне младости у узлету, што социјалним истраживачима није било ван видокруга и пре побуне студената. Уверљиво је то показао тродневни састанак Југословенског удружења за социологију, одржан у Сплиту средином фебруара 1968, када је један од учесника овај горући проблем друштва сажео у неку врсту афоризма: "Данас постоји сукоб већине младих са већином старијих."

Из тог сукоба је израстао СКЦ и кроз тај сукоб, у различитим његовим формама и с различитим садржајима, што је у времену остављало и различите трагове, траје ових пола века.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ДАНАС ЈЕ ДОБАР ДАН ЗА СРБИЈУ: Вучић се огласио са важним вестима (ФОТО)