КРИТИЧАРИ БИРАЈУ КЊИГУ ГОДИНЕ (14): Последњи гласови великог жирија

В.Н.

18. 02. 2021. у 09:08

ДАНАС у подне проглашење победника на порталу www.novosti.rs

КРИТИЧАРИ  БИРАЈУ КЊИГУ ГОДИНЕ (14):  Последњи гласови великог жирија

Фото В.Н.

СЛАЂАНА ИЛИЋ (Београд)

1. "СРПСКА КУЛТУРА У 18. И 19. ВЕКУ", Петар Пијановић (Матица српска)

2. "ГАЛГАЛ", Злата Коцић (НБ "Стефан Првовенчани")
3. "МУТНИ НАГОВЕШТАЈ КИШЕ", Јелена Ленголд ("Архипелаг")
4. "ТО МОРА ДА САМ ТАКОЂЕ ЈА", Саша Радојчић ("Архипелаг")
5. "ОСТАЦИ СВЕТА", Игор Маројевић ("Дерета")

Фото архива

НОВОМ књигом П. Пијановић заокружио је велики научни подухват, мерљив годинама опсежних истраживања. Бавећи се детаљно српском културом у историји и историјом у култури омогућио нам је дубље, а неопходне увиде на основу којих смо у прилици да боље разумемо природу, позицију и вредност онога што нам припада. Песме З. Коцић, резултат су комплексних, спонтаних, метафизичких испитивања, као и дубоког религиозног доживљаја. У њој увиђамо пут ка бићу речи, њиховом самосталном бивању, али и животу у различитим сагласјима и свепрожимањима која нам се откривају у аутентичном дару само ове песникиње. Не наседајући на манипулацију било које врсте, Ј. Ленголд има свој свет речи - проистекао из интензивних, дубоких емоција, из животног искуства, из сећања и свести о пролазности и о пропуштеним тренуцима, о томе какав је свет и какви су људи. Недвојбено осећање о надмоћи љубави и добра, о њиховом опстајању услед послова дијалектике, како сведочи нова збирка, казује нам зашто је С. Радојчић, осим што је врстан филозоф још и велики песник. Комплексне теме светске и наше историје у роману И. Маројевића реализоване су системом уланчаног сказа - приповедачи се смењују, свако од њих исповеда или настоји да документује своју причу, најчешће свој лични удес.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

МИЛАН ТОДОРОВ (Нови Сад)

1."ОСТАЦИ СВЕТА", Игор Маројевић ("Дерета")

2."ВРТ ОД СЛОВА", Јелена Пилиповић ("Службени гласник")
3."О ДУКАТУ С ЛИКОМ СТАРЦА", Селимир Радуловић ("Лагуна")
4."ПРАТЕЋИ ВОКАЛИ", Ласло Блашковић ("Архипелаг")
5."ШТУКА У НОВИНАМА", Ратко Дангубић ("Архипелаг")

Фото архива

УПРКОС донедавним сумњичавим оценама опскурних критичарских кругова о кризи романа, ја бих прошлогодишњу продукцију у српској књижевности у најкраћем означио као изврсну сезону која ће тек у годинама пред нама показати своје пуно лице. Пикарски роман И. Маројевића путањом интимног приповедања прати апокалиптичке догађаје прошлог века на ширем европском простору лишивши се тако слатке осуде у име изненађујуће оштрог цинизма и дубоког признања сопственог греха. Не без тврде мушке сузе.

Ј. Пилиповић у изванредно исцрпној студији минуциозно изводи аналогију између филозофије и поезије, од Платонове мисли до Вергилијевог стиха, луцидно наговештавајући да је наш језик у суштини кожа којом дишемо. Запитан о извору духовне светлости С. Радуловић у бескрајној сенци наше цивилизације и губљењу као његовој претежној слици, одговор тражи у хришћанској традицији "мирне правде", јединој људској домовини. Л. Блашковић у свом најновијем крецавом роману наставља "плес" фикционалне прозе и породичне саге као дечак који је "спасао Низоземску туривши прст у напрсли насип". Р. Дангубић написао је комплексну причу о прогањању човека модерног доба у којој се злочин као мрежа разапиње изнад људи који упорно прећуткују своју и туђу кривицу.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

СВЕТЛАНА ШЕАТОВИЋ (Београд)

1."ОСТАЦИ СВЕТА", Игор Маројевић ("Дерета")

2."ТАМНА ПУЧИНА", Драган Стојановић (Дом културе "Студентски град")
3."СРПСКА КУЛТУРА У 18. И 19. ВЕКУ", Петар Пијановић (Матица српска)
4."О СВЕТЛОСТИ СТАРИЈОЈ ОД НЕСРЕЋЕ"
Александар Јовановић (Институт за књижевност и уметност)
5."НЕ ГУБЕЋИ ИЗ ВИДА НИЈЕДНО БИЋЕ НИ ПРЕДМЕТ", Марко Аврамовић (Фондација "Александар Невски" и "Принцип")

