ПОГЛЕД ИСКОСА: Пола века од смрти Леонида Шејке

Дејан Ђорић

12. 01. 2021. у 18:25

Од смрти Леонида Шејке (Београд, 24. април - 15. децембар 1970) дели нас 50 година, што је у јавности прошло потпуно незапажено.

ПОГЛЕД ИСКОСА: Пола века од смрти Леонида Шејке

Фото Др Миодраг Ђорђевић

Ако смо у 20. веку имали генијалног уметника, онда је то Леонид Шејка. Био је тип интегралног, ренесансног човека - сликар, теоретичар, песник, фотограф, по факултетској дипломи архитекта, а надасве езотерик.

Као неформални вођа групе Медиала, једне од најважнијих у Европи у ери високог модернизма, њен главни и уједно најбољи српски теоретичар уметности међу сликарима, формирао је оригиналну идеју "интегралне слике", програмску те групе. Деловао је унутар своје велике метафоре Град - Ђубриште - Замак, која одговара Дантеовом Паклу, Чистилишту и Рају. Увидео је путеве спаса из лавиринта "рђаве бесконачности" појава модерне уметности, које је теоријски и практично испитао, означивши их као "Цветање мртвих грана".

Ми сада живимо у свету који је Шејка предвидео; у сиротињском Београду педесетих, када није било ни самоуслуга најавио је не само планетарно већ и космичко ђубриште. Уметност је схватао као археологију, стварајући складишта и архиве, што је постало једна од стратегија деловања у уметности тек у ово време. Његова слика "Музејска поставка" из 1956. године највише је утицала на Љубу Поповића, био је задивљен када ју је видео, али је и по први пут представила постмодерну, идеју и праксу рада са уметничким делима и стиловима као формама, уместо класичног преузимања из природе или маште. Шејкина Ђубришта утицала су највише на раног Дада Ђурића, а и данас бројни млађи авангарди уметници као и штафелајни сликари иду његовим трагом.

Радомир Дамњановић Дамњан је рекао за Шејку да је "испостава ренесансе", превидевши значење обнове целе уметности на основу проучавања тезе Берђајева о "новом средњовековљу" и одатле новој ренесанси. Берђајев је пре 100 година указао на сумрак западног света, подељеног на технократе и неоварваре, наши градови се претварају у позорницу насиља имиграната и терориста.

У односу на Дамњана Шејка је светски значајна појава, један од неколико најважнијих стваралаца, мистик пре свега. Немци су то препознали, објавивши прву његову монографију, касније је изашла већа код "Службеног гласника" у којој је одређен као "Апокалиптичар и интегратор".

Пионирски је Бранко Кукић објединио све Шејкине списе у два тома, написавши и најтајанственију књигу есеја о њему. Шејкин "Трактат о сликарству" има четири издања а у Хрватској је изашла књига дирљиве оданости Лоњи Шејки од његове прве супруге Марије Чудине, жанровски неодредива, између мемоара, поетике и теорије.

И сама Чудина је чудесна, засигурно најбоља хрватска књижевница у другој половини 20. века, као што је и Ана Чолак-Антић, друга жена, важна за српску културу. Деценијама је водила Галерију Графичког колектива, где су Шејка и медиалисти имали групне и самосталне изложбе и где су се налазили.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО? Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

"НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО?" Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

УЧЕСНИЦИ међународне седнице о безбедности у Санкт Петербургу дошли су до закључка да је резолуција о наводном геноциду у Сребреници, коју Немачка промовише у УН, лицемерје и извртање чињеница, изјавио је секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев.

25. 04. 2024. у 18:08

Коментари (0)

УКРАЈИНА ПОВЛАЧИ РАДИКАЛНИ ПОТЕЗ: Ово многи нису очекивали, чак су и Руси збуњени пред Олимпијске игре Париз 2024