УМЕСТО КОЛОСЕКА, 13 ВЕКОВА: "Новости" откривају - Ево како ћа да изгледа Историјски музеј у бившој Главној железничкој станици у Београдуу

М. КРАЉ

21. 11. 2020. у 11:36

ЗАХВАЉУЈУЋИ томе што је председник Александар Вучић препознао значај и потенцијале Историјског музеја Србије, али и подршци председнице Владе Ане Брнабић и великом ангажману министарке културе и информисања Маје Гојковић, која је заједно са нама досањала да ова институција добије своју идентитетску кућу, здање некадашње Главне железничке станице у Београду, постаће наша нова адреса.

УМЕСТО КОЛОСЕКА, 13 ВЕКОВА: Новости откривају - Ево како ћа да изгледа Историјски музеј у бившој Главној железничкој станици у Београдуу

Фото И. Маринковић

Ово, за "Новости", истиче директорка др Душица Бојић, јутро након што је ова вест обрадовала публику, поштоваоце и запослене у ИМС.

- Неопходно је адекватно преуредити зграду у музејски простор, како би ИМС, као музеј комплексног типа ту могао да изложи сталну поставку "Србија од 7. до 20. века" - објашњава саговорница додајући да би то подразумевало савремено и мултифункционално пројектовање зграде која ће удомити њихове 24 збирке, 5 фондова и око 40.000 предмета.

Железничка станица која је и сама споменик културе, подсећа Душица Бојић, саграђена је 1884. заједно са железничким мостом, чиме је Кнежевина, а потом Краљевина Србија спровела једну од одредаба Берлинског конгреса:

- Пругом је преко Србије бржим и модернијим путем требало да се стигне до Истанбула и Блиског истока - истиче директорка ИМС, напомињући да ово здање има довољно простора у који се могу сместити сви кустоси, директор, рачуноводство, секретаријат, документација, библиотека, конзерваторска, препараторска радионица, фото-лабораторија, депо, кафе-кухиња, техничари...

Историјски музеј Србије, Фото В. Данилов

После скоро 57 година постојања установа тренутно распоређена на три локације, први пут ће бити под истим кровом, али имати и прилику да прошири стручне делатности и отворити нове службе.

- Зграда чија укупна површина је око 7.300 квадратних метара, уз 3.000 квадрата подрумских просторија, идеалан је простор за представљање целокупне српске историје до половине 20. века - сматра директорка националне куће која ће уз с6

талну поставку, у новом простору организовати тематске и гостујуће поставке, музичке догађаје (на основу партитура из својих архива), историјске позоришне представе.

ДИНАСТИЧКИ КОЛАЧИ

ПОРЕД сувенирнице, у будућем ИМС постојаће и кафетерија са посебним асортиманом династичких колача, открива Душица Бојић:

- Биће ту и омиљених напитака, од кафа, преко ликера, ракије, вина, али и салвета, кутијица за цигарете, сланика, шољица за кафу, са владарским ликовима или сликама одређених историјских догађаја.

Када се заврши реновирање и уређење, што подразумева урађен централни систем за вентилацију, систем грејања, водовод и канализацију и остале грађевинске радове, у приземљу ће се налазити галерија сталне поставке:

ДИРЕКТОРКА Душица Бојић, Фото Д. Миловановић

- Зграда има хоризонталну ходну линију што је за историјску поставку идеално решење - открива Бојићева.- Улазило би се са леве стране у предворје са музејском продавницом и гардеробом, које би биле одвојене од изложбених целина.

Уводна поставка би приказивала како је простор садашње Србије изгледао до доласка Словена, а чиниле би је археологија, карте, оживљене ликовне анимације...

ОД КОСОВСКЕ БИТКЕ ДО 1941.

Оригиналним артефакатима и копијама биће оживљена и Косовска битка и период после ње, што укључује владавину Стефана Лазаревића, Бранковиће и Јакшиће, који су постали основа руске краљевске породице са Иваном Грозним на челу. Период од скоро 350 година, наћи ће се у сегменту "Србија под турском влашћу од 1459. до 1804.", а у сталну поставку ући ће и "Развој Нововековне српске државе Први и Други српски устанак, Карађорђе и Милош, уздизање династије Обреновић и Карађорђевић", делови посвећени балканским и Великом рату и уласку Краљевине Србије у државу СХС. Биће реконструисани и време, људи и догађаји из међуратног периода, закључно са 1941.

Следио би део посвећен владарима од 7. до 12. века - Вишеславићима, Властимировићима, Војиновићима. Овај период био би представљен уз оригинални печатњак кнеза Стројимира из 9. века (најстарији артефакт везан за српски средњи век), фрагменте српске канцеларије које су оставили монаси из Србије у манастиру Свете Катарине на Синајској гори, рукописе из 1000. и 1015. године, романтичарски урађене портрете владара, копије делова одежди...

- Посебна пажња ће бити посвећена периоду владавине династије Немањића - наглашава саговорница. - Презентација овог периода приказаће се у централној и следећој просторији станице.

У централној сали биће, уз помоћ модерних технологија представљен и живот Немање, као и Светог Саве, али и Хиландар. У истом простору моћи ће да се одржавају мањи конгреси везани за средњи век, уз поставку оригиналних предмета и копија, открива Бојићева, која је и руководилац ауторског тима сталне поставке, уз тим кустуса МСУ.

За други спрат будућег музеја у згради Железничке станице, предвиђена је галерија значајних Срба, од Михаила Пупина, Николе Тесле и Милутина Миланковића, до Ђорђа Станојевића, Милеве Марић...

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ЊЕГОВА СМРТ СЛОМИЛА ГЛУМЦА: У сузама сваки дан, плаче од маја - показао како на мобилном чува његову слику (ВИДЕО)