"ЗРНО ЖИТА" ЗА УЖИЧАНЕ: Изложба академика Оташевића у Градској галерији

Никола Јанковић
Никола Јанковић

08. 10. 2025. у 12:04

У Градској галерији Ужице отворена је изложба радова академског сликара, академика Душана Оташевића „Зрно жита“. Поставка је реализована у оквиру програма обележавања Дана града, а приређена је у сарадњи Градске галерије Ужице и Галерије САНУ.

ЗРНО ЖИТА ЗА УЖИЧАНЕ: Изложба академика Оташевића у Градској галерији

Град Ужице

- Оташевић непогрешиво обликује колаже, теаркоту, композиције настале комбинованом техником спајајући боју, дрво, платно, дигиталну штампу, кожу, златне листиће, земљу, брашно и кроз древну филозофију и религију нуди нам сасвим нов угао посматрања и разумевања вековне потребе човека да се замисли над тајном живота, над неизбежношћу умирања али и ускрснућа - навела је између осталог, Жаклина Марковић, виши кустос Галерије САНУ у Каталогу који прати изложбу – Уметник нам разоткрива стварност сложеном симболиком зрна жита које у себи носи постајање и нестајање смењивањем животних циклуса. Језиком ликовности, упадљивим и слободним односом облика и боје, уводи нас у присутност духовних слојева кроз историју повезујући староегипатског бога подземља Озириса који представља силу што нам доноси живот из земље, грчку богињу плодности Деметру и хришћанску Тајну вечеру.

Присутнима су се обратили Зоран Цветић директор Градске галерије Ужице, као и аутор изложбе академик Душан Оташевић, чија дела се налазе у многим музејским и галерисјким збиркама као и у приватним колекцијама код нас и у свету. Један је од најзначајнијих уметника и представника Нове фигурације, поп-арт уметности Србије и бивше Југославије.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Сада је дефинитивно пукло савезништво САД и Украјине: Зеленски урадио нешто незамисливо

Сада је дефинитивно пукло савезништво САД и Украјине: Зеленски урадио нешто незамисливо

УКРАЈИНСКО руководство, након више од годину дана напора да одржи стабилне односе са администрацијом председника САД Доналда Трампа, јавно је признало крах досадашњег партнерства.

20. 04. 2026. у 20:41

Мађар би да хапси Путина и Нетанјахуа: Закон је јасан, то је обавеза

Мађар би да хапси Путина и Нетанјахуа: "Закон је јасан, то је обавеза"

БУДУЋИ мађарски премијер Петер Мађар изјавио је да ће се његова земља поново придружити Међународном кривичном суду и бити спремна да спроводи налоге за хапшење, укључујући и онај који се односи на израелског премијера Бењамина Нетанјахуа.

20. 04. 2026. у 20:04

Коментари (0)

Руси славе! Русија добила сјајну вест из Србије