СРБОСЈЕК: Оружје којим су усташе клале Србе у хрватским логорима, у Јасеновцу се такмичили ко ће за ноћ заклати више људи

Novosti online

21. 02. 2021. у 14:02

СРБОСЈЕК је име врсте ножа којим су клани логораши хрватских концентрационих логора током Другог светског рата.

СРБОСЈЕК: Оружје којим су усташе клале Србе у хрватским логорима, у Јасеновцу се такмичили ко ће за ноћ заклати више људи

Фото: Принтскрин

Горњи део овог ножа је био направљен у облику кожне рукавице обликоване тако да палац пролази кроз рупу а оштрица као да излази из руке.

Оштрица-нож је била закривљена и дугачка на конкавној страни 12 цм. Нож је био причвршћен за овални бакарни тањир који је био причвршћен за дебели кожни омотач рукавице.

На тај начин је рука оног ко користи овај нож била заштићена а брзина клања ножем повећана.

Таква врста ножа се користила за сечење ужади на сноповима пшенице, а ножеве је производила немачка фабрика.

Хрватске усташе су овим ножем клале логораше по логорима Независне Државе Хрватске током Другог светског рата а најчешће и најзлогласније у Јасеновачком логору. У истом Jасеновачком логору добио је усташку награду Петар Брзица, зато што је у току само једне ноћи, (између 29. и 30. августа 1942) преклао 1.360 српских вратова.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ФИЦО ШОКИРАН ПОНАШАЊЕМ ТРАМПА: Видно узнемирен сусретом алармирао Европу

ФИЦО ШОКИРАН ПОНАШАЊЕМ ТРАМПА: Видно узнемирен сусретом алармирао Европу

СЛОВАЧКИ премијер Роберт Фицо рекао је лидерима Европске уније на самиту прошле недеље да га је "шокирало" расположење председника Сједињених Америчких Држава Доналда Трампа током њиховог састанка у Мар-а-Лагу, изјавило је више европских дипломата, објавио је данас бриселски Политико.

28. 01. 2026. у 07:48

Коментари (0)

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА ДОБИЈА МИЛИОНЕ И МИЛИОНЕ?! Данас на Маракану у куповину стиже озбиљан играч