ПОСЛЕДЊИ ИНТЕРВЈУ РИАЛДЕ КАДРИЋ ЗА "НОВОСТИ": Требало је да глуми у наставку "Жикине династије", а ево шта је причала о улози

Вукица СТРУГАР

26. 01. 2021. у 16:32

Глумица Риалда Кадрић, најпознатија по улози Марије из "Жикине династије" преминула је изненада синоћ у 57. години у Атини где је у последње време и живела.

ПОСЛЕДЊИ ИНТЕРВЈУ РИАЛДЕ КАДРИЋ ЗА НОВОСТИ: Требало је да глуми у наставку Жикине династије, а ево шта је причала о улози

Риалда Шебек / Фото Приватна архива

У последњем интервјуу за Новости она је говорила о наставку култног филмског серијала "Жикина династија" који је требало да се настави, а где је она требало да глуми. Преносимо интервју.

Из ове визуре, пре свега професионалне, чини ли вам се да се и хумор у међувремену променио?

- У последње време уочавамо све већи недостатак хумора, па и живости човека да га препозна у свакодневним ситуацијама и реагује као животиња која се смеје. Драго ми је што Милена Марковић, фантастични песник и позоришни стваралац, сада иницира ту капислу за смешну страну наше егзистенције и тражи је у породичним односима. Људи су се идентификовали с фамилијом Жике Павловића и Милана Тодоровића, они су заправо "проговарили" о томе колико породица утиче на однос појединца према друштву.

Од седамдесетих и "Лудих година" много тога више није исто, другачији су и породични односи?

- Ако гледамо шта се сада догађа, онда узроке треба тражити у времену у коме их нисмо уочавали, али су се тада стварали. Моја јунакиња Марија нема контакт са родитељима због њихове опседнутости престижом, снобизмом, клишеима и лажном егзистенцијом. С друге стране је Жика Павловић, који у својим позним годинама одлази да ради поново као гастарбајтер, што и симболички нешто говори... Његов "водоинсталатерски" хумор терапетски делује на нас. Уосталом, и мој посао је сличан: психотерапеути су "водоинсталатери" људске душе. Кроз Гидрин хумор откривено је много тога о нашем породичном и друштвеном животу. Дао нам је прилику да се себи насмејемо, али и да се у себе, некако, загледамо.

Да ли је данас оштрији сукоб међу генерацијама него раније?

- Ако тадашња Марија није могла својим родитељима да каже да је остала у другом стању, очигледно је да су већ у том времену (који многи сматрају много бољим од овога сада) почели да нестају наративи: родитељи нису много разговарали са децом. Данас је још горе због тога што рапидни пут ка дигитализацији схватамо као отуђење, уместо да препознамо позитивне стране. Није крив интернет што мајка оставља своје дете пред телевизором или компјутером. Проблем је што родитељи не разговарају довољно са децом. Маријини родитељи били су, заправо, протагонисти данашње лажне слике добростања и једне, чини ми се, болести српског друштва: потребе за престижом. То се препознаје и по контрадикторном односу према Европи. С једне стране јој завидимо и мрзимо је, а с друге желимо да јој припадамо. У међувремену, изгубили смо аутентичност, умеће да живимо са собом и другима, па и члановима наше породице.

После толико година прихватили сте улогу Марије?

- У животу прихватам оно што за мене креира позитивно искуство. А то је, пре свега, комуникација, рад с људима које ценим и који ми пријају, изазивају да стварам нешто ново, учим и, наравно, да се са њима много смејем.

Значи ли то да вам је хумор и приватни и професиоални императив?

- Циљ терапије је репарација. Врло често помињем јапанску вештину крпљења грнчарије: златом се испуњавају пукотине. Могућност да стварате контакте из којих извире хумор, значи правити златне репарације у својој души и односима. А то је за мене много велика ствар.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!