ПОГЛЕД ИСКОСА: Аутопортрет двојника; Монографија "Бајо Луковић. Портрет једне тајне"

Дејан Ђорић

29. 12. 2020. у 18:16

Прошле године је у Библиотеци Посебна издања издавачке куће из Београда "Службени гласник", под уредништвом увек способног Петра В. Арбутине изашла монографија на српском и енглеском језику "Бајо Луковић. Портрет једне тајне. The Portrait of a Secret".

ПОГЛЕД ИСКОСА: Аутопортрет двојника; Монографија Бајо Луковић. Портрет једне тајне

Монографија "Бајо Луковић. Портрет једне тајне"

Књига је већег формата, на више од две стотине страна и са њом је обележен јубилеј петстогодишњице смрти Леонарда да Винчија (1452-1519).

Луковић је неоспорно вешт цртач, што је неопходни предуслов за свако ликовно тумачење Леонарда, чији је рад "Мона Лиза" постао икона популарне културе. Луковић је вратио поштовање тој величанственој слици која је још од Марсела Дишана предмет ругла и иживљавања, о чему постоји и посебно издање на италијанском.

Цртачка појавност радова овог београдског сликара креће се у два, не тако супротна смера, ка реализму и фантастици, што је још један од предуслова за разумевање генија из Винче, који је својим литерарним и ликовним делом објединио те две обично супротстављене естетике.

Луковић открива да је "Мона Лиза" заправо скривени аутопортрет Леонарда а том открићу је приступио студиозно и поступно, разрадом у виду цртежа и слика, све до коначне верзије слике из 1982. године. О његовом вредновању "Мона Лизе" помоћу јединог Леонардовог аутопортрета у дубокој старости, у виду цртежа, писали су многи критичари, историчари уметности и стручњаци, излазили су фељтони, поштанске марке и ковани новац са представом те слике, код нас и у иностранству. Сада је то слика која једина у историји српске уметности има такву монографију и писце текстова, међу којим су и седам академика и професора, најпознатији домаћи познаваоци уметности и угледни књижевници.

Да не би претерали у похвалама, предочићемо и другачије ставове. За неке од најбољих српских познавалаца Леонардовог опуса Луковићева слика је плод мистификације, он је на једној претпоставци изградио невиђене куле и градове у ваздуху, потпомогнут бројним верницима.

Негатори те слике кажу и да је грубо насликана у односу на Леонардов лазурни сфумато, што се посебно односи на десни њен део, на коме је представљен Леонардов лик, кога је Луковић скоро невешто реконструисао, превео са цртежа на слику. Пођимо, међутим, и у другом правцу. Шта ако је теза Предрага Баја Луковића тачна, ако је откриће тајне најбоље слике највећег сликара у историји непобитно?

Онда се суочавамо са једном од највреднијих реконструкција и идеја у историји не само само новије већ и светске уметности. Миро Главуртић је на тој слици препознао знаке Архимедиале, наставка харизме те волшебне групе (мада њени други чланови нису тако реаговали на ту слику).

Важан прилог овој идеји је компјутерски доказ Mona/Leo и документарни филм Лилијан Шварц из 1984. године. На основу бројних савремених научних метода стигла је до Луковићеве интуитивно схваћене поставке.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

УКРАЈИНСКИ председник Владимир Зеленски хитно је сазвао састанак са високо позиционираним званичницима Генералштаба и војске због ситуације на фронту, наводи британски експерт Александар Меркурис на свом блогу на Јутјубу.

04. 05. 2024. у 20:06

Коментари (0)

СЕСТРА УБИЈЕНОГ ДАЛИБОРА НАПИСАЛА ПЕСМУ БРАТУ: Проклињем му руку из које је сваки метак испалио (ВИДЕО)