Фото архива

ВЕШТОМ употребом технике сказа И. Маројевић у одличном роману, кроз гласове различитих приповедача, доноси сву патњу неких од најтежих злочина који сежу од Шпанског грађанског рата преко страхота Јасеновца до Кравица, Сребренице и бестидног "Милосрдног анђела". "Век логора" се открива кроз потресне приповести појединаца. П. Пијановић је капиталном научном студијом описао и протумачио сложене културолошке појаве од комплексног 18. века у језичком и културолошком вртлогу, преко 19. века у коме су описани сви аспекти писмености, књижевности, позоришта, музике, архитектуре, црквеног и духовног живота. Есеји о српској поезији и култури је вероватно најбоља књига А. Јовановића која презентује метод поетичког и културног бића песничког текста у широком распону према одјецима стилских формација, историји српског народа и његовој култури. Јовановићева књига светлошћу обасјава поезију која сабира у себи доживљај културе, времена и простора. Научна монографија М. Аврамовићева је прва која описује поетичке одлике Александра Ристовића као песника и смешта његово дело у контекст српског песништва друге половине 20. века. Изузетна студија која нам открива још увек непроученог и недовољно вреднованог песника.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

МАРКО ПАОВИЦА (Београд)

1."КРИТИЧКИ ОПИСИ"  Марко Недић ("Академска књига")

2. "ТЕКСТ ИЗА ТЕКСТА",
Радивоје Микић, (НБ "Стефан Првовенчани")
3. "ГАЛГАЛ", Злата Коцић (НБ "Стефан Првовенчани")
4. "ЖЕТЕЛИЦА И ШУМАНОВИЋ", Драган Лакићевић ("Партенон")
5. "ОСТАЦИ СВЕТА", Игор Маројевић ("Дерета")

Фото архива

ОГЛЕДИ М. Недића, као најпримеренији методолошки образац историјске компаратистике, прегнантно осветљавају бројне поетичке, жанровске и стилске везе између традиције и модернитета у српској прози новијег доба. Пратећи песнички поступак означен насловом саме књиге, и осветљавајући га у скрупулозној аналитичкој процедури, Р. Микић евидентно предочава културнотрадицијску укорењеност сваког тумаченог песничког гласа. Са мега поемом З. Коцић српско песништво уједно добија неслућено нов религиозни доживљај љубави и шагаловски поетски доживљај света дочаран срцем које воли. У првом насловном кругу књиге сонета Д. Лакићевић ствара поливалентну оду животу; у другом - он се окреће ужасу смрти преводећи у поетски медијум немерљивом сугестибилношћу уосећавања потајне зебње, црне слутње и предосећај личне и опште несреће препознате на зимским пејзажима свога лирског јунака. У новом роману И. Маројевић повезује у импозантну наративну целину неколике истовремено љубавне, породичне и историјске приче. Казивањем о масовним ратним злочинима прошлог века из укрштених перспектива жртава и злочинаца, са Јасеновцем у средишту приповедачке пажње, он на поразним антрополошким увидима изграђује потресну слику историјског зла супротног идеолошког предзнака.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

ТАТЈАНА ЛАЗАРЕВИЋ МИЛОШЕВИЋ (Смедерево)

1. "ОСТАЦИ СВЕТА", Игор Маројевић ("Дерета")

2. "ГРУМЕН", Злата Коцић, (СКЗ)
3. "АРАПСКИ КАПРИЧО", Мирослав Алексић ("Архипелаг")
4. "ГРМЉАВИНА ЈЕ ДУГО ТРАЈАЛА", Биљана Миловановић Живак ("Арка")
5. "ЕПИЗОДИСТИ И ЈУНАЦИ", Владислава Војновић ("Лагуна")

Фото архива

РОМАН И. Маројевића развија полифонијску структуру као основу поетичке могућности испитивања порекла и манифестовања апсолутног зла. У средишту је јасеновачко стратиште: романсијер из више перспектива тематизује искуство геноцида потиснуто у мрак колективно несвесног, одакле исијава као апсурдна кривица, самомржња. Танана и устрептала, језички и значењски разбокорена, дубоко рефлексивна и ношена префињеном емоцијом катарзе, поезија З. Коцић утемељена је у Настасијевићевој идеји матерње мелодије и сакралности поетског чина. Песничка збирка М. Алексића смело и асоцијацијски богато показује моћ поезије да апсорбује целовитост људског искуства и на виши спознајни ниво преведе егзистенцијалне и духовне садржаје омеђене привидно неспојивим просторима и временима.. У збирци песама Б. М. Живак енергија лирске емоције непрестано је у сукобу са апсурдом наше неутаживе жудње за уцеловљеном, савршеном љубављу. Тако топоси љубавне лирике откривају своје скривене аспекте исказани јаким и аутентичним песничким гласом. У мајсторски компонованој збирци приповедака В. Војновић умрежавају се неповезане и изоловане судбине јунака наизглед игром "комедијанта случаја". Кроз чеховљевски спој хуморног и тужног, читаоцу се откривају дубоке и узбудљиве тајне људске душе сапете скученим животним оквирима.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ИЗГУБИО САМ 400.000 ЕВРА, ДУЖАН САМ ЈОШ 80.000: Сурова исповест Александра бившег коцкара (ВИДЕО)