ПОСЛЕ ФИЛМА О СПАСАВАЊУ СРПСКЕ ДЕЦЕ У ВРЕМЕ УСТАШКЕ НДХ: Књига о Дианином херојству

Ј. Керблер

18. 08. 2020. у 15:00

НАКОН филма, у Хрватској у септембру излази и књига о Диани Будисављевић, ауторке Наташе Матаушић, под насловом "Прећутана хероина Другог светског рата".

ПОСЛЕ ФИЛМА О СПАСАВАЊУ СРПСКЕ ДЕЦЕ У ВРЕМЕ УСТАШКЕ НДХ: Књига о Дианином херојству

Фото архива

Наташа Матаушић била је и једна од главних саветница за време припрема и снимања филма Дане Будисављевић о храброј жени која је спасавала српску децу у време усташке НДХ, а у међувремену је на ту тему одбранила и докторску дисертацију. У књизи ће детаљно бити обрађени сви најважнији догађаји који су означили живот Диане Будисављевић, уз много досада непознатих детаља, будући да годинама после рата нико није истраживао шта се заправо догађало са козарачком децом коју су усташе затворили у неколико дечјих логора у Хрватској.

Пуних двадесет година Наташа Матаушић истраживала је живот храбре Аустријанке која је спасла хиљаде деце, па је тако пронашла и пет албума са 537 оригиналних фотографија козарачке деце.

- Када сам ишла трагом тих фотографија били су то и најмучнији доживљаји у мом животу. Често сам прекидала рад и плакала - каже Матаушићева уочи представљања књиге коју издаје издавачка кућа "Профил".

Истражујући живот Диане Будисављевић, ауторка књиге дошла је и до њене унуке Силвије Сабо која је и сачувала дневнике своје бабе. Веома су потресни снимци на којима се виде исцрпљена деца, а на многим је фотографијама писало "умро 1942". Управо по снимцима из албума многи су касније успели да дођу до своје деце и сазнају тужну судбину коју су доживела.

Др Матаушић досада је између осталог објавила и књигу о Јасеновцу, а тврди да није могуће данас веровати оригиналним документима који су сачувани, јер су многи од њих били фризирани или лажни. Тако је умањиван и број жртава јасеновачког логора, а нестали су и бројни документи који би разјаснили околности у којима је деловала Диана Будисављевић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (1)

КОЈА ЈЕ ЦЕНА СЛОМЉЕНОГ ДЕЧЈЕГ СРЦА? Како су Хрвати, Бугари и Словенци расплакали малишане из Србије